Zamknij
REKLAMA

Radomyśl Wielki z budżetem na 2019 rok. 23 mln na inwestycje

06:02, 04.02.2019 | M.B
REKLAMA
Skomentuj

W tegorocznym budżecie gminy Radomyśl Wielki zapisano ponad 23 miliony złotych na inwestycje i remonty, przy czym najważniejsza będzie kanalizacja sześciu miejscowości. Po raz kolejny wzrastają dochody własne, które stanowią blisko 20 procent.

Przedstawiony przez burmistrza projekt budżetu uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, a także poszczególnych komisji Rady Miejskiej w Radomyślu Wielkim. Podczas sesji 28 stycznia radni jednogłośnie przyjęli budżet na 2019 rok.

Ponad 14 milionów dochodów własnych

Ogólna kwota zaplanowanych dochodów w budżecie gminy na 2019 rok to 72,28 mln zł. Jak zatem przedstawiają się główne pozycje? Jedną z najważniejszych stanowią dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej. W tym roku osiągnąć mają ponad 14 mln złotych (14,4 mln zł), z czego grubo ponad połowę stanowić będą wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych - 7,93 mln zł, (237 tys. zł od osób prawnych). Pozostałe znaczące wpływy w tej pozycji gmina notuje z podatku od nieruchomości od osób prawnych - 2 mln zł i od osób fizycznych - 1,17 tys. zł, z podatku rolnego od osób fizycznych - 555 tys. zł, od środków transportu od osób fizycznych - 328 tys. zł, a od osób prawnych 106 tys. zł, a także z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych - blisko 181 tys. zł.

- Po raz kolejny rosną nam dochody własne z tytułu podatków. W skali całego budżetu jest to prawie 20 procent. Wzrost następuje zarówno z wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i z podatku od nieruchomości, które płacą firmy. Oznacza to, że nasze firmy się rozwijają, a ludzie więcej zarabiają – komentował podczas sesji burmistrz Józef Rybiński.

Na dochody bieżące składają się też subwencje w wysokości 25,12 mln zł, z czego część oświatowa wynosi 15,86 mln zł. Dotacje celowe i inne środki zewnętrze to z kolei kwota 31,09 mln zł.

Rozwojowe wydatki

W budżecie na obecny rok planowane wydatki zamknęły się kwotą 81,08 mln zł, z czego na inwestycje i remonty przewidziano 23,14 mln zł. - Na inwestycje przeznaczamy blisko 30 procent budżetu. Tak duży odsetek świadczy, iż jest to dobry budżet, rozwojowy – komentował burmistrz Rybiński. - Najważniejsza inwestycja to po raz pierwszy kanalizacja, po raz drugi kanalizacja i po raz trzeci kanalizacja. Kanalizujemy bowiem sześć miejscowości. W dziale gospodarka komunalna i ochrona środowiska mamy zapisane zatem ponad 20 mln zł. Ponad 4,5 miliona przeznaczamy na drogownictwo, choć potrzeby są jeszcze większe. Będziemy także dofinansowywać inwestycje powiatowe (drogi) i wojewódzkie (chodnik) – dodaje.

Ponad połowę na oświatę i socjal

Wciąż najwięcej gmina przeznacza na funkcjonowanie oświaty - 24,8 mln zł. Z tej puli 14,35 mln zł zarezerwowane zostało na szkoły podstawowe (z czego 814 tys. zł na zadania inwestycyjne), 1,5 mln zł na gimnazjum, 4,3 mln zł na przedszkola, a 200 tys. zł na oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych. Ponad 2 mln zł stanowi dotacja na działanie NSP w Dulczy Małej.

Na działania z zakresu pomocy społecznej i rodziny gmina wyda 21,8 mln zł., z czego połowa przeznaczona zostanie na świadczenia wychowawcze w ramach programu rodzina 500+ (11,07 mln zł). Na administrację publiczną zarezerwowano kwotę 4,86 mln zł. Na kulturę fizyczną przeznaczono 830 tys. zł, a na działania z zakresu kultury zarezerwowano 1,09 mln zł.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

kkkk

3 1

Jak zwykle nic dla młodych! Stare do koryta tylko ciągną! 10:01, 05.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone