Zamknij

Ptasia grypa. Jest nakaz działań dla gospodarstw w obszarze zagrożonym

12:22, 11.03.2021 K.S Aktualizacja: 12:23, 11.03.2021
Skomentuj

Jak już informowaliśmy, część gminy Przecław znajdującej się w powiecie mieleckim, znalazła się w wyznaczonym obszarze zagrożonym wokół ogniska ptasiej grypy wykrytego w miejscowości Ostrów w powiecie ropczycko-sędziszowskim.

• W obszarze zagrożonym znalazły się konkretnie miejscowości: Biały Bór, Tuszyma na wschód od drogi nr 985 i na południe od drogi relacji Tuszyma - Dobrynin z przysiółkami Dąbie, Gumienice i Chęcin w gminie Przecław.

• Wojewoda Podkarpacki wydał rozporządzenie nakazujące wdrożenie określonych czynności w gospodarstwach znajdujących się w obszarze zagrożonym. Co konkretnie muszą zrobić właściciele gospodarstw?

[ZT]61603[/ZT]

W gospodarstwach znajdujących się na w powyższym obszarze zagrożonym, nakazuje się niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Konieczne jest stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Określono nakaz niezwłocznego informowania właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie. 

W gospodarstwach znajdujących się na powyższym obszarze zagrożonym, zakazuje się przemieszczania drobiu, w tym drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności i piskląt jednodniowych, oraz jaj na obszarze zagrożonym, chyba że właściwy miejscowo powiatowy lekarz weterynarii wyrazi zgodę na takie przemieszczanie przy zastosowaniu określonych przez niego środków bezpieczeństwa biologicznego zapobiegających rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Zakazuje się również przemieszczania drobiu, w tym drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności i piskląt jednodniowych oraz jaj do gospodarstw, rzeźni, zakładów pakowania jaj, zakładów wytwarzających lub przetwarzających produkty jajeczne znajdujących się poza obszarem zagrożonym.

Zakazane jest również wyprowadzanie z gospodarstwa, gdzie jest utrzymywany drób, i wprowadzania do tego gospodarstwa drobiu lub innych ptaków oraz ssaków utrzymywanych w gospodarstwie, chyba że powiatowy lekarz weterynarii wyrazi zgodę na takie wprowadzanie lub wyprowadzanie; 

Nie wolno też wywozić lub rozrzucać ściółki lub nawozów naturalnych, chyba że właściwy miejscowo powiatowy lekarz weterynarii wyrazi zgodę na takie wywożenie lub rozrzucanie.

Ponadto zakazano organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki, a także wypuszczania drobiu lub innych ptaków w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

((

5 1

Kto i jak będzie kontrolował przestrzeganie nakazu "niezwłocznego czyszczenia i odkażania (...)". A w ogóle, to jajka od dzisiaj potanieją, czy podrożeją? Wielkanoc bez święconego jajka? 13:56, 11.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%