Zamknij
REKLAMA

Gmina Tuszów Narodowy ma budżet na 2019 rok

12:06, 02.01.2019 |
REKLAMA
Skomentuj

31 grudnia 2018 roku miała miejsce sesja Rady Gminy Tuszów Narodowy, na której radni jednogłośnie przyjęli budżet na 2019 rok. 

Na podstawie  zaplanowanych dochodów i wydatków wynika, że będzie to budżet inwestycyjny, podobnie jak w 2017 roku. Budżet zakłada dochody w kwocie 46 555 318,56 zł , w tym dochody własne 5 762 020,00 zł., udział w podatku dochodowym od osób prawnych 2 694 352,00 zł i od osób fizycznych 1 571 529,00 zł. 

Planowane wydatki stanowią kwotę 49 428 478,56 zł. Zakładany w budżecie deficyt wynosi 2 873 160,00 zł. 

- Na przestrzeni mijających 12 miesięcy przy udziale rady gminy, sołtysów, pracowników urzędu gminy, realizowaliśmy szereg zadań mających istotny wpływ w poprawę warunków życia. Mam tu na uwadze liczne inwestycje w infrastrukturę techniczną i społeczną. Przeznaczyliśmy na nie blisko 8 mln. zł – powiedział wójt gminy Tuszów Narodowy Andrzej Głaz.

W ramach tych zadań m.in. wykonano blisko 6 km nowych nawierzchni dróg, 2 km chodników, nowe odcinki oświetlenia ulicznego, nowe odcinki kanalizacji w Tuszowie Narodowym i Tuszowie Małym, rozbudowano punkt selektywnej zbiórki odpadów, wykonano dodatkowe studnie celem większej ilości poboru wody w Jaślanach, powstały nowe place zabaw, siłownie plenerowe i kontynuowano termomodernizację obiektów użyteczności publicznej. W trosce o bezpieczeństwo OSP Jaślany i Malinie II zostały doposażone w  samochody bojowe.-  Ponadto poprawiamy bazę oświatową, inwestujemy w zajęcia pozalekcyjne, utrzymujemy trzy  przedszkola samorządowe, wspieramy funkcjonowanie niepublicznego żłobka. Zostały też rozstrzygnięte przetargi  budowy kolejnych przyszkolnych boisk sportowych w Czajkowej  i Borkach Nizińskich – dodawał wójt. 
       
- Z myślą o seniorach  utworzyliśmy dla 25 osób Dzienny Dom Pomocy w Dębiakach, zapewniamy również szereg usług opiekuńczych i specjalistycznych dla 55 osób  w domach.  Zadania inwestycyjne w znaczącej części  realizujemy przy udziale środków zewnętrznych pozyskanych w ramach dotacji celowych – mówił Andrzej Głaz. - Przy tak licznie realizowanych zadaniach inwestycyjnych, dzięki odpowiednio prowadzonej polityce finansowej, zadłużenie gminy na koniec roku wyniesie ok. 3 mln  zł, co stanowi niecałe  8% dochodów. Daje to możliwości dofinansowania do kolejnych inwestycji, które będziemy realizować z funduszy unijnych w kolejnych latach. 

Wójt zwrócił uwagę na podwyżkę cen wywozu odpadów. - Od 2013 roku pozostają bez zmian stawki podatków. Z przykrością musze powiedzieć, że pomimo szeregu podejmowanych działań wzrosły opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi co wynika ze wzrostu o 74% cen  jedynej startującej w przetargu firmy MPGK – powiedział. - Zwróciliśmy się w tej sprawie do Ministerstwa Ochrony Środowiska i samej Firmy, celem złożenia wyjaśnień skąd taka drastyczna podwyżka, treści wystąpień opublikowane na stronie internetowej gminy. Niestety na dzień dzisiejszy w tym temacie nic się nie zmieniło, a z dochodów budżetowych zgodnie z zapisami ustawy nie można dofinansowywać do  kosztów odbioru odpadów. 

W tym dniu po części roboczej na drugą część sesji licznie przybyli zaproszeni goście. Po powitaniu zebranych przez przewodniczącego Rady Gminy Wójt Gminy Andrzej Głaz dokonał podsumowania działań samorządu na przestrzeni mijającego roku. 

Po tej części ks. prałat Franciszek Dziedzic długoletni proboszcz parafii w Tuszowie Narodowym pobłogosławił opłatki i nawiązał do pięknego zwyczaju łamania się opłatkiem i składania życzeń. Młodzież GOK w Grochowem grając i śpiewając kolędy uświetniła uroczystość i wprowadziła w Świąteczny nastrój. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone