Zamknij
REKLAMA

100 Rocznica Niepodległości w Tuszowie Narodowym

11:39, 14.11.2018 | M.B
REKLAMA
Skomentuj

11 listopada  w Tuszowie Narodowym miały miejsce uroczyste gminne obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. 

Rozpoczęła je Msza Święta w intencji ojczyzny  oraz tych którzy walczyli o jej wolność odprawiona przez ks. proboszcza Wiesława Koniora i ks. Jana Łyko. Po niej miało miejsce przejście barwnego korowodu na czele z licznymi pocztami sztandarowymi stowarzyszeń, szkół, OSP, który prowadziła Kapela Grochowiacy pod Figurę Świętego Jana Pawła II,  gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze. 

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik gen. Sikorskiego rodaka ziemi tuszowskiej, gdzie również złożono wiązanki kwiatów. O godzinie 12.00 wszyscy włączyli się w ogólnopolską akcję śpiewania Hymnu dla Niepodległej. Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej legionistów z terenu gminy Tuszów Narodowy. Odsłonięcia dokonali przedstawiciele rodzin legionistów wraz z wójtem Gminy Tuszów Narodowy, a poświęcenia ks. Wiesław Konior. 

Zebranych powitał wójt gminy Andrzej Głaz. W swoim wystąpieniu podkreślił rangę i znaczenie Niepodległości oraz tych wszystkich, którzy o nią walczyli. W imieniu rodzin głos zabrał Władysław Bieniek, podkreślając ofiarę jaką złożyli dla ojczyzny ci młodzi ludzie którzy w 1914 roku wyruszyli na front i wyraził wdzięczność za ich upamiętnienie. 

Kolejny punkt bogatego programu to występy kapeli Grochowiacy i Zespołów działający przy Gminnym Ośrodku Kultury. Występy przeplatane były czytaniem biografii legionistów upamiętnionych na tablicy. Z tej tez okazji Gminna Biblioteka przygotowała wystawę Legioniści z Gminy Tuszów Narodowy oraz żołnierze I wojny światowej i wojny 1920 roku, na bazie zebranych przez lata dokumentów, zdjęć, wspomnień mieszkańców do zbiorów Centrum Pamięci generała Sikorskiego. 

Z klei wieczorem w Domu Ludowym w Jaślanach Stowarzyszenie Nasze Jaślany zorganizowało koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu kapeli Młodzi Jaślaniacy przy udziale nauczyciela SP w Jaślanach Pani Agaty Durdy. Koncert przyciągnął dużą liczbę widzów. 

W  roku obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości dla uczczenia pamięci Legionistów z Gminy Tuszów Narodowy, którymi byli:

z Tuszowa Narodowego
gen. Władysław E. Sikorski –  uczestnik 3 wojen – zginął tragicznie w Gibraltarze w 1943 r.
Ppłk Jan  Światkowski – uczestnik 3 wojen
Mjr Jan Malec –  uczestnik 2 wojen
chor. Roman Misiaczek –  uczestnik 2 wojen
Józef Bieniek – poległ na wojnie
Antoni Kardyś – poległ na wojnie
Józef Łącz  
Józef Dziewit  
           
z Czajkowej
sierż. Stanisław Hyjek – poległ na wojnie w 1915 r.
plut. Wojciech Dudzik – poległ na wojnie
Henryk Chrobaczyński – poległ na wojnie w 1918 r.
Szczepan Luboch – poległ na wojnie
Antoni Łącz  

z Plut
Jan Rzeźnik – poległ na wojnie
Kazimierz Kupiec  
Antoni Pluta  

z Jaślan
ppor. Jan Gesing – uczestnik 2 wojen
sierż. Bolesław Płaszewski - uczestnik 2 wojen    

z  Grochowego
Antoni  Pszeniczny – poległ na wojnie

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone