Zamknij

Rok Łukasiewicza: konferencja, książka i moneta [FOTO]

12:15, 09.03.2022 Aktualizacja: 12:16, 09.03.2022
Skomentuj

Moneta wydana przez Narodowy Bank Polski okazała się kolekcjonerskim hitem. Książka opracowana przez Jerzego Skrzypczaka weryfikuje powszechnie znane, ale częściowo błędne fakty o życiu Łukasiewicza. O tych tematach usłyszeli goście konferencji naukowej w dwusetną rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza.

Rok 2022 to ogólnopolski Rok Ignacego Łukasiewicza - wynalazcy lampy naftowej, który urodził się w Zadusznikach koło Padwi Narodowej. We wtorek 8 marca, czyli 200 lat po narodzinach wielkiego wynalazcy, zainaugurowane zostały lokalne i krajowe obchody Roku Łukasiewicza. 

[FOTORELACJA]9135[/FOTORELACJA]

W program pierwszych obchodów Urząd Gminy Padew Narodowa wpisał konferencję naukową o Łukasiewiczu. Ta odbyła się w padewskiej szkole podstawowej. - Jesteśmy tutaj bo świętujemy dwusetną rocznicę urodzin Łukasiewicza. On odkrył po co się urodził, odkryjmy i my. Umiejmy odczytać te drogowskazy także w naszym życiu. Dzisiaj poznamy całkiem innego Ignacego Łukasiewicza, zgłębimy się w jego życie i poznamy człowieka, który był człowiekiem dobrym, dla którego drugi człowiek był najważniejszy - powiedział przewodniczący Rady Gminy Padew Narodowa Janusz Bik. 

- Całe życie związany był z Podkarpaciem i pracował na rzecz jego rozwoju. Za jego przyczyną powstała pierwsza na świecie lampa naftowa. Ignacy Łukasiewicz to człowiek wielkiego formatu, lampą i sercem rozświetlał życie ludziom. To wielki patriota, społecznik wrażliwy na krzywdę ludzką, filantrop. Wspierał finansowo ruchy narodowo-wyzwoleńcze, budował szkoły, szpitale, drogi i mosty - przekazywała wicewojewoda podkarpacka Jolanta Sawicka.

W czasie konferencji znany dotychczas szeroko życiorys Ignacego Łukasiewicza omówił Michał Górecki, adiunkt w dziale historycznym Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce.

O nowych ustaleniach związanych z historią Łukasiewicza mówił Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu, który też opracował książkę pod tytułem „Ignacy Łukasiewicz i jego padewski rodowód”. Istotnym nowym odkryciem jest fakt, że Łukasiewicz był chrzczony w Gawłuszowicach, nie w Padwi Narodowej, jak dotychczas sądzono.

Członek zarządu Narodowego Banku Polskiego profesor Andrzej Kaźmierczak przedstawił natomiast kolekcjonerską monetę wydaną przez NBP z okazji Roku Łukasiewicza. Na rewersie monety znajdują się wizerunek wynalazcy, domniemany prototyp lampy naftowej oraz widok na założoną przez Łukasiewicza najstarszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce.

To moneta srebrna o nominale 10 złotych. Waży 31,1 g. Została wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk i można było ją kupić w cenie 290 zł brutto o oddziałach NBP. Premierę miała 8 marca i szybko się rozeszła, obecnie dostępna jest na aukcjach internetowych w cenie przekraczającej 350 złotych.

Konferencja naukowa poprzedzona została odsłonięciem obelisku upamiętniającego postać Ignacego Łukasiewicza - obok powstającego w Padwi Narodowej muzeum multimedialnego. 

[ZT]68406[/ZT]

Portal hej.mielec.pl jest patronem medialnym obchodów Roku Łukasiewicz w gminie Padew Narodowa.
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

gośćgość

1 0

jest też książka z 2021 Panstwowego Instytutu Wydawniczego pt Ignacy łukasiewicz 13:49, 09.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%