Zamknij
REKLAMA

Patriotyczna uroczystość w Zarówniu-Zachwiejowie

13:32, 05.01.2019 | M.B
REKLAMA
Skomentuj

Z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Zarównie oraz Samorządu Wiejskiego w dniu 28 grudnia 2018 r. za zmarłym śp. Walentym Kobyra w 25. rocznicę jego śmierci odprawiona została w kościele parafialnym p.w. NMP Królowej Polski w Zachwiejowie uroczysta msza św.

Były mieszkaniec Zarównia po wybuchu II wojny światowej został aresztowany i wywieziony do sowieckich łagrów. Przeszedł tułaczą drogę, by wreszcie znaleźć się w szeregach tworzonej armii gen. Andersa. Uczestniczył jako żołnierz II Korpusu Polskiego w walkach o Monte Cassino. Było mu dane przeżyć i po zakończeniu działań na froncie włoskim wyjechał na Zachód. Za udział w walkach otrzymał 5 odznaczeń. Do Zarównia powrócił niepewny swego losu w 1973 r. Tu spędził resztę swojego życia. Zmarł 28 XII 1993 r. Spoczął na tutejszym cmentarzu parafialnym w Zachwiejowie.

Rocznicową mszę św. rozpoczęła pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino” w wykonaniu tutejszego chóru „Impresja”. Krótki rys życiowy zmarłego przedstawiła reprezentująca  rodzinę Natalka Kmuk. Przepiękną homilię w całej rozciągłości związaną z osobą śp. Walentego wygłosił proboszcz parafii ks. Leszek Wiech. Mszę św. zakończyła pieśń „Boże coś Polskę”, oraz hymn państwowy odśpiewany przez wszystkich obecnych.

W mszy św. uczestniczył poczet sztandarowy tut. jednostki OSP. Niespodzianką było przybycie 5-osobowej wojskowej grupy rekonstrukcyjno-historycznej z Mielca. Zgromadzili się w szczególności mieszkańcy Zarównia, bowiem każda z rodzin otrzymała stosowne zaproszenie. Obecny był Pan Jan Mycek – Honorowy Obywatel Gminy Padew Narodowa, były wieloletni Przewodniczący Rady Gminy. W związku z równolegle odbywającą się sesją Rady Gminy niemożliwy był udział w uroczystości zaproszonych władz samorządowych gminy.

Mszę św. poprzedziło złożenie na grobie śp. Walentego Kobyra przez młodzież wiązanki z czerwonymi makami, zaś przedstawiciele stowarzyszenia i samorządu wsi zapalili biało-czerwone znicze. Również w tym dniu Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna im. Wojciecha Lisa „MŚCICIELA” z Mielca złożyła na grobie wiązankę z biało-czerwonymi różami oraz również zapaliła znicze przybrane kokardami w narodowych barwach.

Uroczystość ta była wyrazem hołdu dla zmarłego śp. Walentego Kobyra za Jego zasługi dla Niepodległej. Była przepiękną lekcją historii oraz patriotyzmu. 

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone