Zamknij

Pięknie pisząc o smutku. "Lot nisko nad ziemią" A. Grabowskiej

02:11, 12.02.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 02:11, 12.02.2021

Jak wiele przeciwności losu może znieść jedna osoba? Czy można posklejać życie, które było więcej niż szczęśliwe, nim rozpadło się na kawałki? I czy ból po utracie ukochanej osoby kiedyś mija? Książka "Lot nisko nad ziemią" Ałbeny Grabowskiej odpowiada na te pytania. Robi to jednak w sposób, do którego nie przywykliśmy w literaturze - szczerze, przygnębiająco i autentycznie.

Weronika Przybyszewska, główna bohaterka tej powieści, wyrywa się z pewnej nijakości, do jakiej zachęcano ją w życiu. Ma pracę, o jakiej marzyła. I miłość życia. Dlatego, kiedy w wypadku samochodowym ginie jej mąż, Sławek - dla Weroniki świat przestaje istnieć. Przestaje mieć znaczenie. Utrata przynosi głęboką, rozdzierającą rozpacz - tak namacalną dla czytelnika, że niemal fizycznie przytłaczającą swoim ciężarem.

Piękno w smutku

Ałbena Grabowska sięga po trudny temat i porusza go na poważnie. Utrata nie jest tu punktem wyjścia do ckliwej historii, chociaż w tym intensywnie nakreślonym smutku tkwi pewne piękno. 

To książka niezwykła, która nie przepuszcza rzeczywistości przez filtr i nie idealizuje na siłę głównej bohaterki. Nie bez powodu określana mianem nie tylko studium powrotu do życia z traumy, ale również studium życia kobiety. Bowiem czytelnik ma okazję towarzyszyć Weronice w niezwykle drobiazgowym przekroju jej myśli, uczuć i emocji. Nowe wydanie "Lotu nisko nad ziemią" Ałbeny Grabowskiej to najlepsza wydawnicza wiadomość, ponieważ na próżno szukać drugiej tak autentycznej książki wśród polskiej literatury pięknej.

A przy tym warto zwrócić uwagę na to, że chociaż utrata i smutek są pewnym fundamentem tej historii - nie jest ona statyczna. W życiu głównej bohaterki wiele się dzieje, przez co czytelnikowi - oprócz różnorodnych emocji - towarzyszy też napięcie i powracająca ciekawość: co wydarzy się dalej? Zwroty akcji, chociaż przeplatane grubymi pasmami przygnębienia, zaskakują aż do samego końca, który też jest zupełnie nieprzewidywalny.

Królowa polskiej literatury

Ałbena Grabowska bywa określana królową polskiej literatury. Największe uznanie przyniósł jej cykl książek "Stulecie Winnych" - saga obyczajowa o rodzinie z Brwinowa. Autorka słynie z dojrzałego warsztatu pisarskiego i wyraziście nakreślonych portretów psychologicznych bohaterów. Nie inaczej jest z "Lotem nisko nad ziemią" - autentyczność i pogłębione rysy psychologiczne postaci to zdecydowanie mocne strony tej powieści. Książka nie dla tych, którzy szukają w literaturze pocieszenia, ale dla tych, którzy chcą stawić czoła bólowi i zrozumieć jego sens.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%