Zamknij

Bajkowy Seans z Muzeum: trzy legendarne opowieści o Mielcu dla dzieci

12:05, 27.07.2021 M.B Aktualizacja: 12:05, 27.07.2021
Skomentuj

Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” zaprasza na Bajkowy Seans z Muzeum, który odbędzie się 8 sierpnia w Parku Oborskich. Początek o godzinie 20:15.

Prezentowane będą na nim trzy filmy zrealizowane przez pracowników mieleckiego Muzeum:

I FILM

Animacja poklatkowa „LEGENDA O SROGIEJ PANI MIELECKIEJ”

Legenda opowiada o szlachetnej Pani Jadwidze Mieleckiej oraz młodym Jędrzejku służącym jej na mieleckim zamku. Młodzieniec dostał zaszczytne zadanie pilnowania szkatuły ze skarbami Jaśnie Pani! Co się z nimi stało? Jaki los spotkał Jędrzejka?

II FILM

Legenda o Mielcu czyli bajkowe początki naszego miasta

Skąd pochodzi nazwa naszego miasta? Kim był Paszko Trestka? Jak łączy się potop szwedzki z zamkiem rodziny Mieleckich? Początki Mielca opowiedziane w sposób bajkowy, humorystyczny i z przymrużeniem oka. W produkcji wystąpili pracownicy Pałacyku Oborskich, którzy wcielili się w historyczne bądź legendarne postacie.

III FILM

Legendy o Mielcu część II czyli dalsze bajkowe dzieje naszego miasta –

PraPremiera!

Kontynuacja bardzo popularnego filmu, stworzonego przez zespół Pałacyku Oborskich.

Ponownie przenosimy się do Mielca sprzed kilku stuleci.

Wybitny hetman Mikołaj Mielecki, dziedzic części Mielca, żeni się z możną Elżbietą Radziwiłłówną, zaś ich wesele zaszczyca niespodziewany gość. Któż taki?

Niepospolity, włoski malarz przyjeżdża do Mielca, by stworzyć istniejący do dziś obraz. Jaki?

W jaki sposób hetman Jak Karol Chodkiewicz łączy się z naszym miastem? Który z późniejszych królów Polski nocował na mieleckim zamku? A przede wszystkim, co łączy zakon trynitarzy, czterokrotną wdowę Helenę Morsztynową i figurę zwaną „Panem Jezusem Mieleckim”?

Odpowiedzi na wszystkie te pytania i wiele innych w najnowszej produkcji Muzeum.

Aktorski zespół Pałacyku został wsparty przez pracowników Domu Kultury SCK w Mielcu, a także uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu oraz Szkoły Podstawowej w Podleszanach.

Wstęp wolny!

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

KibicKibic

3 0

Super propozycja 12:32, 28.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

RegionalistaRegionalista

0 0

Wreszcie instytucja kulturalna potrafi zainteresować historią regionalną i wyciągnąć z cienia niepamięci wielkie postacie związane z naszym miastem. Szkoda, że nauczyciele historii w szkołach (przynajmniej do tych szkół w których się uczyłem) nie uczyli o historii regionalnej. Być może łatwiej uczyć wg konspektu i utartych schematów - regionalizmy trzeba by najpierw samemu przestudiować. Mielecka historia to coś więcej niż sukcesy Stali Mielec (choć za nie szacunek) i montaż samolotów. To wielcy z okresu renesansu - to utwory literackie o postaciach wywodzących się z Mielca - Kochanowski dwa swoje utwory o tym samym tytule poświęcił przyjacielowi Hetmanowi Mikołajowi Mieleckiemu - "Do Mikołaja Mieleckiego" - pierwszy to żartobliwy utwór opisujący życie studenckie (wspólne biesiadowanie) podczas pobierania nauk w Padwie, a drugi to forma życzeń z okazji ślubu Mieleckiego z Elżbietą Radziwiłłówną. Dla zainteresowanych postacią hetmana polecam książkę Ryszarda Przybylińskiego - Hetman wielki koronny Mikołaj Mielecki (ok. 1540-1585) to z niej, a nie z lekcji historii mielczanin dowiedział się o Mikołaju Mieleckim, a z przewodnika po Mielcu z lat 60 dowiedziałem się, że w Mielcu był zamek. 20:49, 14.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%