Zamknij

Jubileusz Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym

11:09, 31.10.2019 M.B Aktualizacja: 11:09, 31.10.2019
Skomentuj

W tym roku mija 70 lat od utworzenia Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym. Z tej okazji w poniedziałek 28 października odbyło się spotkanie jubileuszowe.

Spotkanie przepełnione było wspomnieniami i podziękowaniami. Dyrektor biblioteki Patrycja Krempa wyraziła swoja wdzięczność wobec wszystkich, którzy przez wiele lat współtworzyli to ważne kulturowo miejsce. Do podziękowań przyłączyła się była dyrektor Renata Paterak, która przybliżyła też uczestnikom historię biblioteki. Uroczystość swym występem uświetnił zespół „Kalina” z Gminnego Ośrodka Kultury w Grochowem.

Biblioteka powstała w 1949 roku na mocy dekretu o bibliotekach z 1948 roku. Jej pierwszym kierownikiem była Maria Maksoń, po niej Zofia Winiarz i Stanisława Frome.

W historii biblioteki w sposób szczególny zapisała się Maria Hałaj, która od 1963 do 1990 roku kierowała tą placówką. W tym też okresie biblioteka przejęła na własność dom urodzenia generała i podjęła się jego remontu kapitalnego. Biblioteka stała się też siedzibą Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego im. gen. Sikorskiego. To wtedy  zrodziła się inicjatywa utworzenia Izby Pamięci generała Sikorskiego, kiedy w 1981 roku miały miejsce  obchody jego 100 rocznicy urodzin, a biblioteka była siedzibą społecznego komitetu obchodów.

W strukturze biblioteki od 1990 roku rozpoczęła funkcjonowanie Izba Pamięci Generała. Był to ewenement jeśli chodzi o biblioteki ówczesnego woj. rzeszowskiego, że oprócz działalności typowo związanej z gromadzeniem, wypożyczaniem książek i udzielaniem informacji, biblioteka rozpoczęła dokumentowanie lokalnej historii ze szczególnym uwzględnieniem rodaka Tuszowa Narodowego gen. Sikorskiego. Z biblioteką utożsamiane są organizowane już od kilkunastu lat dwa cykliczne konkursy: „Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary” oraz „Najpiękniejsza ilustracja książkowa”.

Od 1990 roku do 2014 biblioteką kierowała Renata Paterak. W tym czasie dom generała został rozbudowany, a Izba Pamięci, do której przybyło wiele nowych i cennych eksponatów, została przekształcona w Centrum Pamięci. Wszystkie  eksponaty w centrum to dary serc różnych osób i instytucji. Do centrum przybywają wycieczki, zorganizowane grupy, w tym na  lekcje historii. Ponadto biblioteka prowadziła bogatą działalność wydawniczą, promującą gminę i lokalną historię. W jej zbiorach znalazły się opracowania na temat osób pochodzących z gminy w ramach Galerii Przodków. Od 2014 roku biblioteką kieruje Patrycja Krempa.

Przez 70 lat placówka nieustannie się rozwija i proponuje swym użytkownikom coraz bogatszą ofertę czytelniczą i kulturową. W tym wyjątkowym jubileuszowym roku dyrekcja i pracownicy biblioteki bardzo serdecznie dziękują wszystkim, którzy każdego dnia współtworzą to miejsce i zachęcają do udziału we wszystkich inicjatywach.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%