Zamknij
REKLAMA

Malowanie nokturnów na warsztatach malarskich

11:03, 13.02.2019 | M.B
REKLAMA
Skomentuj

Na warsztatach artystycznych dla dorosłych z cyklu malarstwo, odbywających się w Spółdzielczym Domu Kultury MSM w Mielcu,  uczestnicy zmierzyli się z niełatwym tematem malowania scen nocnych. 

Nokturn (łac. Nocturnus - nocny) to obraz, którego motywem jest przedstawienie nocnej scenerii przyrody lub przestrzeni miejskiej. Także i dziś klimat wieczornej i nocnej przestrzeni miejskiej dostarcza znakomitych tematów do realizacji malarskich. Podstawową ich cechą jest kontrastowość wynikająca z gry światła i cienia. 

Walory światła sztucznego rozjaśniające wieczorny czy też nocny mrok wywołują nieograniczoną w praktyce tonalność walorową. Barwy świateł emitowanych przez uliczne lampy, neony, szyby wystawowe mienią się swoistą feerią barw.

Siła światła jest mocno zróżnicowana - od pełnej jasności po całkowity mrok. Nawet w mało wyszukanym kadrze rzeczywistości miejskiej, z ograniczoną ilością elementów ilustracyjnych, malarz może dostrzec i wydobyć klimat oraz nastrojowość miejsca. Gra wieczornego światła i cienia łagodzi niekiedy zbytnią drobiazgowość detali architektonicznych budynków. Dla malarza jest to sytuacja sprzyjająca. 

Powstały obrazy tajemnicze, nastrojowe i pełne kontrastów.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone