Zamknij
REKLAMA

Tomasz Poręba: Dzięki Ignacemu Łukasiewiczowi historia światowego przemysłu naftowego zaczęła się na Podkarpaciu

18:58, 20.03.2019 | P.C
REKLAMA
Skomentuj

Z inicjatywy europosła Tomasza Poręby w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się europejska prapremiera filmu „Łukasiewicz - nafciarz romantyk”. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Telewizją Obiektyw.

- Cieszę się, że w Parlamencie Europejskim mogliśmy przybliżyć sylwetkę tego wybitnego Polaka. Wizjonera, który z podkarpackiej Bóbrki uczynił światową kolebkę przemysłu naftowego - powiedział Tomasz Poręba.

Film opowiada o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza. Inspiracją do jego powstania była zbliżająca się 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza przypadająca na 2022 rok oraz 165. rocznica wynalezienia lampy naftowej. Film o twórcy przemysłu naftowego pokazuje go nie tylko jako wielkiego Polaka, ale również jako przykład do naśladowania dla dzisiejszych przedsiębiorców. Przykład pomysłowości, wytrwałości, pracowitości, ale również społecznej odpowiedzialności i uczciwości.

- Postać Ignacego Łukasiewicza wydaje się być ogólnie znana. Pierwsze skojarzenie - twórca pierwszej na świecie lampy naftowej. Tymczasem ten niezwykły człowiek obdarzony niegasnącą energią, wizjoner zarówno w dziedzinie nauki jak i życia społecznego, filantrop i patriota miał do zaoferowania dużo więcej. Cieszę się, że jako poseł do Parlamentu Europejskiego mogłem przyczynić się do powstania filmu, który nie tylko opowiada o kolebce przemysłu naftowego w Bóbrce na Podkarpaciu, gdzie powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej, ale poprzez osobę Ignacego Łukasiewicza promuje cechy tak bliskie Europie jak pracowitość, sprawiedliwość, dobroczynność i patriotyzm - powiedział Tomasz Poręba.

Producentem filmu jest Bogdan Miszczak i Telewizja Obiektyw. - Ignacy Łukasiewicz to fascynująca postać, a tak mało znana szerszej publiczności - powiedział Bogdan Miszczak. - To nie tylko wynalazca lampy, a przede wszystkim twórca światowego przemysłu naftowego. Wybitna osobowość, wizjoner, patriota, społecznik - dodał Miszczak. 

Reżyserem filmu jest Maciej Wójcik. Scenariusz napisał Łukasz Walczak. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski, znany warszawski aktor teatralny i filmowy. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lucas, Dagny Cipora, Mateusz Mikoś oraz Kamil Dobrowolski.

Ignacy Łukasiewicz urodził się w marcu 1822 roku w Zadusznikach, na terenie dzisiejszego powiatu mieleckiego.

 

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone