Zamknij

Nowa wystawa malarstwa od 28 czerwca w Galerii ESCEK

11:51, 17.06.2019 M.B Aktualizacja: 11:51, 17.06.2019
Skomentuj

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu zaprasza na kolejną wystawę w Galerii ESCEK.

Wernisaż wystawy malarstwa Tomasza Barana, Iwony Duracz i Łukasza Gila „Człowiek- Natura-Znak”  - 28 czerwca, godz. 18, Galeria ESCEK Domu Kultury SCK. 
Wstęp wolny.

Wystawa „Człowiek – Natura – Znak”.

Tomasz Baran pochodzi z Rzeszowa. Ukończył studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Tadeusza Boruty w 2016 r. Tomasz Baran ma już w swoim dossier wystawy indywidualne i zbiorowe, m.in. „Miejsce w czasie” (druga edycja) w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie w 2018 r.; „Granice pejzażu” w krakowskim Centrum Sztuki Współczesnej Solvay (2017 r.); wystawa najlepszym prac dyplomowych w 2016 r. w Galerii Wydziału sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego,; „Pomiędzy formą a kolorem” w Galerii To Tu w Rzeszowie (2016 r.).

Artysta tak charakteryzuje swoją pracę twórczą: „W pracach ukazuję to, co stanowi główne pole moich zainteresowań – człowiek i otaczająca go przestrzeń. Fotografia staje się dla mnie pierwszym obrazem, a zarazem pierwszym etapem moich prac malarskich. Początkowo staram się ją wiernie odwzorować na płótnie, jednak w trakcie tworzenia – realistyczny obraz świadomie zastępuję nową historią przedstawioną pod postacią jednobarwnej plamy, pozostawiam część przemyślanego rysunku, dodaję dodatkowe linie, w charakterystyczny mi sposób zaznaczam namalowane fragment. Tworzone obrazy są odzwierciedleniem uczuć i wspomnień które towarzyszyły danej chwili”.

Iwona Duracz jest mielczanką; dyplom magisterski obroniła z wyróżnieniem w 2018 r. w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Białogłowicza. Jej obrazy wystawiano zarówno na wystawach indywidualnych, jak i zbiorowych, m.in. na wystawie pokonkursowej „Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat ”Srebrny czworokąt” (2015 r.) – BWA Przemyśl, Krosno, Rzeszów, Kielce; „Granice pejzażu” w krakowskim Centrum Sztuki Współczesnej  Solvay (2017); „Barbizon Wiśniowski” – Galeria Forum w Toruniu (2019). Malarka prowadzi pracownie malarską, w której dzieci i młodzież udoskonalają swoje umiejętności w zakresie sztuk plastycznych.

Łukasz Gil 

Urodzony w Rzeszowie. Studia artystyczne odbył na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w pracowni malarstwa prof. St. Białogłowicza (2005 - 2010). Dyplom z wyróżnieniem w 2010 roku uhonorowany I nagrodą im. Jerzego Panka za najlepszy dyplom Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2015 roku uzyskał stopień doktorski w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zatrudniony obecnie jako adiunkt w Zakładzie Malarstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest kuratorem i organizatorem wielu wystaw i spotkań środowiskowych. 

„Figura ludzka towarzyszyła mi od początku drogi twórczej, jednak nigdy nie była w tak głębokich relacjach z pejzażem jak obecnie – opowiada Łukasz Gil. - Często zastanawiam się, jaka była tego przyczyna? Dotychczas postać powstawała w odrębnym procesie twórczym, z kolei pejzaż był oddzielnym zagadnieniem. W pewnym momencie zauważyłem, że elementy te wchodzą ze sobą w relacje tworząc naturalny, integralny świat ludzkiego dramatu. W pełni to zaakceptowałem. Przedstawiana figura obrazowana jest u mnie przy pomocy strzępiastej formy symbolizującej człowieka. Staram się zawrzeć w obrazie proces transformacji kształtu, który przebiega w procesie konstytuowania naszej świadomości.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%