Zamknij

Nowa wystawa w Jadernówce. "Za sztreką..." od 14 lutego

16:30, 31.01.2019 M.B
Skomentuj

Już za dwa tygodnie, 14 lutego w czwartek, Muzeum Historii Fotografii Jadernówka zaprasza na otwarcie nowej wystawy fotograficznej pt. "Za sztreką...". 

To wieloobrazowa opowieść o nowym osiedlu Mielca, którego budowę rozpoczęto w ramach inwestycji COP-u pod koniec lat 30. minionego stulecia. Po II wojnie fabryka lotnicza ruszyła na nowo a wraz z nią ruszyła rozbudowa nowej dzielnicy miasta. Nowe skupiska bloków mieszkalnych, nowe obiekty użyteczności publicznej - szkoły, kościół, dom kultury czy stadion miejski, ale też codzienne życie, sklepy, restauracje, spacery - to wszystko zobaczyć można na ponad 100 fotografiach z lat 1950-1989. 
Autorami zdjęć są zarówno fotografowie zawodowi - Wiktor Jaderny, Jerzy Jarosz, Edward Niedbała, Władysław Parkosz, jak i amatorzy - np. Zygmunt Szczeciński, który jest autorem świetnych ujęć panoramicznych z końca lat 50. - Tę wystawę trzeba koniecznie zobaczyć - dla starszych to wspomnienia młodości, dla nieco młodszych dzieciństwo, a dla dzisiejszej młodzieży to nieznany świat, choć czarno-biały i czasem szary, to jednak interesujący, znany tylko z opowieści - przekazuje Janusz Halisz, kustosz muzeum.

Wystawie towarzyszyć będzie okolicznościowa 8-stronicowa gazetka "Za sztreką".

Zapraszamy do Muzeum Historii Fotografii "Jadernówka" w czwartek, 14 lutego o godzinie 18.00. Wystawa czynna będzie do połowy kwietnia.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

jusbjusb

2 0

cytat:" Lata 1944-1956 to w historii Mielca i powiatu mieleckiego przysłowiowa "biała plama". Niewiele wiadomo o tych czasach, coraz mniej wśród żyją­cych świadków tamtych wydarzeń, nazywanych potocznie w publicystyce PRL "wyzwoleniem" lub "utrwalaniem władzy ludowej".
Publikacja, która przekazujemy Czytelnikom do rąk jest pierwszą próbą całościowego ujęcia historii dramatycznych lat 1944-1956 w dziejach nasze­go miasta i regionu." - niedawna publikacja obozu władzy
konkluzja: białe plamy, białe kartki dokumentów, kartki wyrwane lub ich brak, nieliczni świadkowie milczą do dziś (dlaczego ?), ale u Obornych wszystko wiedzą najlepiej, hmm..... - wróże czy co ????
16:39, 03.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%