Zamknij
REKLAMA

Rzeźbi od ponad 50 lat. Wystawa Stanisława Czarneckiego już dostępna [FOTO]

10:09, 12.01.2019 | K.S
REKLAMA
Skomentuj

Bogaty zbiór rzeźb ludowych mieleckiego artysty Stanisława Czarneckiego jest już dostępny w Galerii ESCEK w Domu Kultury SCK w Mielcu. To wystawa prezentująca rzeźby, które powstawały na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Stanisław Czarnecki otrzymał wiele gratulacji i życzeń - zdrowia i wytrwałości w dalszej pracy artystycznej.

Stanisław Czarnecki jest jednym z najbardziej cenionych mieleckich artystów. Od wielu lat zachwyca swoimi pracami. W 2018 roku rzeźbiarz obchodził jubileusz 50-lecia pracy twórczej rzeźbiarza, a wystawa jest formą uhonorowania jego dokonań artystycznych. Wernisaż wystawy „Po prostu rzeźbię” odbył się 10 stycznia 2018 r.

- Niezwykły jest świat rzeźby ludowej. Zarówno ze względu na wartość artystyczną dzieł, jak i znaczenie w kulturze ludowej. Prawie zawsze wykonana z drewna, którego materia ulega pod wpływem artysty wydobywającego kształty - powiedziała Dorota Kieraś-Jędrychowska otwierając nową wystawę

Stanisław Czarnecki to twórca ludowy, który nie ulega modzie i rzeźby tak, jak mu w duszy gra. Jego rzeźba figuralna to w znakomitej większości ludowe świątki, a także postaci świętych, sceny rodzajowe, kapliczki i ptaki. Stanisław Czarnecki od dziecięcych lat rzeźbi w drewnie wierzbowym i lipowym. Jego prace znajdują się w wielu polskich muzeach m.in. w Białymstoku, Krakowie, Lublinie, Toruniu, Płocku, Kolbuszowej i oczywiście w Mielcu.

W uznaniu za swoje dokonania ten wybitny mielczanin był dwukrotnie wyróżniony przez ministerstwo kultury – w 1974 roku i w 2006 roku. jest laureatem nagrody prezydenta miasta Mielca, członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Ludowej w Lublinie, założycielem i członkiem Klubu Środowisk Twórczych działającym przy TMZM oraz członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Plastycznej w Mielcu.

- Dziękuję wszystkim za przybycie. Nie spodziewałem się tylu gości – powiedział skromnie Stanisław Czarnecki wspominając krótko o swoich początkach w pracy rzeźbiarza jeszcze w latach 60.

Gratulacji i życzeń dla Czarneckiego nie było końca. List gratulacyjny wręczyła Adriana Miłoś, wiceprezydent Mielca, Joanna Kruszyńska, dyrektor SCK w Mielcu oraz inni współpracownicy i przyjaciele rzeźbiarza – chociażby z Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej.

Wystawa „Po prostu rzeźbię” Stanisława Czarneckiego dostępna jest w Galerii ESCEK do 3 lutego.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone