Zamknij

Ozdoby człowieka sprzed tysięcy lat do zobaczenia w mieleckim muzeum [FOTO]

13:32, 13.12.2018 K.S Aktualizacja: 18:47, 14.12.2018
Skomentuj

Bogaty zbiór przedmiotów postrzeganych jako piękne na przestrzeni setek tysięcy lat zawitały do Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wystawa „Jak rodziło się piękno” została zaprezentowana 12 grudnia w Pałacyku Oborskich. Zorganizowano ją dzięki współpracy z Muzeum Przyrodniczym w Krakowie.

- Temat tej wystawy jest dosyć ulotny jak samo pojęcie piękna - może ono być różnie rozumiane przez każdego człowieka. Chcieliśmy pokazać, jak rodziło się pojęcie piękna w przeciągu paru tysięcy lat i jak zmieniały się kanony piękna - mówi Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu.

- Jest to nietypowa wystawa - ocenia Wiesław Krzemiński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Krakowie.

- Najstarsze ozdoby, jakie znajdujemy liczą sobie około 100 tysięcy lat. Na teren Europy nasi przodkowie przyszli około 50 tys. lat temu, a na teren Polski około 40 tys. lat temu. Oczywiście wcześniej był tutaj neandertalczyk, który jest z nami spokrewniony, ale istotne jest to, czym my różnimy się od tych wszystkich hominidów, którzy byli przed nami. Człowiek współczesny jako jedyny upodobał sobie piękne rzeczy. Zaczął produkować rzeczy, które nie były mu bezpośrednio potrzebne do polowania, zabicia czy zjedzenia, ale zaczął poczuwać potrzebę czegoś więcej, dostrzegał piękno przyrody i starał się wykorzystać różnego rodzaju materiały do produkcji ozdób - mówi Wiesław Krzemiński.

- Dla mnie najciekawsza jest część paleontologiczna tej wystawy. Współcześnie człowiek wzoruje się na tym, co jest już poznane – udoskonalamy to i upiększamy. Natomiast te pierwsze, bardzo proste rzeczy robione z tego, co człowiek znalazł były wyjątkowe - mówi z kolei Katarzyna Kopeć, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Krakowie, którego eksponaty można zobaczyć na wystawie w Pałacyku Oborskich.

- Ciekawe jest to, kiedy człowiek zaczął się interesować czymś więcej, jak tylko tym, by mieć jedzenie, ogień. Człowiek zaczął się interesować tym, co jest ładne, co można nosić, czym się ozdobić. Z czasem takimi akcentami odróżniały się plemienia - mówi Katarzyna Kopeć.

- Cieszę się, że nasza współpraca tak dobrze się układa. To druga nasza wspólna wystawa i mam nadzieję, że będą następne – dodaje.

Wystawę można już zwiedzać w Pałacyku Oborskich - ul. Legionów 73 w Mielcu. Będzie dostępna do 12 marca 2019 roku.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%