Zamknij

To wielkie święto Lasowiaków i Rzeszowiaków [FOTO]

16:15, 07.06.2022 PC Aktualizacja: 14:00, 12.06.2022
Skomentuj

Po dwóch latach przerwy powróciły Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Skansenową „gwiazdą” wydarzenia był dwór z Brzezin. Imprezę medialnie wspierały portale hej.mielec.pl i hej.rzeszow.pl.

[FOTORELACJA]9335[/FOTORELACJA]

Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków to największa doroczna impreza plenerowa organizowana w kolbuszowskim skansenie od 1997 roku. Jej głównym założeniem jest pokazywanie zanikających już rzemiosł oraz autentycznej twórczości ludowej. Pandemia zamroziła skansenowe wydarzenia na dwa lata, w ostatnią niedzielę powróciły wreszcie Prezentacje, a wraz z nimi do skansenu zjechały tysiące gości z całego regionu.

Odwiedzający skansen mogli spotkać się z rzemieślnikami, ludowymi twórcami – którzy nie tylko oferowali swoje produkty, ale również prezentowali jak je wytwarzają. Na scenie natomiast grali, śpiewali i tańczyli artyści z kilku folkowych, ludowych zespołów z Podkarpacia.  

Już w zapowiedziach wydarzenia podkreślana była tematyka tegorocznych Prezentacji: „wieś i dwór to jest spółka dobrze rozumiana”. W efekcie spotkać można było przede wszystkim twórców zajmujących się rzemiosłami, które są przykładem przenikania się kultury wsi i dworu. 

Po raz pierwszy tak szeroko do zwiedzania gościom udostępniony został natomiast XVIII-wieczny dwór z Brzezin, którego przenosiny do skansenu kosztowały blisko 3 i pół miliona złotych, a zostały ukończone w czasie pandemii koronawirusa.

To nie jedyna nowość dostępna podczas niedzielnego święta Lasowiaków i Rzeszowiaków. W domu parafialnym z Książnic – obiekcie, który w tym roku został udostępniony dla zwiedzających – została otwarta nowa wystawa czasowa. Są to fotografie matek karmiących wykonane przez Karolinę Migurską. Prezentacja, która otwarta została dla gości 1 czerwca, czynna będzie do końca października.

W ogrodzeniu kościoła z Rzochowa, we wnętrzach pustych dotąd kapliczek, zostały zawieszone obrazy czterech Ewangelistów. Można było także je podziwiać w niedzielę. Jest to efekt kilku miesięcy pracy konserwatorek kolbuszowskiego Muzeum: Agnieszki Pomykały i Agnieszki Sońskiej-Pięty oraz stolarzy z Działu Rzemiosł, którzy wykonali ramy i skrzynkę do obrazów. 

Obrazy czterech Ewangelistów wykonane są  w technice olejnej na płótnie. Pochodzą z czasów dwudziestolecia międzywojennego. - Namalowane zostały przez nieznanego malarza, ale po sposobie malowania możemy stwierdzić, że był to artysta  profesjonalny. Są to wizerunki: św. Mateusza z uskrzydlonym młodzieńcem, św. Marka z lwem, św. Łukasza z wołem oraz św. Jana z orłem – precyzuje Agnieszka Sońska-Pięta.

Do skansenu warto szybko wrócić, na kolejne wydarzenia. W wakacyjne weekendy kolbuszowskie Muzeum planuje zwyczajowe wydarzenia z cyklu „Co niedzielę w zagrodzie”. Można się spodziewać spotkań z twórcami z całego regionu dawnej Puszczy Sandomierskiej oraz przygód związanych z garncarstwem, plecionkarstwem, bibułkarstwem, zabawkarstwem oraz innymi cudami związanymi z naszym dziedzictwem.

Na 17 lipca natomiast planowane jest otwarcie leśnictwa. Tego dnia zostanie otwarty kompleks budynków będących świadectwem tego, jak w dawnych czasach opiekowano się nieprzebytymi terenami Puszczy Sandomierskiej. Na tę kompletną pod względem funkcjonalnym osadę leśną składa się leśniczówka, piwniczka, ubikacja i spichlerzyk z Zerwanki, wyłuszczarnia szyszek z Dąbrówek, stajnia z Przecławia, stodoła i studnia z Leżajska, suszarnia runa leśnego z Pateraków, schron zrębowy z Wilczej Woli i trak z Brzózy Stadnickiej.

(PC)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


reo

folkfolk

2 3

zgonią 2-3 obszerne rodziny 500+ i feta na całego, parę fotek i działalność kuturalno-oświatowa odfajkowana, a może dadzą dotacje na drugi raz,
no patrzcie jacy ci polacy zadowoleni z władzy i tylko zabawy im do pełni szczęścia brakuje 20:27, 07.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


0%