Zamknij
REKLAMA

Znów tłumy w Bliźnie, znów były walki [FOTO]

11:45, 05.08.2019 | P.C
REKLAMA
Skomentuj

Po raz dziesiąty w Bliźnie odbył się Piknik Historyczny. W niedzielę 4 sierpnia pojawiło się tam kilka tysięcy osób by zobaczyć historyczną inscenizację.

Wieś Blizna leży na leśnej polanie w gminie Ostrów, w powiecie ropczycko-sędziszowskim, tuż przy granicy powiatu mieleckiego. W czasie II wojny światowej niemieckie wojska urządziły tam tajny poligon rakietowy. Mieszkańców wysiedlono, do budowy poligonu zmuszono więźniów obozu w Pustkowie.

Wielką tajemnicę Hitlera, jaką była broń V1 i V2 w Bliźnie, odkrył wywiad Armii Krajowej. Poligon działał w latach 1943-1944. W lecie 1944 roku zaczęła się jego ewakuacja, którą przerwał atak żołnierzy Armii Krajowej. Polski oddział AK wyprzedził Armię Czerwoną, która w Bliźnie pojawiła się w sierpniu 1944 roku.

Dzisiaj we wsi istnieje Park Historyczny, który przypomina o wojennej historii tej wsi, jego centralne miejsce zajmuje zrekonstruowana rakieta V2.

Od dziesięciu lat latem do Blizny ściągają mieszkańcy regionu, uczestniczą w Pikniku Historycznym. W minioną niedzielę zagubioną w lesie wieś odwiedziło kilka tysięcy osób. Główną atrakcją była inscenizacja historyczna przypominająca losy uczestników Powstania Warszawskiego 1944. Zebrani zobaczyli sceny starcia wojsk polskich i niemieckich z wykorzystaniem pirotechniki. Aktorami byli członkowie grup rekonstrukcyjnych z regionu.

 

REKLAMA
(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone