Zamknij

Albertusy 2019 wręczone! Troje laureatów i trzy stypendystki [FOTO]

22:05, 22.11.2019 K.S Aktualizacja: 22:06, 22.11.2019
Skomentuj

Poznaliśmy nazwiska laureatów tegorocznej nagrody Albertus oraz nazwiska „stypendystek albertusowych”. Tym razem wyróżnienia trafiły do Jadwigi Jankowskiej, Janusza Pacholca oraz Chóru Nauczycielskiego ZNP i SCK AKORD. Stypendystkami nagrody zostały: Anita Róg, Kinga Kucharka i Patrycja Kolis.

Już po raz siedemnasty odbyła się Gala Albertusa – nagrody przyznawanej przez Fundusz Kulturalno-Charytatywny im. Adama Chmielowskiego - Brata Alberta, ustanowiony z woli Ireny Nowakowskiej. 

Celem Funduszu jest niesienie pomocy dzieciom i młodzieży o szczególnych dyspozycjach i uzdolnieniach artystycznych oraz ludziom zasłużonym dla mieleckiej kultury. Jedną z form dostrzegania tych osób i wspierania ich, jest przyznawanie wyróżnień Albertus.

Albertusy są przyznawane ludziom, którzy kochają sztukę i ją tworzą, organizują życie kulturalne w Mielcu, poszukują piękna i dobra, edukują młodzież przekazując jej swoje umiejętności i pasje. Albertus honorowy przyznawany jest osobom zasłużonym dla szeroko rozumianej mieleckiej kultury, natomiast Stypendium Albertusowe przyznawane jest dzieciom i młodzieży o uzdolnieniach artystycznych.

W tym roku przyznano aż trzy Albertusy honorowe.

Pierwszy trafił do Jadwigi Jankowskiej – to mielczanka, wieloletnia nauczycielka fizyka w szkołach podstawowych nr 6 i 7 w Mielcu, wielokrotnie nagradzana za swoją pracę dydaktyczną. Od 1986 r. przebywa na emeryturze – jest jednak niezwykle aktywną działaczką Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, Mieleckiego Towarzystwa Muzycznego, Towarzystwa Miłośników Mieleckiej Starówki czy Rady Osiedla Kilińskiego. Przede wszystkim znana jest jednak z działalności w Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP, której przewodniczącą była od 1990 roku do marca 2019 r, a więc bagatela 29 lat.

Drugi Albertus honorowy trafił do Janusza Pacholca, który w tym roku obchodzi również 50-leciee swojej pierwszej zagranej sztuki teatralne w ówczesnym Teatrze „Maska” na deskach działającego wtedy Zakładowego Domu Kultury. Od tego czasu Janusz Pacholec zagrał w wielu lokalnych sztukach teatralnych – z krótszymi lub dłuższymi przerwami. To także społecznik, aktywista, bezinteresowny nauczyciel młodych pokoleń, mimo wielu różnych ról życiowych – niezłomny orędownik teatru.

Trzecie albertusowe wyróżnienie trafiło do Chóru Nauczycielskiego ZNP i SCK AKORD. Początki tego chóru sięgają 1969 roku – tak wiec działa on już od półwiecza. Powstał z inicjatywy miłośników chóralnego śpiewu, od początku zyskując popularność w środowisku. Jego skład ulegał zmianie, jednak ciągle był to zespół zgranych, ambitnych, wrażliwych i pełnych pasji śpiewaków. Dyrygentami chóru byli kolejno: Franciszek Sarama, Janusz Kopcewicz, Paweł Lis, Antoni Stańczyk, a obecnie Grzegorz Oliwa. Osiągnięcia chóru są niezwykle bogate i imponujące.

W tym roku udało się także ufundować aż trzy Stypendia Albertusowe.

Pierwsze stupendium przyznane zostało Anicie Róg – utalentowanej młodej poetce, ale nie tylko. Anita gra, śpiewa, maluje. Pięknie też recyttuje poezję – swoją i innych autorów. Choć ma zaledwie 19 lat, jest już autorką pięciu tomików poetyckich – napisała aż 470 wierszy. Jej teksty ukazywały się w wielu czasopismach literackich.

Kolejne stypendium przyznane zostało Kindze Kucharskiej – młodej, znakomitej tancerce Teatru Tańca „AleToNic”. Co ciekawe, jej pierwsza autorska choreografia solowa przyniosła odpowiedź na pytanie, czy jej język tańca trafia do innych ludzi – Kinga za swoje debiutanckie solo „Zapomniana marionetka” otrzymała I miejsce i tytuł laureata Nałęczowskiego Festiwalu Tańca „Euro-Dance 2014”. Potem pojawił się szereg kolejnych nagród.

Trzecie stypendium przyznano Patrycji Kolis – celującej absolwentce Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Mielcu, a obecnie podopiecznej PSM II stopnia w Mielcu. Patrycja pierwotnie była uczennicą gry na pianinie, jednak później pochłonęła ją gra na waltorni. Występuje jako muzyk w orkiestrach Państwowej Szkoły Muzycznej, Młodzieżowej Orkiestry Gminy Przecław, a także od 2019 r. jako muzyk Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej. 

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

IrenkaIrenka

4 2

Żadnych komentarzy? Żaden hejt się nie polał? Pewnie dlatego, że trole nie interesują się tego typu wydarzeniami i omijali ten artykuł. Brawo dla młodych, utalentowanych dziewczyn. Kinga jesteś najlepsza! W pełni zasługujesz na to wyróżnienie, widziałam Cię na scenie, wymiatasz! 20:09, 23.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


OO

1 1

Wisniewski musi odejść 10:34, 26.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%