Zamknij
REKLAMA

Grochowiacy zaprezentowali się na festiwalu w Macedonii

10:37, 20.07.2019 | M.B
REKLAMA
Skomentuj

Dnia 17 lipca 2019 r. kapela Grochowiacy, działająca w Gminnym Ośrodku Kultury w Grochowem, wróciła z Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Ohrydsko-Sonce", który odbywał się od 12 – 16 lipca w Macedonii.

Występy odbywały się w turystycznej miejscowości Ohryd położonej nad Jeziorem Ohrydzkim. Dzień festiwalowy rozpoczynała defilada barwnego korowodu tancerzy i muzyków wzdłuż Ohrydzkiego jeziora następnie ulicami miasta Ohryd do centrum gdzie odbywały się koncerty zespołów z różnych zakątków świata. Poza Polską, udział brały zespoły z Turcji, Rumuni, Kosowa, Bułgarii, Litwy, Serbii, Macedonii.

Kapela „Grochowiacy” wystąpiła pod kierunkiem muzycznym Macieja Fijałkowskiego, zachwyciła widzów nie tylko pięknymi rzeszowskimi strojami ale także żywiołową muzyką i śpiewem. Widowiskowe parady i występy przyciągnęły liczne grupy widzów, były wspólne zdjęcia, śpiewy a nawet tańce.

Pobyt w Macedonii to nie tylko występy estradowe i udział w paradach. Organizatorzy zadbali o bogaty program i wiele atrakcji. Kapela miała okazję poznać i zwiedzić niezwykłą historię rejonu Ohrydy, miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zabytkowe cerkwie, klasztor św. Nauma, antyczny amfiteatr, średniowieczną fortecę cara Samuela.

Nie zabrakło też czasu na odpoczynek i relaks na plaży oraz kąpieli w Jeziorze Ohrydzkim, przy którym usytuowany był hotel gdzie grupa miała zakwaterowanie.

Jadąc do Macedonii po drodze zatrzymali się w Budapeszcie by zobaczyć największe atrakcje tego pięknego miasta, jak chociażby: Parlament, Wzgórze Zamkowe, Bazylikę św. Stefana, alejkę z butami, niezwykły most łańcuchowy. Natomiast w drodze powrotnej z Macedonii znów zatrzymali się na Węgrzech tym razem w Egerze z wizytą w  Dolinie Pięknej Damy i piwnicach z winami.

Podróży do słonecznej i pięknej Macedonii towarzyszył wyjątkowy i serdeczny klimat, bowiem z kapelą pojechała grupa niezwykle sympatycznych ludzi wśród nich rodziny członków kapeli, znajomi a także zupełnie niezwiązani z kapelą. Koordynatorem wyjazdu a także przewodnikiem po Budapeszcie był Damian Łącz - członek kapeli „Grochowiacy”.

Festiwal odbywa się co roku organizowany jest przez organizację NGO, której celem jest integracja ludzi różnych tradycji i kultur, poprzez sztukę, taniec i muzykę. Główną misją festiwalu jest stworzenie komunikacji i współpracy między grupami muzyki i tańca ludowego, prezentacja własnej kultury narodowej, wymiana doświadczeń, poznawanie nowych miejsc oraz nowe międzynarodowe przyjaźnie.

W tym roku dzięki wsparciu i dofinansowaniu wójta tuszowskiej Gminy Andrzeja Głaza i radnego wojewódzkiego Jana Tarapaty kapela miała okazję promować kulturę polską na powyższym festiwalu w Ohryd.

Jak wszem i wobec wiadomo, podróże kształcą, kapela wróciła z festiwalu z nowymi doświadczeniami i niesamowitymi, niezapomnianymi wrażeniami.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone