Zamknij

„Teatr Variete” ujrzał światło dzienne! Zobacz zdjęcia z premierowego spektaklu!

02:18, 28.11.2021 ks Aktualizacja: 02:22, 28.11.2021
Skomentuj Spektakl „Teatr Variete” w SCK Mielec. Spektakl „Teatr Variete” w SCK Mielec.

Premiera spektaklu „Teatr Variete” w wykonaniu aktorów Teatru Rozmaitości im. Stefana Ostrowskiego w Mielcu była kropką nad „i” mającego odbyć się w ubiegłym roku jubileuszu działalności mieleckiego teatru amatorskiego i 550-lecia lokacji miasta.

Głównym, teatralnym punktem była zaprezentowana w maju tego roku sztuka Konstantego Krumłowskiego „Królowa przedmieścia”.

Sobotnie wydarzenie na deskach Samorządowego Centrum Kultury było też znakomitą okazją do wręczenia szeregu odznaczeń i wyróżnień dla mielczan zaangażowanych w szerzenie kultury. Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl wręczył odznaki nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Okolicznościowe medale wręczał też prezydent Mielca Jacek Wiśniewski.

[FOTORELACJA]8998[/FOTORELACJA]

Spektakl słowno-muzyczny „Teatr Variete” to w pewnym sensie suplement ostatniej sztuki „Królowej przedmieścia” Konstantego Krumłowskiego, którą prezentował Teatr Rozmaitości. To właśnie „Królowa przedmieścia” - ostatnia sztuka zagrana przez Teatr Maska RCK – protoplasty dzisiejszej instytucji kulturalnej, tuż przed swoim rozwiązaniem, miała być przedstawieniem spinającym przeszłość i teraźniejszość, które było przygotowywane na jubileusz mający odbyć się w ubiegłym roku. 

„Królowa przedmieścia” ostatecznie miała swoją premierę w maju tego roku, jednak twórcy spektaklu - jak podkreślają – do ostatniej chwili nie mieli pewności, czy ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii, uda się spektakl przedstawić. Dlatego też uroczystości jubileuszowe zaplanowano na 27 listopada.

Sztuka „Teatr Variete” to 70-minutowa podróż „jakieś 100 lat wstecz do jednego z ówczesnych teatrów, prezentująca próbę generalną dawnego przedstawienia rozrywkowego połączonego z próbą pozyskania możnego sponsora tegoż, co wówczas, jak i dziś, nie jest drogą ani łatwą, ani prostą”. Spektakl jest ucztą dla koneserów muzyki podanej w lekkiej, prześmiewczej formie. Kolejne występy przeplatane są rozmową dyrektora teatru właśnie z wspominanym, potencjalnym sponsorem. Jak kończy się ta „próba generalna”? Warto zobaczyć spektakl „Teatr Variete” i przekonać się osobiście. Kolejna okazja będzie już w środę, 1 grudnia o godz. 18:30.

Sobotni wieczór w sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu był także okazją do wręczenia szeregu odznaczeń dla artystów zaangażowanych w tworzenie mieleckiej sceny teatru amatorskiego. Jako pierwszy Odznaki Honorowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Zasłużony dla Kultury Polskiej wręczył marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Te otrzymali: Magdalena Betleja, Grażyna Chamielec, Joanna Kruszyńska, Elżbieta Witek, Janusz Pacholec. 

Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski wręczył z kolei medale okolicznościowe dla byłych i obecnych członków mieleckiego teatru amatorskiego. 

Wyróżnieniom nie było jednak końca. Na finał sobotniego wieczoru z teatrem wręczono Honorowego Albertusa, który trafił właśnie do Teatru Rozmaitości.

Patronem Teatru Rozmaitości jest Stefan Ostrowski, który w uznaniu za wybitne zasługi na polu krzewienia kultury teatralnej w środowisku mieleckim oraz wspaniałe role artystyczne, w 2002 roku, jako pierwszy mielczanin otrzymał wyróżnienie Honorowego Albertusa wręczone przez Irenę Nowakowską – założycielkę Funduszu im. Adama Chmielowskiego – Św. Brata Alberta. 

Dzisiaj, „w uznaniu dorobku scenicznego i wkładu w kształtowanie życia artystycznego Mielca, za budowanie lokalnej wspólnoty kulturowej i otwieranie ludzkiej wrażliwości na bogactwo świata teatru i piękno mowy polskiej, a także za inspirujące widzenie sztuki i śmiałe urzeczywistnianie twórczych zamierzeń”, kapituła Funduszu Kulturalno-Charytatywnego im. Adama Chmielowskiego - Św. Brata Alberta przyznała Honorowego Albertusa Teatrowi Rozmaitości im. Stefana Ostrowskiego działającego przy Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu. 

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

DramatosDramatos

10 5

Czyli znaczy się taki teatrzyk III-go wieku? 🙂 08:43, 28.11.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AlicjaaAlicjaa

7 2

I bardzo dobrze i bardzo pięknie. Drodzy seniorzy, to że ma się swoje lata, doświadczenie życiowe NAKAZUJE wam wyjść z domów, nawiązać nowe znajomości, i bawić się, bawić się życiem, czerpać z niego to, czego nie udało się wcześniej. Zabawa w teatr, kabaret, artystów daje wiele wspaniałych przeżyć dla nas wszystkich. Wy Kochani jesteście nam bardzo potrzebni, abyście dzielili się własnymi przeżyciami, pokazali nam jak żyć i jak się bawić. Mam ogromny szacunek dla seniorów, sama już niedługo zasilę szeregi tej grupy osób i już wiem, że chciałabym dołączyć do grupy teatralnej. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i uśmiechu. 10:21, 28.11.2021


JolkaJolka

0 1

Dziadki się wygłupiają. Narażają innych roznosząc covida. Jak nie muszą to niech siedzą w domu. Potem będą pretensje, że się pozarażali i to od niezaszczepionych. 20:10, 29.11.2021


reo

BoloBolo

2 1

160) § 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 09:11, 29.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PytamPytam

2 0

Pytałem dlaczego tyle osób z publiczności nie ma masek? Dlaczego usunięto komentarz? Są gorsze 16:36, 29.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

OdpowiadamOdpowiadam

0 0

Gdyż ów osoby kierują się w swoim życiu czymś takim jak logiczne myślenie. Widzą co się dzieje dookoła i zamiast oglądać TV „głównego ścieku”, która pozbawia ich zdolności samodzielnego myślenia to wolą pójść do teatru. 00:19, 01.12.2021


PytaniePytanie

0 0

To jest ten covid czy go nie ma gdzie maski!!! 20:54, 30.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%