Paweł Dybek i Magdalena Łączak z wizytą w Urzędzie Marszałkowskim

10:44, 25.09.2019 M.B Aktualizacja: 10:46, 25.09.2019

Wicemarszałek Piotr Pilch uhonorował pamiątkowymi dyplomami podkarpackich biegaczy, którzy ukończyli elitarny Ultra-Trail du Mont-Blanc - jeden z najtrudniejszych ultramaratonów terenowych w Europie - i przebiegli 171 km! To Katarzyna Żebrakowska i Paweł Dybek – mieszkający na Podkarpaciu pasjonaci nie tylko biegania.

W klasyfikacji generalnej Paweł Dybek z Mielca uplasował się na 42. miejscu, jako pierwszy z Polaków z czasem 26:08:43. W klasyfikacji mężczyzn zajął 38 miejsce. To nie tylko miłośnik biegania, ale także innych dyscyplin sportowych. Od zawsze spędza aktywnie czas – zdobył Mont Blanc, uprawia narciarstwo biegowe, jeździ rowerem – po Europie przejechał 4 tys. km, ma ukończony kurs jaskiniowy, żegluje, nurkuje, rzuca młotem. Pod ultramaraton trenował w Tatrach.

- Tatry są podobne do Alp, więc tam warto trenować. Przez dwa tygodnie przed samymi zawodami ćwiczyłem już w Alpach. Treningi były bardzo zróżnicowane. Ważny w przygotowaniach był też wypoczynek. A sam bieg to był bieg non stop. Oczywiście po drodze były wyznaczone miejsca, gdzie można było odpocząć, ale jak chce się zrobić dobry wynik, to biegnie się praktycznie bez przerw – tłumaczył Paweł Dybek.

Z kolei Katarzyna Żebrakowska z Trzebowniska została najwyżej sklasyfikowaną Polką. Zajęła 796 miejsce w klasyfikacji generalnej z czasem 41:23:21 i znalazła się na 55 miejscu w klasyfikacji kobiet. Pani Katarzyna sportem interesowała się od zawsze, już na studiach ukończyła kurs instruktora fitness, a obecnie prowadzi związaną z tym działalność. Przygodę z biegami rozpoczęła 11 lat temu uczestnicząc w treningach swojego męża. Jest współorganizatorem Ultramaratonu Podkarpackiego. Do UTMB przygotowywała się 2 lata.

- Ten bieg to przede wszystkim przepiękne widoki na Mont Blanc. Ja chyba przez to biegam te biegi ultra, bo wtedy można dotrzeć w miejsca, gdzie zwykły turysta nie wejdzie. Przygotowania były długie, wymagały wiele poświęcenia, ucierpiało na tym życie rodzinne, ale warto było. Sam bieg był już taką wisienką na torcie – mówiła pani Katarzyna Żebrakowska.

Choć miejsca zdobyte przez podkarpackich biegaczy wydają się być odległe, w obliczu całościowych zestawień i faktu, iż do rywalizacji stanęło 2,5 tys. zawodników, a bieg ukończyło około tysiąc mniej – robią naprawdę spore wrażenie.

Sportowcom za zdobyte wyniki w imieniu całego zarządu województwa podziękował wicemarszałek Piotr Pilch. - Gratuluję państwu sukcesu, to niewyobrażalne osiągnięcie. Cieszymy się jak mieszkańcy Podkarpacia zdobywają takie wyniki. Życzę dalszej wytrwałości i kolejnych sukcesów – mówił wicemarszałek.

W spotkaniu wzięła także udział Magdalena Łączak, która również wystartowała w ultramaratonie, ale z powodu odnowionej kontuzji nie zdołała go ukończyć. Obecna była także Barbara Pelczar-Białek, dyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu oraz kierownik oddziału sportu Barbara Dudek.

Ultra-Trail du Mont-Blanc (UTMB) to jeden z najtrudniejszych ultramaratonów terenowych w Europie i jedno z najważniejszych wydarzeń w środowisku biegaczy. Uczestnicy muszą pokonać 171 kilometrów, a łączne przewyższenie wynosi 10 000 metrów. Trasa wiedzie malowniczymi szlakami dookoła masywu Mont Blanc i przebiega przez trzy państwa: Szwajcarię, Francję i Włochy. Indywidualna rywalizacja

Cały maraton trwał od 26 sierpnia do 1 września. W ramach wydarzenia do wyboru było 6 biegów, w tym UTMB.