Karne rozstrzygnęły Memoriał Weryńskiego [FOTO]

13:10, 15.08.2022 Aktualizacja: 13:10, 15.08.2022

Kapitalne emocje, kapitalne widowisko – tak w skrócie możemy opisać to, co działo się w finale X Memoriału im. Antoniego Weryńskiego piłkarzy ręcznych. W meczu finałowym, którego dramaturgią można by obdzielić kilka innych spotkań, Piotrkowianin Piotrków Trybunalski wygrał w rzutach karnych z Handball Stalą Mielec. W potyczce o 3. miejsce Padwa Zamość była lepsza od Orlen Upstream SRS-u Przemyśl.

FINAŁ MEMORIAŁU
Handball Stal Mielec – Piotrkowianin Piotrków Trybunalski
24:24 (7:11) k. 4:5

[FOTORELACJA]9470[/FOTORELACJA]

Stal: Dekarz 1, Wiśniewski 1 – Wilk, Włoskiewicz 2, Krzysztofik 2, Babicz, Graczyk 2, Wołyncew 1, Napierała 2, Kaźmierczak, Smoliński 2, Stefani 2, Goliszewski 5, Kotliński, Osmola 4. Trener Rafał Gliński.
Piotrkowianin: Ligarzewski, Chmurski, Kot – Jędraszczyk 2, Stolarski, Doniecki, Matyjasik 1, Kowalski 2, Pstrąg 5, Swat 6, Pożarek, Mosiołek 4, Pacześny, Krajewski 1, Szopa 2, Filipowicz, Surosz 1. Trener Bartosz Jurecki.

Zdecydowanie, to był Finał przez duże „F”. Już w pierwszej połowie widać było, że to będzie wyrównane spotkanie, choć wynik do przerwy wskazywałby na przewagę Piotrkowianina. Rzeczywiście, cztery bramki przewagi to sporo, ale gra Stali mogła się podobać. Jedynie w kilku akcjach brakowało wykończenia, bo w bramce stał kapitalnie dysponowany Damian Chmurski. To on kilkukrotnie zatrzymywał szarżujących mielczan i pozwalał kolegom z ataku wyrobić solidną przewagę.

W drugiej połowie role się jednak odwróciły. Zawodnicy Stali byli dużo bardziej skuteczni (w całej połowie zdobyli 17 bramek), a w bramce kilkoma świetnymi interwencjami popisał się Tomasz Wiśniewski. To „Wiśnia” momentami wręcz murował bramkę Stali i pozwalał swoim kolegom rozpoczynać szybkie ataki. Sam również wpisał się na listę strzelców, zdobywając gola rzutem przez całe boisko. Warto zaznaczyć, że podobnej sztuki w pierwszej połowie dokonał Dawid Dekarz.

Najlepszymi strzelcami Stali Mielec byli Daniel Goliszewski (5 trafień) i Daniel Osmola, który pokonywał bramkarzy przeciwników czterokrotnie.

Mielczanie mieli jeszcze w ostatniej akcji przechylić szale na swoją korzyść, ale w bramce bardzo dobrze spisał się Kacper Ligarzewski. W serii karnych o jednego gola lepsi byli zawodnicy Piotrkowianina, którzy wykonali bezbłędnie wszystkie rzuty. Mielczanie pomylili się raz i tym samym puchar za zwycięstwo w X Memoriale im. Antoniego Weryńskiego pojechał do województwa łódzkiego.

MECZ o 3. MIEJSCE
Padwa Zamość – Orlen Upstream SRS Przemyśl
37:31 (18:13)

Padwa: Gawryś, Kozłowski – Puszkarski 9, Mchawrab 5, Szymański 4, A. Adamczuk 3, Obydź 3, Orlich 3, K. Adamczuk 3, Bączek 2, Bajwoluk 2, Olichwiruk 1, Sałach 1, Pomiankiewicz 1, T. Fugiel, Kłoda.
SRS: Nowak, Sarr – Walczyk 2, Guzdek 4, K. Kroczek 2, Ćwięka 1, Makuła 3, Świt, M. Kroczek 9, Wandzel 1, Kubisztal 2, Makowiejew 1, Światłowski 1, Kulka 5.

Emocje związane z drugim dniem X Memoriału im. Antoniego Weryńskiego piłkarzy ręcznych rozpoczęły się jednak od spotkania o 3. miejsce. W nim zmierzyły się drużyny z Ligi Centralnej – Padwa Zamość i Orlen Upstream SRS Przemyśl. Było to dość jednostronne spotkanie, bo poza dwoma wyjątkami (remisy 3:3 i 4:4 w pierwszych minutach meczu) cały czas inicjatywę miał zespół z Zamościa.

Po kwadransie i po kolejnej bramce Szymańskiego podopieczni trenera Zbigniewa Markuszewskiego prowadzili już 11:6. Do przerwy ta pięciobramkowa różnica została utrzymana, bo do szatni oba zespoły schodziły przy stanie 18:13 dla Padwy.

Druga połowa nie przyniosła zmiany boiskowych wydarzeń. Nadal Padwa była bardzo groźna ze skrzydła i szybkiego ataku. Kapitalny występ zaliczył Paweł Puszkarski, który spotkanie zakończył z dziewięcioma trafieniami na koncie. W dobrej formie strzeleckiej byli także Kacper Mchawrab oraz Łukasz Szymański – zdobyli kolejno pięć i cztery gole.

Ostatecznie Padwa Zamość wygrała bardzo pewnie 37:31 i zasłużenie zajęła 3. miejsce w X Memoriale im. Antoniego Weryńskiego.

Partnerami Memoriału byli: Województwo Podkarpackie, Podkarpackie – Przestrzeń Otwarta, Miasto Mielec, PZL Mielec, Euro-Eko, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Mielcu oraz firma Targum. Patronat Honorowy nad X Memoriałem im. Antoniego Weryńskiego objął Starosta Powiatu Mieleckiego.