Czarny scenariusz Handball Stali spełnia się [FOTO]

21:34, 23.04.2022 PC Aktualizacja: 21:35, 23.04.2022
Skomentuj Fot. PGNIG SUPERLIGA Fot. PGNIG SUPERLIGA

Przed rokiem Stal desperacko ratowała się przed spadkiem z PGNiG Superligi, a MMTS Kwidzyn bankrutował i wycofywał się z rozgrywek. Dzisiaj Stal znów jest bliska degradacji, a zespół z Kwidzyna po akcji ratunkowej wspartej przez miejscowy samorząd stał się rewelacją rozgrywek.

Piłka ręczna, PGNiG Superliga mężczyzn
MMTS Kwidzyn – Handball Stal Mielec 29:23 (14:11)

MMTS: Szczecina – Kornecki 2, Grzenkowicz 1, Orzechowski 4, Krieger 1, Peret 2, Kutyła 4, Majewski 2, Guziewicz 1, Ossowski 4, Nastaj 1, Szyszko 5, Landzwojczak 1, Jankowski 1.

Handball Stal: Procho, Dekarz – Wilk 2, Sobut 3, Nowak, Pribanić 5, Misiejuk, Graczyk 1, Valyntsau, Smolikau 6, Puljizović 1, Osmola, Wojdak 1, Krupa 4.

[FOTORELACJA]9226[/FOTORELACJA]

Kibice szczypiorniaka nie mogli się spodziewać, że dzisiaj MMTS będzie w grze o czołową czwórkę Superligi, bo niemal rok temu ta drużyna była bliska wycofania się z gry w elicie ze względu na finansowe kłopoty. Stal Mielec wówczas notowała sportowy spadek z Superligi i upadek zespołu z Kwidzyna był jedną z opcji na uratowanie ekstraklasy szczypiorniaka dla Mielca.

Ostatecznie Stal kupiła dziką kartę na grę w elicie w sezonie 2021/2022, a MMTS uratowała szeroka lokalna inicjatywa sensownie wspierana przez lokalny samorząd. Dzisiaj ekipa z Pomorza w tabeli zajmuje świetne czwarte miejsce i o problemach nikt nie pamięta. Stal, która znów nie była w stanie zbudować dużego budżetu, nadal tkwi w sportowych kłopotach, które mogą wkrótce przynieść kolejny raz sportowy spadek z Superligi.

Mielczanie w Kwidzynie musieli wygrać i liczyć na potknięcie Pogoni Szczecin, by ciągle liczyć się w grze o utrzymanie. Po pierwsze - przegrali swój mecz, po drugie - Portowcy do swojego dorobku dołożyli punkt po przegranej w rzutach karnych w Opolu z Gwardią. To dobre wieści wyłącznie dla szczecinian, którzy wyprzedzają ostatnią Stal o trzy punkty. Bezpośrednio spadnie tylko ostatnia ekipa.

Sam mecz Stali w Kwidzynie rozpoczął się natomiast od udanej interwencji miejscowego golkipera Krzysztofa Szczeciny, jednak jako pierwsi gola zdobyli goście. W 2. minucie bramkarza MMTS pokonał bowiem Dymitry Smolikau, po czym… grę chwilowo zdominowali gospodarze. Czerwono-Czarni zdobyli wówczas trzy bramki przy jednym trafieniu Stali (Grzegorz Sobut) i po 6. minutach prowadzili 3:2.

W 9. minucie ponownie trafił Smolikau, doprowadzając do wyrównania. Co więcej, z czasem kwidzynianie zaczęli popełniać coraz więcej błędów w rozegraniu. Co prawda bramkę dla gospodarzy zdobył jeszcze Robert Orzechowski, jednak w odpowiedzi dla Stali kolejno trafiali: Rafał Krupa i Paweł Wilk. W efekcie po 12. minutach gry mielczanie wyszli na prowadzenie 5:4, a trener Zbigniew Markuszewski poprosił o czas dla swojego zespołu.

Sugestie trenera najwyraźniej pomogły, bo kwidzynianie rozpoczęli grę od zdobycia trzech bramek z rzędu (Kutyła, Kornecki, Jankowski) i prowadzenia 7:5. Podopieczni trenera Rafała Glińskiego poprawili jednak swoją grę i w 17. minucie, po raz kolejny w tym spotkaniu, doprowadzili do wyrównania.

W kolejnych minutach ponownie przeważał jednak MMTS. Kwidzynianie dobrze pracowali w obronie, a w bramce skutecznie interweniował Krzysztof Szczecina. W efekcie MMTS zdobył 5 bramek przy jednym trafieniu mielczan i po 22. minutach gry prowadził 12:8. W końcówce goście próbowali jeszcze odrobić straty, ale udało im się to jedynie połowicznie. Wynik do przerwy ustalił natomiast Alan Guziewicz i kwidzynianie schodzili do szatni z przewagą trzech bramek.

Druga połowa rozpoczęła się od trafień Grzegorza Sobuta i Rafała Krupy, co pozwoliło Handball Stali na zniwelowanie strat do zaledwie jednej bramki – 14:13. MMTS zareagował jednak błyskawicznie, zdobyciem czterech bramek z rzędu – 18:13. Co więcej w kolejnych minutach Czerwono-Czarni konsekwentnie powiększali swoją przewagę.

W 40. minucie, po rzutach Roberta Orzechowskiego i Michała Pereta, było to już sześć bramek – 21:15. Dziesięć minut później po golach Kacpra Majewskiego i Jakuba Szyszki przewaga wynosiła natomiast siedem bramek – 24:17. Mimo starań obu zespołów różnica ta utrzymała się niemal do końca spotkania. W 60. minucie wynik ustalił jednak Antonio Pribanić, którego gol zmniejszył straty mielczan w tym spotkaniu, ale komplet punków został w Kwidzynie.

Kolejny mecz Stal rozegra w Mielcu, 1 maja podejmie Wybrzeże Gdańsk. Sytuacja mielczan jest krytyczna, a brak wygranej z gdańszczanami może oznaczać niemal pewną degradację do Ligi Centralnej ZPRP.

Do końca sezonu pozostały mielczanom trzy kolejki, w tym dwa wyjazdy: do Puław i Tarnowa.

(PC)

komentarz(22)

BitekBitek

15 0

A to ktoś się jeszcze łudził że oni wygrają?Przeciez to z góry było skazane na porażke. Tak samo jak to się dzieje od kilku lat, tak sobie chodzimy od meczu do meczu. Dobrze że zaraz koniec sezonu 21:42, 23.04.2022

Wesoły RomekWesoły Romek

12 2

W przyszłym sezonie derby z Orzeł Przeworsk. Brawo dla wszystkich którzy od lat w SPR i Handball zatroszczyli się o ten stan rzeczy 21:52, 23.04.2022

BenekBenek

0 0

widać że jesteś Januszem bo Orzeł nie ta liga... 11:12, 24.04.2022

Jako takoJako tako

15 1

Chciałam z tego miejsca podziękować szanownemu panu prezesowi za super transfery. Nikolić i Ganchev nie grali - nie wiadomo dlaczego, bo klub informacji nie podaje. Wyrzucony z klubu Monczka dziś rzuca 11 bramek dla Opola... Nowak i Osmola kontynuują turystykę krajoznawczą nie wąchając kolejny raz parkietu... Pomimo wąskiego składu Gliński nie gra, a jak był szeroki skład to grał. Czy ktoś wie o co w tym wszystkim chodzi? 22:49, 23.04.2022

AdcAdc

10 1

Orzeł nie awansował do ligi centralnej tylko do pierwszej ligi regionalnej. Derby będą z Czuwajem o ile miasto dalej będzie finansować zabawy jednego pana. 22:51, 23.04.2022

stst

6 1

Barany 03:59, 24.04.2022

Dzika kartaDzika karta

10 0

Czyli forsa w błoto. Przewaga chciejstwa nad zdrowym rozsądkiem. Najpierw trzeba zadbać o poziom sportowy. 07:04, 24.04.2022

9 1

Do Adc
A kto powiedział że będziemy grać w centralnej 1 lidze ?. Mielec juz spadł i możemy grać właśnie z Przeworskiem w Regionalnej bo nie będzie stać Romana i tej ekipy fachowców na nic więcej. Więc ten tego nie mędrkuj. 07:39, 24.04.2022

AdcAdc

1 0

To będziemy grać w II lidze lub III lidze, a nie w lidze regionalnej. Dlaczego w lidze regionalnej? 10:21, 24.04.2022

ZabawaZabawa

13 3

Zabawa prezesa w klub cd😒 chlopie weź kartkę papieru podziel na pół i po jednej stronie wypisz co dobrego i jakie sukcesy wydarzyly się za twojej kadencji, a po przeciwnej porażki. I co? Jak myślisz co wyjdzie, po której stronie będzie więcej zapisów? Już widzisz? Więc weź chlopie daj już spokój sobie z tą zabawą i teraz weź kolejną kartkę i napisz to co powinieneś był zrobić już po tamtym sezonie, kiedy spuściłeś zespół do I ligi i tylko wykupienie dzikiej karty za klubowe pieniadze sprawilo, że zespół został w Superlidze. Człowiek z ambicjami tak by zrobił. No właśnie i tu chyba jest problem, bo ty tych ambicji nie masz, ale masz coś innego, zbyt wybujało ego. Ktoś pewnie powie, ale prezes nie gra, więc o co chodzi. Nie gra, ale zarządza i to jego decyzje, spowodowały, że jest jak jest. Zwalnianie trenera, przywracanie( zeszly sezon), teraz wyrzucanie czy tez zwalnianie w środku sezonu zawodników, zatrudnianie kolejnych, którzy niczego lepszego nie wnoszą do zespolu, jeden mecz udany na start w drużynie i tyle. Dlaczego nie gra nowy nabytek z Ukrainy? Co się z nim dzieje? I to kolejny minus rządów prezesa, komunikacja miedzy klubem i kibicami, praktycznie zerowa. Pewnie Ci co się na stałe kręcą kolo prezesa to wiedzą, ale zwykly kibic już nie wie nic. Tak trudno umieścić informacje w mediach? Na fb? Czy normalnie na stronie? Czemu takie ukrywanie? Co prezes ma takiego do ukrycia? Jak nie powiemy, to się nic nie wyda. Błąd, Mielec to male miasto, predzej czy później wyjdzie, a ludzie lubią plotkować. 07:47, 24.04.2022

AlaAla

0 1

To co,podstawiać już taczki dla kowalika? 13:24, 24.04.2022

RealistaRealista

0 0

Ogarnijcie się wszyscy znawcy od siedmiu boleści.Mamy zespół słaby, nie ma co ukrywać.Budżet też najniższy.Polityka kadrowa zależy od budżetu.Wieszacie psy na prezesie.Pokażcie co potraficie.Może trzeba spaść i zacząć budować nową drużynę.Brak hali też nie sprzyja rozwojowi.Kłopoty zaczęły się od początku budowy.Zobaczcie co dzieje się z nożną.Tam pieniądze mogą zostać wyrzucone w błoto. Może nie stać nas na drużyny w najwyższych klasach.Szkolenie młodzieży też szwankuje.W drużynie kilku chłopaków jest z Mielca.Chyba nie posądzacie ich o brak ambicji.Myślicie ,że nie chcieli wygrać np. w Kwidzynie,czy Kaliszu?Piszecie o jakichś kosmicznych pieniądzach. Stypendia,owszem daje miasto ,sprawdźcie najpierw ile wynoszą,ilu chłopaków pracuje i trenuje a potem wypisujcie bzdety .Faktem bezspornym są koszmarne zakupy obcokrajowców.Nie mam wiedzy jakie zarabiają pieniądze,ale nie grają chyba za stypendium.Trzeba dokonać bilansu,pożegnać tych ,którzy się nie sprawdzili dokonać mądrych wzmocnień i odzyskać dawny blask ,pomoże na pewno nowa hala i wsparcie kibiców,a nie ciągła nagonka.A propos, 2 chłopaków z Kielc zarabia więcej niż cała nasza drużyna to tak na marginesie. 12:53, 27.04.2022

Kibic Kibic

6 1

Niech to wreszcie się skończy.Rozgonić to towarzystwo i zaorać 10:17, 24.04.2022

........................................

8 3

wreszcie skonczy sie to posmiewisko Polski od kilku lat,tyle dobrze ze malo kto w kraju jakims Handballem sie interesuje 11:16, 24.04.2022

Kibic ręcznejKibic ręcznej

7 0

Paradoks jest taki, że mając lepszy zespół niż w poprzednim sezonie spadek jest bliski. W stosunku do poprzedniego sezonu bramka wydaje się na remis, a nawet na plus, na kole bez wątpienia Pribanić to klasa wyżej od Krytskiego, Smolikov też wydaje się lepszy od Oliveiry. Co prawda zmiany w sezonie wypaliły średnio, bo o ile Nikolić jest 2-3 klasy lepszy od Chodary, o tyle Pulizović nie jest lepszy od Monczki. Misiejuk za Petrovicia to raczej zamiana jeden do jednego. Trudno ocenić Gancheva, bo drugi mecz z rzędu nie gra i znając życie nie dowiemy się dlaczego nie gra, bo klub informacyjnie nie istnieje. Personalnie ten zespół nie jest słabszy od Zagłębia, Pogoni, Unii, czy Wybrzeża, ale duet trenerski nie pomaga. Nilsson ewidentnie nie pomagał i grał jednym składem, ale to co robią Gliński z Chodarą jest już kompromitacją i strzałem w kolano. Z meczu na mecz w ataku panuje coraz większy chaos, zawodnicy grają indywidualnie, zespołowych i wypracowanych akcji nie ma, obrona też jest najgorsza w lidze. W ataku albo biorę piłkę i rzucam, albo pcham do Pribanicia i niech się martwi. Czym kierował się prezes nie zmieniając trenerów po kompromitacji w Głogowie nie wiadomo. Można było dać zespołowi szansę z kimś innym, nawet z jednym z mieleckich trenerów, bo gorzej i tak być nie może. Jest jeszcze minimalna szansa na utrzymanie, bo tarnowianie na ten moment grają chyba najsłabiej w lidze, tylko że mają 5 punktów więcej. Stal musi wygrać z Wybrzeżem, Unia przegrać z Kwidzynem i Gdańskiem, a o utrzymaniu zadecyduje ostatni mecz w Tarnowie - nie ma co szukać punktów w Puławach. To jest możliwy scenariusz, ale na meczu z Gdańskiem trzeba wznieść się na wyżyny możliwości. Choć szanse są minimalne to trzymam kciuki, że się uda. 12:28, 24.04.2022

wyrzucic prezesa i twyrzucic prezesa i t

5 1

ale dziady zabuskie wypier....c prezesa,caly zarzad,trenera i pol druzyny i zaczac wszystko od zera i zaczac trenowac mlodziez by ta pozniej zaczela od gry w 3 lidze 2 i w dalekiej przyszlosci zaczela sie bic od extraklase ale to musza byc zawodnicy z mielca a nie armia zaciezna nie wiadomo skad 12:50, 24.04.2022

Odpowiedzi:3

MmmMmm

1 0

Ale ty wiesz że mamy drużynę w II lidze? 15:27, 24.04.2022

LigaLiga

2 1

Przecież mamy drużynę w II lidze w Mielcu, gra młodzież i w sumie to nieźle im szło. Tylko to SPR Stal Mielec, a nie Handball. 19:08, 24.04.2022

Świetnie im szłoŚwietnie im szło

4 3

Nie no, świetnie im szło 11 miejsce na 13 zespołów. Można powiedzieć duma miasta i regionu, bo przynajmniej nie spadli jak z innego klubu pilki recznej w Mielcu. Co trzeba wypić lub nawąchac się, żeby napisać, że w sumie dobrze szło w lidze trzeciemu zespołowi od końca? 21:51, 24.04.2022

obciazyc ich kasaobciazyc ich kasa

10 2

poniewaz podatnicy sponsorowali klub to niech prezes , dzialacze zawodnicy niech oddadza czesc poniesionych kosztow obciazyc ich i niech oddaja kazdy po 10 tys.zl. dla miasta za poniesione koszty 12:54, 24.04.2022

NdfNdf

4 2

Najwyższa pora rozwiązać ten klub 20:32, 24.04.2022

Manix .Manix .

2 0

Stal Mielec to we wszystkim potrafi być najgorsza . Oprócz piłki ręcznej to również w piłce nożnej i w może też w siatkówce. Ale kobiety starają się jak mogą. A chłopom jakoś się nie chce. Choć sport to ich praca zawodowa za którą biorą pieniądze . 08:48, 26.04.2022