ZTR Zaporoże zwycięzcą VII Memoriału im. Antoniego Weryńskiego [FOTO]

19:21, 18.08.2019 P.C Aktualizacja: 19:21, 18.08.2019

ZTR Zaporoże triumfował w VII Memoriale im. Antoniego Weryńskiego piłkarzy ręcznych o Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego z okazji 80-lecia Stali Mielec. Wicemistrz Ukrainy w finale pokonał mielecką Stal 29:27.

Turniej odbył się w dniach 16-17 sierpnia w hali SP7 w Mielcu. Pierwszego dnia wyłonione zostały drużyny, które w ostatnim meczu imprezy zagrały w finale.

DZIEŃ 1

PIOTRKOWIANIN PIOTRKÓW TRYB. – ZTR ZAPOROŻE 26:29 (19:11)
Turniejowe granie o 17:00 rozpoczął pojedynek Piotrkowianina z ZTR-em i od samego początku warunki na boisku dyktował Wicemistrz Ukrainy, który przede wszystkim bazował na twardej grze w obronie, zaś w ofensywie skutecznie wykorzystywał obrotowego, dzięki czemu do przerwy ZTR prowadził wysoko, bo aż 19:11. Nieoczekiwanie druga połowa przyniosła nam sporo emocji, gdyż Piotrkowianin – jak to ma w zwyczaju – postanowił walczyć do końca i z każdą upływająca minutą przewaga gości z Ukrainy topniała, a w 56. minucie wyniosła już tylko jedną bramkę (25:26). Końcówka nie ułożyła już się jednak po myśli podopiecznych Bartosza Jureckiego i to ZTR zameldował się w finale wygrywając 26:29.

SPR STAL MIELEC – KSZO OSTROWIEC ŚW. 35:24 (18:13)
SPR Stal: Andjelić, Wiśniewski, Witkowski – Wilk 5, Krępa 2, Skuciński 2, Kozioł 4, Mochocki 2, Kornecki 2, Grzegorek 3, Jędrzejewski 2, Valyntsau 2, Adamczak 2, Chodara 2, Olszewski 1, Dutka 1, Krupa 4, Miedzińśki 1
KSZO: Grabowski 6, Kowalczyk 3, Cukierski 2, Kogutowicz 2, Granat, Włodarski 3, Pawlik 2, Włoskiewicz 4, Zielonko, Chmielewski 1, Jagiełło, Rusin, Hubka 1, Kijewsk, Baran, Piątkowski

W drugim piątkowym meczu mielecka Stal podejmowała 1-ligowy KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, w którego barwach zadebiutował Dawid Rusin – wychowanek mielczan, który najbliższy sezon spędzi na wypożyczeniu. Początek spotkania był dość wyrównany, z minimalnym wskazaniem na Stal, ponieważ ta rozkręcała się bardzo powoli, i dopiero w 20. minucie zdołała odskoczyć rywalom na cztery trafienia, tym samym kończąc pierwszą odsłonę prowadzeniem 18:13. Drugie 30. minut upłynęło już zupełnie pod dyktando gospodarzy, gdyż Ci regularnie powiększali swoją przewagę. Nie była to niespodzianka biorąc pod uwagę etap przygotowań na którym znajdują się oba zespoły, choć drużynie z Ostrowca w żadnym wypadku nie można było odmówić ambicji i woli walki, ponieważ pomimo wygranej Stali 35:24 KSZO walczyło do samego końca.

DZIEŃ 2

MECZ O 3. MIEJSCE
PIOTRKOWIANIN PIOTRKÓW TRYB. – KSZO OSTROWIEC ŚW. 34:18 (17:6)

Spotkanie od samego początku układało się pod dyktando podopiecznych Bartosza Jureckiego i po dwóch szybkich bramkach Adriana Turkowskiego Piotrkowianin prowadził 2:0, tym samym w w kolejnych minutach powiększając swoją przewagę, Ostatecznie do przerwy KSZO z Dawidem Rusinem w składzie przegrywało aż 6:17. Druga odsłona to w dalszym ciągu dominacja siódmego zespołu zeszłego sezonu PGNiG Superligi, gdzie prym wiódł Bartosz Nastaj – zdobywca siedmiu bramek. KSZO mimo sporej straty nie poddało się i walczyło do samego końca, lecz ostatecznie musiało przełknąć gorycz wysokiej porażki, gdyż Piotrkowianin zwyciężył 34:18 i tym samym zajął 3. miejsce w Memoriale.

FINAŁ
SPR STAL MIELEC – ZTR ZAPOROŻE 27:29 (14:17)

SPR Stal: Wilk 6, Krępa 5, Skuciński, Kozioł, Mochocki 1, Miedzińśki, Kornecki 3, Grzegorek, Andjelić, Wiśniewski, Valyntsau 5, Jędrzejewski, Adamczak, Olszewski, Dutka, Krupa 4, Chodara 3, Witkowski
ZTR: V’Yunyk, Severin 1, Strelnikov, Akimenko 9, Burzak, Konstantinov 3, Ganchev 1, Isanchuk 2, Dereviaknin, Artemenko 3, Tilte 3, Veremczuk, Zalevsky 3, Scherbak 1, Hlashak, Ilczenko 3

Strzelanie w finale rozpoczął Andriy Akimenko, lecz Stal odpowiedziała bardzo szybko, a dokładniej zrobił to Hubert Kornecki, który pod nieobecność Michała Wypycha i Jakuba Ćwięki jest obok wracającego po urazie Daniela Dutki jedynym lewym rozgrywającym w zespole Dawida Nilssona. Kolejne minuty spotkania to bardzo wyrównana i zacięta walka, choć cały czas jednobramkowe prowadzenie utrzymywali goście z Ukrainy, lecz w 9. minucie uległo to zmianie, gdyż po bramce Piotra Krępy Stal wyszła na prowadzenie 6:5. Niestety w samej końcówce pierwszej połowy gospodarzom przytrafiło się kilka prostych błędów przez co do szatni schodzili przegrywając 14:17. Druga odsłona zaczęła się bardzo intensywnie, a największą bronią „Czeczeńców” ponownie była twarda obrona, która świetnie funkcjonowała również w poprzednich meczach kontrolnych. Niestety po kwadransie wyrównanej gry widoczną przewagę zaczął uzyskiwać ZTR, który prowadził już nawet 26:19. Stal pomimo sporej straty nie poddała się i mozolnie zaczęła odrabiać straty, lecz na ich całkowite zniwelowanie zabrakło czasu, i to ZTR Zaporoże wygrywając 29:27 triumfował w całym turnieju.

Na zakończenie przyszedł czas na przyznanie nagród indywidualnych oraz wręczenie pamiątkowych pucharów, które w ręce kapitanów zespołów przekazali Magda Weryńska-Zarzecka – córka Antoniego Weryńskiego, Paweł Pazdan – zastępca Prezydenta Miasta Mielca oraz Zbigniew Tymuła – Radny Powiatu Mieleckiego.