Stało się! Handball Stal dogoniła lidera Ligi Centralnej!

20:23, 10.12.2022 Aktualizacja: 20:25, 10.12.2022

Mieleccy szczypiorniści wyszarpali trzy punkty we Wrocławiu. To zwycięstwo okazuje się mieć wielkie znaczenie, bo pozwoliło zniwelować straty punktowe do lidera tabeli z Legionowa!

Płka ręczna, Liga Centralna
ŚLĄSK HANDBALL WROCŁAW – HANDBALL STAL MIELEC
26:29 (13:10)

ŚLĄSK: Marcin Młoczyński, Piotr Śliwiński – Kacper Okapa, Bartłomiej Koprowski, Szymon Famulski 1, Tomasz Kołodziejczyk 1, Krzysztof Gądek 1, Sebastian Ziemiński 2, Paweł Salacz, Kacper Bogudziński 3, Michał Wiewiórski 2, Marcin Tórz 2, Bartosz Markiewicz 2, Jarosław Cepielik 8, Konrad Cegłowski 6 (2)
Trener: Bartłomiej Koprowski
Karne: 2/3
Kary: 8 min (Kołodzieczyk, Salacz, Wiewiórski, Tórz – po 2 min)

STAL: Wojciech Czerwiński, Tomasz Wiśniewski – Paweł Wilk, Łukasz Nowak 1, Dawid Ruhnke 6, Adam Babicz 6 (2), Mikołaj Kotliński 1, Igor Graczyk 1, Dzianis Valyntsau 2, Paweł Napierała 2 (1), Mateusz Kaźmierczak, Bartosz Smoliński 2, Filip Stefani 5, Sebastian Włoskiewicz, Daniel Goliszewski 3
Trener: Rafał Gliński
Karne 3/4
Kary: 6 min (Graczyk – 2 x 2 min oraz Nowak – cz.k.)
Czerwona kartka: Łukasz Nowak – 44 min, za uderzenie zawodnika w twarz

Mielczanie w stolicy Dolnego Śląska cierpieli mocno. Wrocławianie od początku sezonu lokują się blisko czołowej czwórki rozgrywek, ale ostatnio pogubili nieco punktów i ze Stalą chcieli wygrać za wszelką cenę. Długo też prowadzili – aż do 45 minuty!

W pierwszej połowie wiele problemów Stalowcom narobił Markiewicz. Dwa jego trafienia na początku spotkania ustawiły przewagę dla gospodarzy 3:1. Mielczanie po kwadransie doprowadzili do remisu, ale później pogubili się w ataku i z wyniku 7:7 w 18. minucie zrobiło się 13:9 dla Śląska dziesięć minut później! Wówczas znów szybkie dwa trafienia zanotował Markiewicz, był skuteczny w kluczowych dla pierwszej części meczu chwilach.

Po zmianie stron Stal zabrała się do mozolnego odrobienia strat. W 41. minucie wreszcie osiągnęła remis 16:16, ale Śląsk nadal się bronił. Na kwadrans przed końcowym gwizdkiem miejscowi jeszcze przeważali jednym trafieniem. Wówczas świetny czas zanotowali Babicz i Ruhnke. W pięć minut zdobyli wspólnie pięć bramek dla Stali, a Śląsk odpowiedział tylko jedną. To był przełom!

W ostatnie, decydujące 10 minut meczu Stal wchodziła już w roli kontrolującego spotkanie, z zapasem trzech trafień. Po kolejnych pięciu minutach mielczanie wygrywali 26:22. Śląsk jeszcze zerwał się do walki, dwukrotnie złapał kontakt, ale w 59. minucie stalowe nerwy zachował Babicz i wykorzystał rzut karny, co praktycznie rozstrzygnęło te zawody.

Stalowcy mogli cieszyć się po ostatnim gwizdku dwukrotnie. Najpierw ze swojej wygranej, a kilkadziesiąt minut później ze zwycięstwa 26:25 Nielby Wągrowiec nad niepokonanym dotychczas liderem tabeli KPR Legionowo. To oznacza, że dzisiaj zespoły z Mielca i Legionowa legitymują się taką samą zdobyczą punktową po 11. seriach gier – mają po 29 punktów. Stal tu dogoniła zespół z Mazowsza, który prowadzi w tabeli jednak dzięki znacznie lepszemu bilansowi bramek.

Na trzeciej pozycji, z dwoma punktami straty do mielczan, znajduje się AZS AWF Biała-Podlaska. Akademicy pokonali u siebie Stal, ale stracili punkty w meczach z Legionowem i Gorzowem Wielkopolskim.

Za tydzień Stal podejmie u siebie Nielbę Wągrowiec, czyli pogromców lidera. Pierwszą rundę mielczanie zakończą dopiero w ostatni weekend stycznia, gdy zagrają na wyjeździe właśnie w Legionowie.

LIGA CENTRALNA ZPRP: wyniki i terminarz

KOLEJKA 11
Śląsk Wrocław Handball  -  Handball Stal Mielec 26:29 (13:10)
KPR Padwa Zamość  -  MKS Olimpia MEDEX Piekary Śląskie 24:24 (11:16)  k. 4:2
KPR Autoinwest Żukowo  -  KS AZS-AWF Biała Podlaska    24:31 (10:16)
Warmia Energa Olsztyn  -  KS Budnex Stal Gorzów 22:27 (13:12)
MKS Wieluń  -  ORLEN Upstream SRS Przemyśl    31:27 (14:10)
Zagłębie Handball Team Sosnowiec  -  Grot Blachy Pruszyński Anilana Łódź 30:23 (16:9)
MKS Nielba Wągrowiec   -  KPR Legionowo 26:25 (14:13)

KOLEJKA 12
Handball Stal Mielec  -  MKS Nielba Wągrowiec   17.12.2022 18:30
MKS Olimpia MEDEX Piekary Śląskie  -  KPR Legionowo   17.12.2022 17:00
Grot Blachy Pruszyński Anilana Łódź  -  Śląsk Wrocław Handball   17.12.2022 18:00
ORLEN Upstream SRS Przemyśl  -  Zagłębie Handball Team Sosnowiec   17.12.2022 18:00
KS Budnex Stal Gorzów  -  MKS Wieluń   17.12.2022 18:00
KS AZS-AWF Biała Podlaska  -  Warmia Energa Olsztyn   17.12.2022 18:00
KPR Padwa Zamość  -  KPR Autoinwest Żukowo   17.12.2022 18:00