Handball Stal Mielec ciągle w grze o awans

12:51, 27.11.2022 Aktualizacja: 12:59, 27.11.2022

Piłkarze ręczni z Mielca zdobyli twierdzę Wieluń, są pierwszym zespołem, który w tym sezonie wygrał w tym mieście. Udało im się też poprawić swoją grę w ofensywie, o co kibice ostatnio mieli do nich wiele pretensji.

Piłka ręczna, Liga Centralna ZPRP
MKS WIELUŃ – HANDBALL STAL MIELEC
25:30 (10:14)

MKS WIELUŃ: Jakub Chuć, Dawid Galle – Krystian Kowalik, Krzysztof Węcek 1 (1), Błażej Golański 1, Konrad Krzaczyński, Miłosz Hanas 1, Adam Bernaś 4, Kamil Rogaczewski 1 (1), Bartosz Bednarek, Artur Bożek 8, Łukasz Królikowski 5.
Trener: Grzegorz Garbacz
Karne: 2/2
Kary: 6 min (Bernaś, Rogaczewski, Królikowski)

STAL MIELEC: Wojciech Czerwiński, Tomasz Wiśniewski – Paweł Wilk 2, Dawid Ruhnke 3, Adam Babicz 6, Mikołaj Kotliński 1, Igor Graczyk 3, Dzianis Valyntsau 3, Paweł Napierała 9 (2), Bartosz Smoliński 1, Filip Stefani 2, Sebastian Włoskiewicz, Daniel Goliszewski, Damian Krzysztofik.
Trener: Rafał Gliński
Karne: 2/3
Kary: 14 min (Ruhnke, Kotliński, Krzysztofik – po 2 min, Graczyk – 4 min oraz cz.k.)
Czerwona kartka: Igor Graczyk – 46 min, za brutalny faul

Sędziowie: Bartosz Kowalak i Wojciech Marciniak (Poznań)
Delegat ZPRP: Tomasz Christ (Świdnica)

Przed tygodniem Stal wygrała z Warmią Olsztyn 25:21 i wskoczyła na drugą pozycję w tabeli Ligi Centralnej ZPRP. Po meczu jednak radość była umiarkowana, bo styl gry mielczan budził irytację. To za sprawą potężnej liczby własnych błędów w ataku.

- Były to straszne męczarnie z naszej strony. Obraz gry przez 47 minut był zupełnie do poprawy. Cieszy obrona i postawa bramkarza. W ataku nie rozumiemy niektórych rzeczy i podstaw gry. Tu nie ma niczego skomplikowanego, trzeba grać piłeczką, bawić się i wykorzystywać sytuacje. To już jest mój problem i problem zawodników. Musimy to trenować – mówił po meczu trener Rafał Gliński.

Problem był palący, bo kolejnym przeciwnikiem Stalowców był MKS Wieluń, zespół który lokuje się w tabeli blisko czołowej czwórki. MKS w swojej hali zbudował też twierdzę, wygrał wszystkie cztery rozegrane tam mecze. Stal nie była takim jednoznacznym faworytem sobotniego wyjazdu do Wielunia.

Mecz rozpoczął się raczej zgodnie z przewidywaniami, od przewagi miejscowych. Wygrywali 5:2 w 8. minucie, a po 17. minutach zawodów tablica wyników wskazywała remis 7:7. I Stal zaczęła błyszczeć wreszcie w ataku. Świetnie wyglądała współpraca rozgrywających ze skrzydłowymi i kołem, czego dowodem były bramki Pawła Napierały, Filipa Stefaniego oraz Damiana Krzysztofika.

Niestety, w 25. minucie mielczanie stracili Krzysztofika. Opuścił parkiet z kontuzją kolana prawej nogi.

Zmiana stron nie oznaczała zmiany oblicza meczu. Na kwadrans przed końcem mielczanie nadal utrzymywali czterobramkową przewagę, ale wtedy czerwoną kartkę za tak zwany brutalny faul zobaczył Igor Graczyk. Po trzech minutach Wieluń przegrywał tylko 20:22!

Po mieleckiej stronie parkietu rozległ się alarm. Bardzo ważne bramki zdobyli wówczas Dawid Ruhnke i Paweł Napierała. To pozwoliło zespołowi Glińskiego na utrzymanie bezpiecznego dystansu czterech trafień.

Kolejnej próby obrony Twierdzy Wieluń gospodarze podjęli się na pięć minut przed końcem, po szybkiej i skutecznej kontrze znów odrobili dwie bramki, do wyniku 23:25.

Mielczanie mieli jednak w tym meczu coś takiego, że gdy przeciwnicy dochodzili ich na dwie bramki, to oni od razu wrzucali wyższy bieg, grali dobrą akcję w obronie i szybko podwyższali prowadzenie w ofensywie. Tak było właśnie pod koniec meczu, gdy też ciężar zdobywania goli wziął na swoje barki doświadczony Adam Babicz oraz utalentowany Paweł Napierała.

Prowadzenie udało się dowieźć do końca, a nawet je powiększyć. Handball Stal Mielec pokonała na wyjeździe MKS Wieluń 30:25, dopisała do swojego dorobku trzy punkty i jako pierwsza w tym sezonie drużyna z Ligi Centralnej wygrała w wieluńskiej hali WOSiR.

W sobotę 3 grudnia, o 18:30 Handball Stal podejmie w Mielcu Zagłębie Sosnowiec. Mecz odbędzie się w hali sportowej SP7.

Po dziewięciu kolejkach Biało-Niebiescy są wiceliderami rozgrywek. W tabeli przewodzi niepokonane dotychczas KPR Legionowo. Mecz na szczycie odbędzie się w Legionowie, w styczniu. Będzie to spotkanie kończące pierwszą rundę rozgrywek. Wszystko wskazuje na to, że pojedynki mielecko – legionowskie mogą być decydujące dla walki o awans do PGNiG Superligi.

Liga Centralna ZPRP:  wyniki i terminarz

Kolejka 9
KS AZS-AWF Biała Podlaska  -  MKS Olimpia MEDEX Piekary Śląskie    25:24 (12:13)
KPR Padwa Zamość  -  KS Budnex Stal Gorzów    21:18 (10:7)
KPR Autoinwest Żukowo  -  ORLEN Upstream SRS Przemyśl    34:31 (14:14)
Warmia Energa Olsztyn  -  Grot Blachy Pruszyński Anilana Łódź    25:27 (12:14)
MKS Wieluń  -  Handball Stal Mielec   25:30 (10:14)
Zagłębie Handball Team Sosnowiec  -  KPR Legionowo    23:39 (11:15)