Zamknij

Profesjonalna pomoc przy akcyzie za samochód w Warszawie

04:02, 12.09.2018 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:53, 02.03.2023

Akcyza za samochód należy do problematycznych podatków, ponieważ wiąże się z wieloma formalnościami, z którymi musi zmierzyć się płatnik. Co ważne, jej uregulowanie jest ograniczone przez czas – deklarację z nią związaną należy złożyć maksymalnie do dwóch tygodni od importu auta. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, dzięki czemu uniknie się problemów i zaoszczędzi mnóstwo czasu.

Pomoc w obliczeniu akcyzy za samochód

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług firmy, która specjalizuje się w formalnościach dotyczących sprowadzania pojazdów z zagranicy, możesz liczyć na fachową pomoc na każdym etapie związanym z akcyzą za samochód (info: http://www.akcyza.com.pl).

Jednym z pierwszych kroków jest obliczenie wysokości podatku akcyzowego za importowane auto. Opłata nie jest bowiem stała – jej wysokość zależy od wartości pojazdu oraz pojemności jego silnika. Bazując na tym parametrze, podatek dzieli się na dwa progi:

  • dla samochodów z pojemnością silnika do 2000 cm3, o wysokości 3,1% wartości pojazdu,
  • dla samochodów z pojemnością silnika powyżej 2000 cm3, o wysokości 18,6% wartości pojazdu.

Profesjonalne firmy zajmujące się akcyzami za samochody dysponują kontaktami z najlepszymi rzeczoznawcami, którzy w krótkim czasie oszacują i poświadczą wartość pojazdu. Dzięki tym informacjom, a także znajomości pojemności silnika zakupionego auta, można wyliczyć podatek do zapłacenia.

Formalności dotyczące akcyzy za auto

Sprowadzenie pojazdu z zagranicy wiąże się z wieloma formalnościami, z których najważniejsza jest właśnie akcyza za auto. Wymaga ona przedłożenia specjalnej deklaracji – AKC-U/S, którą należy zanieść do odpowiedniego urzędu celno-skarbowego w rejonie, jakiemu się podlega.

Deklaracja AKC-U/S wymaga wypełnienia jej danymi dotyczącymi podatnika, zakupionego pojazdu oraz wysokości akcyzy za auto. Szczególnie należy skupić się na informacjach o pojeździe, wśród których znajdują się:

  • marka i dokładny model pojazdu,
  • stan pojazdu (nieuszkodzony, uszkodzony)
  • rok produkcji,
  • moc silnika,
  • numer VIN,
  • przebieg,
  • sposób napędu (olej napędowy, benzyna, energia elektryczna, gaz, inne)
  • rodzaj skrzyni biegów (manualna, automatyczna)
  • pojemność silnika.

Warto zapoznać się ze wszystkimi informacjami dotyczącymi pojazdu wcześniej, by wypełnienie deklaracji nie sprawiło żadnych problemów. Można również zlecić uzupełnienie dokumentu firmie specjalizującej się w akcyzie za samochód.

Zwolnienie od akcyzy na samochód

Istnieją także wyjątkowe sytuacje, w których nie ma konieczności opłacania akcyzy na samochód. Należą do nich takie wypadki, gdy:

  • pojazd został kupiony przez obywatela innego państwa członkowskiego, który przyjeżdża do Polski z zamiarem stałego pobytu,
  • pojazd został kupiony przez osobę fizyczną, która tymczasowo przebywała na terenie innego państwa członkowskiego, a obecnie wraca do kraju z zamiarem stałego pobytu,
  • pojazd został kupiony przez obywatela innego kraju, który przyjeżdża do Polski z zamiarem stałego pobytu ze względu na zawarcie związku małżeńskiego,
  • pojazd został odziedziczony przez obywatela Polski na terenie innego państwa członkowskiego.

Mimo, że nie trzeba w takich okolicznościach uiszczać opłaty za podatek akcyzowy, konieczne może się okazać zebranie i przedstawienie specjalnych dokumentów, poświadczających daną sytuację, zwalniającą z konieczności wpłaty. W takim wypadku warto skorzystać z doradztwa i pomocy profesjonalnej firmy, zajmującej się akcyzą za samochód w Warszawie lub innym dużym mieście.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%