Zamknij

Od 1 października przedsiębiorcy muszą się jeszcze dokładniej spowiadać fiskusowi

17:02, 22.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:09, 27.10.2020

Sprawdź jakie informacje musisz podać w nowym pliku JPK. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i jesteś „VATOWCEM” to musisz przeczytać ten artykuł.

Przeglądając Internet, szczególnie w ostatnim czasie, na pewno natknąłeś się na wiele informacji dotyczących nowego pliku JPK_V7. Artykuły poświęcone tej tematyce, zwykle są bardzo obszerne i często niezrozumiałe. Dlatego w tym artykule, streszczę Ci to, do najważniejszych informacji, które musisz wiedzieć jako przedsiębiorca.

Po pierwsze. Ustawodawca wprowadził kody GTU, które służą do oznaczania sprzedawanych towarów i usług. Aby mieć dobre rozeznanie w tematyce, sprawdź czy towary/usługi, które sprzedajesz znajdują się w specjalnym ugrupowaniu GTU. Wszystkie grupy objęte tymi kodami znajdziesz TUTAJ

Jeśli sprzedajesz towary lub świadczysz usługi wymienione w GTU musisz to wykazać w nowym pliku JPK.

UWAGA! Jeżeli na fakturze sprzedażowej masz kilka pozycji, kod GTU nadaje się  dla faktury jako całości, a nie dla poszczególnych pozycji.

W JPK_V7 będziesz musiał również uwzględnić takie informacje jak:

- Sprzedaż usługi/towaru na przykład swojemu małżonkowi (bez względu czy macie rozdzielność majątkową czy nie), rodzicom, rodzeństwu czy teściom, a także spółce w której jesteś udziałowcem. W skrócie mówiąc, podmiotom powiązanym.

- Transakcje objęte obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności, czyli faktury o kwocie brutto wyższej niż 15 000  zł, które dokumentują dostawę towarów lub świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o podatku VAT.

- Sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju.

- Udział w transakcjach trójstronnych (WNT- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, WDT- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów) w których jesteś drugim podatnikiem. Zapamiętaj. Drugi w kolejności podatnik nie płaci podatku VAT.

- Sprzedaż towarów używanych, dzieł sztuk, przedmiotów kolekcjonerskich czy antyków.

- Świadczenie usług turystyki opodatkowanych na zasadach marży, czyli różnicy między kwotą, jaką ma zapłacić Ci Twój klient a faktycznymi kosztami (transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie) jakie poniosłeś dla bezpośredniej korzyści Twojego klienta.

Musisz także wykazać typy dokumentów związanych ze sprzedażą:

- Jeżeli sprzedajesz swoje towary czy usługi klientom detalicznym i masz kasę fiskalną, to zapewne całą sprzedaż księgujesz zbiorczo za pomocą miesięcznego raportu fiskalnego. Od 1 października b.r. będziesz musiał wykazać to w nowym pliku JPK_V jako dokument zbiorczy zawierający sprzedaż z kas rejestrujących.

- A co w sytuacji, gdy na przykład sprzedajesz swoje usługi i towary klientom detalicznym i jesteś zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?  Zapewne w tej sytuacji prowadzisz tak zwaną ewidencję sprzedaży nieudokumentowanej. Przychód księgowany jest wówczas za pomocą dokumentu wewnętrznego. W związku z nowym JPK w Twojej sytuacji nie zmienia się nic, za wyjątkiem wykazania tego dowodu sprzedaży jako dokument wewnętrzny.

Nowy plik JPK_V7 to kolejne ogniwo łańcucha uszczelniającego podatek VAT. Za nami między innymi mechanizm podzielonej płatności oraz podział rachunku bankowego na rachunek rozliczeniowych i rachunek VAT. Każda zmiana przepisów, to nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Jeśli jeszcze nie omówiłeś nowego JPK ze swoją księgową, to dłużej nie zwlekaj. Przedyskutujcie wprowadzone zmiany pod kątem Twojej działalności i ustalcie plan działania. 

Ustawodawca, straszy przedsiębiorców ogromnymi karami. Za każdy błąd w nowym JPK możesz zapłacić nawet 500 zł kary.

Marta Leś
mogefinance.pl
Biuro Rachunkowe w Mielcu

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%