Zamknij

Mielczanin z prestiżową ekologiczną nagrodą architektoniczną

18:14, 21.10.2018 P.C Aktualizacja: 12:29, 24.10.2018
Skomentuj

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przyznało nagrodę dla Eco Warsaw Tower projektu BXBstudio w kategorii Najlepszy Projekt Ekologiczny.

Statuetka w formie betonowej donicy powędrowała w ręce mielczanina architekta Bogusława Barnasia podczas ceremonii rozdania nagród, która odbyła się w 4 października 2018 w Centrum Praskim Koneser w Warszawie.

Zwycięzcami poprzednich edycji w tej kategorii byli Kuryłowicz & Associates - projekt Polskiej Stacji Antarktycznej (2017), Goettsch Partners - projekt Mennica Legacy Tower (2016), APA Wojciechowski Sp. z o.o. - projekt Alchemia II (2015).

- Nagrodę dla Eco Warsaw Tower przyznano za ciekawe propozycje rozwiązań związanych z integracją elementów zieleni ze strukturą budynku wysokościowego. Wertykalne ogrody na fasadach oraz drzewa porastające dach, zgodnie z ideą projektu, mają poprawić jakość życia użytkowników budynku, tworząc kameralną, zieloną przestrzeń dla mieszkańców - komentuje Bartłomiej Kisielewski, Horizone Studio.

Nagrody PLGBC Green Building Awards mają na celu promocję nowoczesnych rozwiązań ekologicznych w budownictwie. Pierwsza edycja miała miejsce w 2010 roku. Zgłaszane do konkursu projekty oraz zrealizowane budynki, pokazują najnowsze trendy we współczesnej architekturze oraz są świadectwem nowych wymogów stawianych budynkom i ich wnętrzom przez użytkowników. Dla inwestorów oraz projektantów, nagrody PLGBC Green Building Awards mają być wyróżnieniem ich wkładu w rozwój zielonego budownictwa w Polsce.

Liderem zespołu architektów, który pracował nad projektem Eco Warsaw Tower jest mielczanin Bogusław Barnaś (BXBstudio). Ukończył Architekturę na PK oraz FH Muenster w Niemczech.  W 2009 założył BXBstudio skupiając doświadczenie zdobyte m.in w Londynie u Normana Fostera. Wykłada na KAAFM. W 2014 Zaliczony do grona 20 najbardziej utalentowanych młodych architektów świata wg wydawnictwa Wallpaper. W 2015 w gronie 15 najlepszych polskich architektów przed czterdziestką wg Property Design.

Eco Warsaw Tower to projekt budynku zlokalizowanego w centrum stolicy Polski.  Został zaprojektowany jako budynek zrównoważony, ekologiczny, gdzie głównym punktem odniesienia w procesie projektowym był człowiek i jego coraz większa potrzeba kontaktu z naturą, zdrowego stylu życia i harmonii, którą chciałby odnaleźć w nowoczesnym mieście.

Eco Warsaw Tower to projekt budynku zlokalizowanego w centrum stolicy Polski.  Został zaprojektowany jako budynek zrównoważony, ekologiczny, gdzie głównym punktem odniesienia w procesie projektowym był człowiek i jego coraz większa potrzeba kontaktu z naturą, zdrowego stylu życia i harmonii, którą chciałby odnaleźć w nowoczesnym mieście.

Celem projektu była również maksymalizacja powierzchni użytkowej, redukcja zapotrzebowania na energię oraz stworzenie architektury funkcjonalnej, wynikającej z kontekstu, analizy uwarunkowań przestrzenno-prawnych oraz potencjału działki.

Budynek ten wpisuje się w dwie odmienne przestrzenie miejskie, dlatego ma  dwie zupełnie odmienne zaprojektowane fasady.  Fasada północna, narażona na hałas miejski, jest akustyczną szklaną barierą zapewniającą dobre doświetlenie wnętrz oraz otwarcie widokowe na panoramę Warszawy. W pełni przeszklone balkony, tłumią hałas, dzięki czemu zapewniają komfortowe użytkowanie wnętrz mieszkalnych przyległych bezpośrednio do ruchliwej ulicy. Tutaj również zlokalizowane zostały przeszklone windy kadrujące widoki na dynamiczną część miasta – Most Poniatowskiego oraz Stadion Narodowy. Dwie pierwsze kondygnacje to fronty komercyjne otwarte na ulicę, kondygnacja trzecia to przestrzeń biurowa zlokalizowana na poziomie sąsiadującego mostu,  dopiero na kondygnacjach wyższych znajdują się widokowe apartamenty mieszkalne.

Fasada południowa, dobrze nasłoneczniona, przylega do zielonego skweru i wyciszonego fragmentu miasta. Budynek tworzy tutaj kameralną, zieloną przestrzeń dla mieszkańców. Zastosowane zostały naturalne materiały jak drewno. Wertykalne ogrody - ściany zielone oraz balkony z wbudowanymi donicami zostały wyposażone w systemy nawadniające.  Przestrzeń biurowa trzeciej kondygnacji otwiera się na zielony taras miejski dostępny dla pracowników.

Na dachu Eco Warsaw Tower zlokalizowaliśmy dwupoziomowy ogród dostępny dla mieszkańców najwyższych apartamentów. Ogród zadaszony został ażurową strukturą pozyskującą energie słoneczną, która jednocześnie filtruje wpadające do ogrodu światło.

 

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

maklermakler

0 0

Fajnie że takie nagrody są wręczane właśnie w Koneserze. Do tej pory wszystkie takie imprezy ciągle odbywały się w zatłoczonym centrum. A teraz super że wreszcie przeniosły się na Pragę gdzie nie brakuje zieleni i dobrych pomysłów. 17:40, 05.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%