Zamknij

Chcesz latać dronem nad Mielcem? Musisz to wiedzieć

21:44, 13.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 21:48, 13.10.2020

Wśród mielczan nie brakuje pilotów dronów, zazwyczaj bardzo małych i wykorzystywanych do fotografowania. Zbliżają się zmiany w prawie, które oznaczają obowiązek posiadania państwowych uprawnień, by operować dronem. Na rosnącą liczbę dronów zareagowało także Lotnisko Mielec.

Małe bezzałogowe statki powietrze, popularnie zwane dronami, stają się codziennością - także w Mielcu. Nie ma większego wydarzenia, czy nawet wesela, bez drona latającego nad zgromadzonymi. Drony stały się też narzędziem wykorzystywanym do produkcji filmów promocyjnych czy dokumentowania inwestycji.

Tymczasem fakt funkcjonowania w Mielcu lotniska sprawia, że możliwości korzystania z dronów są ograniczone. Dodatkowo, zazwyczaj praktycznie cały region objęty jest dodatkowymi ograniczeniami związanymi z działalnością aeroklubową czy szkoleniową. 

Lotnisko Mielec kilkanaście dni temu opublikowało na swojej stronie specjalne informacje dla pilotów dronów, wskazując warunki uzyskania zgody na lot dronem w strefie lotniska. Wykonanie lotu bez państwowych uprawnień będzie praktycznie niemożliwe.

Mało tego, od stycznia w życie wejdą nowe przepisy unijne związane z dronami. - Jeśli chcesz latać dronem o masie powyżej 250g lub posiadającym czujnik umożliwiający zbieranie danych będziesz musiał zarejestrować się i przejść proste szkolenie - wskazuje Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Szkolenia dla pilotów dronów prowadzone są w regionie ciągle. Możliwe jest także zorganizowanie takiego szkolenia dla grupy chętnych w Mielcu. Szkolenia są realizowane częściowo zdalnie, składają się z dwóch etapów.

Pierwsza część to teoria. Kursant otrzymuje dostęp do platformy e-learningowej. W tym czasie indywidualnie przyswaja wiedzę, samemu decydując ile czasu poświęca na poszczególne moduły szkolenia. Następnie odbywa się spotkanie on-line z instruktorem, aby omówić niejasne kwestie, trudne zagadnienia i udzielić Kursantowi odpowiedzi na wszystkie nurtujące go pytania dotyczące treści kursu. Część teoretyczna zakończona jest egzaminem, który może przyjąć formę zarówno on-line, jak i stacjonarną.

Druga część to ćwiczenia naziemne oraz ćwiczenia na symulatorach komputerowych. Ostatnim etapem są loty szkoleniowe w powietrzu w odpowiednim do rodzaju uprawnień wymiarze godzinowym. Szkolenie zamyka wewnętrzny egzamin praktyczny. 
Po ukończeniu szkolenia lub uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminów państwowych dokumenty zostają wysłane do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Pozostaje tylko chwilę poczekać i odebrać Świadectwo Kwalifikacji.

By zapisać się na szkolenia lub zdobyć więcej informacji warto skontaktować się z Agencją Dzień Dobry z Mielca lub portalem hej.mielec.pl. Telefon: 605307950, [email protected]
 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%