Zamknij

Jak pozyskać środki unijne? Konsultacje online

12:12, 08.07.2020 M.B Aktualizacja: 12:12, 08.07.2020
Skomentuj

Prawie 14 tysięcy konsultacji udzielili już w tym roku pracownicy sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie podkarpackim, która działa przy urzędzie marszałkowskim. Zdalnie czekają na kolejne wyzwania od tych, którzy chcą skorzystać z dobrodziejstwa środków unijnych oraz przygotowują webinaria, dla potencjalnych beneficjentów.

- W czasie tak pełnym wyzwań, jeszcze bardziej dynamicznie wychodzimy naprzeciw potrzebom mieszkańców Podkarpacia, zwłaszcza przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z europejskiego wsparcia. O to, by zadanie to było łatwiejsze dbają właśnie pracownicy sieci punktów informacyjnych – podkreśla marszałek Władysław Ortyl.  

Punkty świadczą usługi informacyjne dotyczące wszystkich programów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności. Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Rzeszowie oraz 5 lokalnych punktów: w Krośnie, Mielcu, Przemyślu, Tarnobrzegu i Sanoku. Specjaliści ds. Funduszy Europejskich z zaangażowaniem włączyli się w informowanie o tzw. Tarczy Antykryzysowej, Funduszowym Pakiecie Antywirusowym oraz innych rozwiązaniach  osłonowych  dla  pracodawców  i  pracowników,  które  pozwolą podkarpackim  firmom  przetrwać  i  ochronić  miejsca  pracy. 

W dotychczasowej wieloletniej historii klienci punktów mogli uczestniczyć w spotkaniach informacyjnych, szkoleniach czy Mobilnych Punktach Informacyjnych. W ofercie sieci PIFE znajdowały się także usługi konsultacji indywidualnych w siedzibie klienta. Teraz w czasach pandemii kontakt z klientami przeniósł się w sferę wirtualną, ale punkty nie zwalniają tempa, zachęcając do kontaktu.

W związku z zaistniałą sytuacją związaną z rozwojem epidemii koronawirusa (COVID-19) Biuro Informacji o Funduszach Europejskich dostosowało działalność do potrzeb podkarpackich przedsiębiorców i innych podmiotów, które chcą skorzystać z Funduszy Europejskich. Większość działań niemożliwych do przeprowadzenia w obecnej sytuacji z sukcesem zostało przeniesione do sieci internetowej. Już przeprowadzono szereg webinariów na temat: zakładania własnej działalności gospodarczej, przygotowywania biznesplanu, pozyskiwania środków dla innowacyjnych przedsiębiorstw.

W najbliższym czasie zaplanowano kolejnych 10 spotkań informacyjnych, w postaci webinariów dla beneficjentów i potencjalnych beneficjentów Funduszy Europejskich.

- Najbliższe webinaria organizujemy 8, 9 i 10 lipca. Można jeszcze do nich dołączyć, do czego bardzo zapraszam - podkreśla Szymon Skublicki koordynator Biura Informacji o Funduszach Europejskich.

Kolejna seria spotkań online odbędzie się między 20 a 24 lipca. Żeby w niej uczestniczyć wystarczy zgłosić swój akces poprzez profil na Facebooku. Webinaria będą poświęcone możliwości pozyskania  środków na rozpoczęcie własnej działalności dla osób które ukończyły 30 lat.

Od początku roku 2020 zarówno w formie tradycyjnej, jak i online w punktach informacyjnych przeprowadzono:

  • 13 648 konsultacji,
  • 39 spotkań informacyjnych, szkoleń i webinarów dla beneficjentów i potencjalnych beneficjentów Funduszy Europejskich,
  • 25 spotkań w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych dla uczniów,
  • 5 stoisk informacyjno-promocyjnych podczas imprez plenerowych, konferencji oraz targów,
  • 17 Mobilnych Punktów Informacyjnych a także prelekcje podczas konferencji.
(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

nemonemo

0 2

Panie marszałku Ortyl, po co istnieją te punkty informacyjne w postaci sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie podkarpackim? Obecnie nie ma żadnych naborów dla przedsiębiorców - wystarczy spojrzeć na państwa harmonogram na stronie rpo.podkarpackie.pl Brakuje Panu pieniędzy na już rozpisane konkursy np. Działanie 1.4.1 RPI, a zapowiedziane poddziałanie 1.6 dofinansowania "na kapitał obrotowy", które przekazano do RARR-u z budżetem 40 mln zł, rozejdzie się w 5 minut po otwarciu naboru. Sumując jest to wydawanie pieniędzy na "całkowicie urzędników" z komponentu pomocy technicznej UM oczywiście kosztem dofinansowań dla przedsiębiorców. 18:13, 09.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%