Zamknij

Miasto wraz z Agencją Rozwoju Przemysłu chce zrealizować Program Fabryka

16:53, 01.10.2018 M.B. Aktualizacja: 17:57, 02.10.2018
Skomentuj

W poniedziałek 1 października Gmina Miejska Mielec i Agencja Rozwoju Przemysłu podpisały list intencyjny w sprawie realizacji Programu Fabryka. W jego efekcie powstać ma budynek usługowo-biurowy.

Mielec jako jedno z pierwszych miast przystępuje do realizacji Programu Fabryka. Dzięki współpracy władz miasta oraz Agencji Rozwoju Przemysłu powstać ma budynek usługowo-biurowy. 

- Mielec jest jednym ze 122 miast, tracącym funkcje społeczno-gospodarcze. Wobec tego powstał pomysł, żeby budować biurowce w takich miastach. Pierwsze takie porozumienie zostało podpisane w Radomiu i taki biurowiec powstanie w dawnej fabryce broni. Kolejnym elementem jest Mielec – powiedział Krzysztof Ślęzak, dyrektor mieleckiego oddziału ARP. - Chcemy wspólnie z miastem zbudować biurowiec, który mógłby wspomóc nowoczesne usługi dla biznesu. Takich usług w Mielcu świadczonych jest mało. 

- Większość mieleckich przedsiębiorstw to firmy produkcyjne. Dzięki realizacji Programu Fabryka chcielibyśmy przyciągnąć tu firmy, które mogą świadczyć takie usługi i mam nadzieję, że spowodować to, że młodzi ludzie nie będą uciekać do dużych miast, tylko zostaną u nas – dodaje Ślęzak.

Celem realizacji Programu Fabryka jest zwiększenie liczby firm usługowych. - Mielec jest miastem przemysłowym. Około 75 procent mieszkańców pracuje w przemyśle, a 25 procent w usługach. Chcemy to trochę zmienić. Ogólne trendy są trochę odwrotne. My chcemy podzielić to pół na pół – zapowiada Fryderyk Kapinos, pełniący obowiązki prezydenta Mielca. 

Biurowiec powstać ma na działce przy ul. Długosza. - W ramach Projektu Fabryka chcemy wybudować taki duży biurowiec o powierzchni około 5 tys. m2. Mamy działkę przy ulicy Długosza i Głowackiego – chcemy ją przekazać ARP – poinformował Fryderyk Kapinos. - Nasza współpraca z ARP to taki modelowy przykład współpracy z samorządem. Mamy duże doświadczenie z biznesem. Chcemy, by to powstało, bo to ważne dla naszych mieszkańców. Chcemy żeby mieszkańcy mieli możliwość mieszkania i zatrudnienia nie tylko w przemyśle, ale i w usługach. Myślę, że wiele firm lokalnych zainteresuje się tym projektem, ale również krajowych i międzynarodowych. 

Podpisanie listu intencyjnego to dopiero pierwszy krok w stronę realizacji programu. Kolejne to uzgodnienia czysto robocze dotyczące lokalizacji, finansowania i formalności związanych z budową. W efekcie ma powstać budynek, który ma stać się wizytówką miasta. Na razie nie mówi się o terminach i kosztach. Te pojawią się po wstępnych uzgodnieniach. 

– Program Fabryka realizuje Agencja Rozwoju Przemysłu i chcielibyśmy w jak największej ilości miast ulokować te biurowce, budynki o najwyższym standardzie. Ponieważ mielecka strefa powstała w Mielcu, to Mielec jest w tym pierwszym rozdaniu. ARP zapewni finansowanie budowy, natomiast miasto do wspólnie utworzonej spółki przekaże prawa własności bądź wieczystego użytkowania gruntu – powiedział Krzysztof Ślęzak. 

Administracją budynku zająć ma się ARP, jednak miasto będzie współdecydować w sprawie jego komercjalizacji, promocji i rozwoju usług w Mielcu. – Usługi dla biznesu to numer jeden. Nowa ustawa o wspieraniu nowych inwestycji w Polsce mówi o możliwości udzielenia dotacji firmom, które świadczą m.in. takie usługi jak konsulting, doradztwo, usługi architektoniczne, a może nawet badania i rozwój – podkreślał Krzysztof Ślęzak.

Na razie nie ma też szczegółów dotyczących warunków korzystania z biurowca – te zostaną określone w późniejszym etapie realizacji programu.

(M.B.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

NatarenNataren

12 1

A może wyremontować budynek administracyjny byłej WSK? 20:26, 01.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Remontować - proszę Remontować - proszę

0 0

skończcie z tymi remontami. Będzie to kosztować 3 razy drożej niż jakby nowe stawiał. Nie dziadujmy 15:20, 11.10.2018


reo

007 zgłasza sie007 zgłasza sie

0 0

a to nie skończy się tak że miasto wynajmie budynek a prędzej zapewne jego większą część na swoje potrzeby? nie wierze w zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w Mielcu 23:51, 01.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WieśniakWieśniak

1 1

Pomysł mi się podoba. Może ludzie przestaną prowadzić biznes w domu/garażu i wypełniać papiery na kolanie. Oczywiście tylko jeśli ceny wynajmu będą atrakcyjne. 08:47, 02.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ComboCombo

0 0

No właśnie. Mamy kilka takich zaniedbanych budynków i to w najbliższym sąsiedztwie Strefy bądź na strefie (Budynek zarządu WSK czy Ambulatorium) a budujemy kolejny w miejscu średnio skomunikowanym i odległym od zakładów z którymi potencjalnie mają współpracować zakładane tam nowe firmy. Dodatkowo rejon Długosza/Głowackiego miał być chyba przeznaczony na nowe centrum administracyjne. To miejsce trzeba zagospodarować całościowo, kompleksowo a nie budować po jednym budynku bez zaplanowania dróg dojazdowych, zjazdu i wjazdu na wiadukt, itp.
Poza tym czy potencjał inkubatora In-tech już się wyczerpał? Nie ma już tam miejsca (pytam bo nie wiem), Co z Amigorem na Jagiellończyka? Tam są pustostany. Kolejny budynek na Pułaskiego prawie pusty.
Zagospodarujcie w końcu Centrum, dołki koło Pasażu, może Pasaż zmienić w jakiś większy market, wyburzyć parę ścian... 14:20, 02.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a może uzdrowisko? ha może uzdrowisko? h

0 0

A ja bym tam wybudował uzdrowisko. Niedaleko gniją ludzkie szczątki, formaldehyd w powietrzu ze strefy oczywiście w dopuszczalnych normach. Do tego trochę siarki z siarczanów umieszczonych w tanich winach dla meneli, którzy tam spędzają wolny czas wskutek wykluczenia społecznego. Dlaczego nie? Kto jest przeciw? No i oczywiście wniosek do Komisji Europejskiej w Brukseli o dofinansowanie projektu. Polscy wybitni, cenieni i szanowani europosłowie zrobią miastu Mielec dobry lobbing, to i cały europarlament będzie przyjeżdżał do Mielca na kurację, nieprawdaż? Wielokrotnie pisałem o utworzeniu w Mielcu rezerwatu archaicznej staropolskiej kultury. |Zarządzanie - BHP - Edukacja| www_neocorp_pl 16:19, 03.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CiekawskiCiekawski

1 0

Czy ten Pan (po prawej stromie) nie był jednym z decydentów w SSE w czasie gdy w Mielcu instalował się KRONOSPAN? 18:21, 03.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TzNTzN

0 0

Z tego co się orientuję w inkubatorach jest jeszcze dużo miejsca. Wygląda na to, że warunki wynajmu przerastają przedsiębiorców. Oby biurowiec nie podzielił ich losu.
15:10, 04.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%