Zamknij

Ruszają przygotowania do roku szkolnego. Dyrektorzy otrzymają wytyczne

18:37, 18.08.2020 K.S Aktualizacja: 18:40, 18.08.2020
Skomentuj Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie. Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie.

Dyrektor WSSE w Rzeszowie Adam Sidor oraz podkarpacki kurator oświaty Małgorzaty Rauch powiedzieli o rozpoczynających się właśnie przygotowaniach do rozpoczęcia roku szkolnego na terenie województwa podkarpackiego. Ma być tradycyjnie - do czasu potwierdzenia przypadku koronawirusa w którejś ze szkół - wówczas dyrekcja wspólnie ze stacją sanitarną podejmować będzie decyzje o ewentualnym wprowadzeniu hybrydowego lub zdalnego systemu nauczenia.

Jak już wiadomo, 1 września dzieci i młodzież w całej Polsce wracają do szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół - zarówno dotyczące przygotowań do rozpoczęcia roku szkolnego w warunkach pandemii, jak i działań na wypadek potwierdzenia obecności koronawirusa u osoby uczącej się lub pracującej w danej szkole.

- Dzisiejsza konferencja z samorządami to tak naprawdę początek działań merytorycznych i nawiązywania współpracy z dyrektorami szkół w zakresie organizacji nowego roku szkolnego 2020/2021. O organizacji roku szkolnego należy dzisiaj myśleć kompleksowo – we wszystkich możliwych wariantach zdarzeń - powiedziała Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty na wtorkowej konferencji prasowej w Rzeszowie.

- To, co najważniejsze to to, że rozpoczynamy rok szkolny w modelu, który jest najbardziej znany i który jest oczekiwany, czyli w tradycyjnie, stacjonarnie. W tym celu dyrektorzy szkół otrzymali wytyczne ministra zdrowia, ministra edukacji narodowej i głównego inspektora sanitarnego, które pozwalają, aby określić kompetencje poszczególnych osób pracujących w szkole – podkreśliła.

Wytyczne pozwalają na stworzenie odpowiednich regulaminów, które powinny być znane rodzicom, uczniom, nauczycielom i całemu personelowi. 

Pozostałe modele uruchamia dyrektor szkoły wyłącznie wtedy, kiedy informację o zakażeniu potwierdzi powiatowy inspektor sanitarny. Pod uwagę bierze się model hybrydowy, w którym część uczniów na zmianę brałaby udział w zajęciach stacjonarnie i zdalnie, a także model zdalny dla określonej grupy uczniów. Są to jednak decyzje czasowe – podejmowane po konsultacji z powiatowymi inspektorami sanitarnymi.

- Co do zasady wszystkie szkoły będą pracować w tradycyjnym trybie – podkreślił Adam Sidor, dyrektor WSSE w Rzeszowie dodając przy tym, że nie mają tu znaczenia strefy żółte i czerwone.

- Inspektorzy sanitarni, którzy w naszym województwie są dobrze rozlokowani, mają delegację, aby opiniować decyzję dyrektora szkoły dotyczące formy kształcenia. Do tej opinii inspektor sanitarny będzie brał pod uwagę nie tylko sytuację przedstawianą przez ministerstwo w zakresie strefy żółtej czy czerwonej, ale także w oparciu o dane dotyczące aktywnie zakażonych czy osób, które są na kwarantannie po styczności lub zamieszkują z taką osobą. Na tej podstawie będzie podejmował opinię, która będzie służyła dyrektorowi szkoły o wyborze formy kształcenia – powiedział Sidor.

Jak przyznał, obecnie w każdej powiatowej stacji sanitarnej wyznaczone są już osoby, które będą uczestniczyć w wideokonferencjach związanych z przygotowaniami do rozpoczęcia roku szkolnego i w następstwie będą skierowane do pracy ze szkołami w przypadku wystąpienia koronawirusa. 

- Po pierwszym września każdy dyrektor szkoły otrzyma kontakt do odpowiedniego inspektora do bezpośredniej łączności na wypadek rozpracowania konkretnego scenariusza pojawiania się „dodatniej” osoby w szkole – powiedział Adam Sidor.

Dyrektor WSSE przyznał jednocześnie, że dane dotyczące młodych osób na terenie województwa podkarpackiego są optymistyczne. 

- W tej chwili do żłobków na terenie Podkarpacia uczęszczało ponad 3 tysiące dzieci w wieku 0-3 i 12 tysięcy dzieci w wieku 4-7. W tym okresie od 6 maja do dzisiaj mieliśmy do czynienia tylko z jednym zakażeniem w przedszkolu. Po dwóch tygodniach zamknięcia przedszkole wraca do funkcjonowania – powiedział.

Z kolei około 8 tys. dzieci na terenie Podkarpacia korzystało z różnych form wypoczynku. - Mieliśmy dokładnie 3 zdarzenia dotyczące zakażeń dzieci – były to osoby wypoczywające poza naszym województwem: w Rabce-Zdrój, Bukowinie Tatrzańskiej i dzieci przebywające w Bułgarii – dodał.

Liczba uczniów i dzieci w województwie podkarpackim: 

Liczba uczniów i przedszkolaków - 350 500
w tym liczba uczniów - 290501

Liczba szkół i placówek - 2696

Uczniowie klas I szkoły podstawowej - 19161

Uczniowie klas I szkoły ponadpodstawowej - 19230

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

SpiskowiecSpiskowiec

9 3

Czyli od konca wrzesnia znow zdalnie, a niedlugo po tym ostre obostrzenia na terenie calego kraju I "odpornosciowki" w seriach za gruby hajs, nie dajmy sie 06:09, 19.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

wojwoj

3 0

Jak ktoś *%#)!& z temperaturą dostanie to zrobią z niego wielkiego nosiciela.Mam nadzieję że za to pseudopamdemie ktoś beknie. 09:25, 20.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Boy dla cb awwwBoy dla cb awww

0 0

Szukam dziewczyny 20:21, 22.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%