Zamknij

15 punktów ws. walki z ASF. Radni przyjęli stanowisko

08:46, 04.12.2021 ks
Skomentuj Sesja Rady Powiatu Mieleckiego. Sesja Rady Powiatu Mieleckiego.

Rada Powiatu Mieleckiego przegłosowała przyjęcie stanowiska w sprawie walki z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF). Forma procedowania wzbudziła sporo kontrowersji - opozycja zarzucała zarządowi powiatu upolitycznianie problemu i „wrzucanie” treści stanowiska na ostatnią chwilę - bez żadnych konsultacji.

[ZT]66680[/ZT]

Na łamach hej.mielec.pl publikujemy pełną treść stanowiska, które finalnie zostało przyjęte przez Radę Powiatu Mieleckiego. W jego treści znalazły się kluczowe dane dotyczące problemu ASF w powiecie mieleckim oraz 15 punktów, które mają pomóc w walce z ASF w przyszłości.

Stanowisko adresowane jest m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego, ministra finansów, ministra rolnictwa, głównego lekarza weterynarii, wojewody podkarpackiego, wojewódzkiego lekarza weterynarii, a także parlamentarzystów z województwa podkarpackiego.

Stanowisko 
Rady Powiatu Mieleckiego 
w sprawie walki z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF):

Na podstawie § 23 ust. 2 Uchwały Nr XXV/222/2013 z dnia 20 marca 2013r. w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Mieleckiego (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego z 2013 r. poz. 1618 z późn. zm.), Rada Powiatu Mieleckiego kierując się potrzebą obrony interesów rolników z terenu Powiatu Mieleckiego, wyraża głębokie obawy o przyszłość hodowców gospodarujących na terenie Powiatu, który do tej pory był ROLNICZYM ZAGŁĘBIEM PRODUKCJI TRZODY CHLEWNEJ w województwie podkarpackim (około 40 proc. produkcji wieprzowiny w województwie podkarpackim). 

Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń z niespotykaną siłą uderzył w Powiat Mielecki, wywołując 52 ognisk ASF w gospodarstwach produkujących trzodę chlewną. Dotknął 213 gospodarstw, w których nie stwierdzono tej choroby, a musiały się poddać takim samym rygorom jak gospodarstwa z ogniskami ASF poprzez wprowadzenie stref restrykcji związanych z wystąpieniem ASF. Doprowadziło to do uboju 19 082 szt. w rozbiciu;
•    3 416 szt. w związku z wystąpieniem ognisk ASF;
•    12 200 szt. z tytułu uboju prewencyjnego;
•    3 466 szt. ze względu na dobrostan, 
co w efekcie spowodowało załamanie produkcji, likwidację jej części i doprowadziło do drastycznego spadku dochodów rolników. 

Zagrożenie to dostrzegaliśmy, stąd nasze apele i stanowiska z 14 maja 2015 roku, 28 września 2018 roku i 19 grudnia 2019 roku kierowane do przedstawicieli Rządu RP, w których wyrażaliśmy głębokie zaniepokojenie tak ważną częścią polskiej gospodarki jaką jest rolnictwo.

Produkcja  trzody stanowi źródło utrzymania dla około 1200 gospodarstw, a pośrednio przynosi dochody także i innym gałęziom gospodarki związanym z tą produkcją. 

Nasi producenci trzody chlewnej wg. stanu na 1 lipca 2021 roku utrzymują w swoich gospodarstwach ponad 42 tys. sztuk trzody chlewnej. Stanowi to doskonałe zaplecze dla ponad 30 zakładów przetwórstwa mięsnego zlokalizowanych w naszym powiecie i zatrudniających mieszkańców powiatu. 

ASF stanowi bardzo istotny problem dla całego rolnictwa w tym mieleckiego, a brak odpowiedzialnych i skutecznych działań może na długi czas pogorszyć opłacalność produkcji rolnej i pozbawić polskiego konsumenta rodzimej wieprzowiny, stąd Rada Powiatu Mieleckiego wnosi o:

1.    Pilne zwiększenie zatrudnienia w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii o 5 etatów i poprawę wynagrodzenia pracowników PIW w celu zatrzymania ich odpływu.  

2. Umorzenie składki na Ubezpieczenie Społeczne Rolników (na podst. art. 41a, ust. 1 pkt 1 ustawy o Ubezpieczeniu Społecznym Rolników), w okresie, w którym nie jest prowadzona produkcja trzody chlewnej dla rolników, u których z powodu ASF zlikwidowano stado z równoczesnym zaliczeniem okresów składkowych. 

3. Stworzenie programu pomocy lub świadczenia pomostowego dla rolników, którzy całe życie pracują w gospodarstwie, są w wieku przedemerytalnym, a przez wystąpienie wirusa ASF i likwidację stada zostali pozbawieni miejsca pracy i środków do życia, do uzyskania wieku emerytalnego lub do wznowienia produkcji.

4. Zorganizowanie na terenach objętych ASF skupu interwencyjnego ze względu na dobrostan zwierząt z wykorzystaniem mięsa do przetworzenia a nie do utylizacji.

5. Zwiększenie pomocy dla producentów rolnych, którzy zaprzestali produkcji trzody chlewnej w związku z ASF dla całej liczby świń utrzymywanych w gospodarstwie z ostatnich 12 miesięcy, a nie tylko do 50 sztuk, z równoczesnym zwiększeniem stawki dziennej (obecnie jest to 0,36 zł.).

6. Refundację 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji odtwarzających potencjał produkcji rolnej dla rolników, którzy ponieśli straty spowodowane wystąpieniem ASF - odtworzenie stada trzody chlewnej.

7. Wsparcie bioasekuracji poprzez refundację kosztów kwalifikowanych w 100% i objęcie tym wsparciem małych gospodarstw przy jednoczesnym zwiększeniu limitu dla dużych gospodarstw do 150 tys. zł i wprowadzenie ciągłego naboru. 

8.Wprowadzenie przepisów umożliwiających umorzenie zobowiązań rolnikom korzystającym z wieloletnich programów pomocowych w ramach umów zawartych z ARiMR, u których  w związku z wystąpieniem wirusa ASF nastąpiła likwidacja hodowli.

9. Skrócenie terminu realizacji wypłat odszkodowań za wybicie stada w związku z wystąpieniem wirusa ASF do jednego miesiąca. 

10. Doprecyzowanie przepisów systemowego obrotu mięsem w strefach czerwonych. Ceny w strefach czerwonych powinny być gwarantowane i opłacalne dla rolników a nie dyktowane przez odbiorców poniżej opłacalności produkcji.  

11. Pomoc finansową dla grup producenckich, na terenie powiatów, których wystąpił wirus ASF. 

12. Zmiany w Prawie Łowieckim umożliwiające odstrzał drapieżników, w szczególności wilka, jenota, lisa i innych na terenach objętych ASF, przez cały rok.

13. Odstrzał sanitarny psów i kotów na terenach objętych ASF wałęsających się w odległości 200 m od zabudowań.

14. Odstrzał wszystkich dzików na terenach, gdzie wystąpił wirus ASF i doprowadzenie do skutecznego odstrzału sanitarnego poprzez wyciągnięcie konsekwencji od kół łowieckich, które nierzetelnie wywiązują się z powierzonych im zadań.  

15. Zapewnienie bezpłatnego i bezzwłocznego dostępu do opieki psychologicznej dla wszystkich hodowców trzody chlewnej i ich rodzin, a w szczególności tych gospodarstw, które doznały zakażenia wirusem ASF. 

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

ZetZet

2 3

Sami niech sie odstrzelą. 11:02, 04.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

POKO munistycznsPOKO munistyczns

1 1

Banda na czele z PSL i jenerałem
Z OSP Władkiem Pawlakiem 09:28, 06.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%