Zamknij

Powstaną projekty naprawcze dla dwóch osuwisk na drogach powiatu

16:07, 19.04.2021 K.S Aktualizacja: 20:57, 20.04.2021
Skomentuj Po lewej osuwisko w Podolu, po prawej osuwisko w Zgórsku. Po lewej osuwisko w Podolu, po prawej osuwisko w Zgórsku.

Samorząd powiatu mieleckiego zamierza przystąpić do opracowania projektu budowlanego i wykonawczego dla ustabilizowania dwóch osuwisk - w Podolu i Zgórsku. Szczególnie to pierwsze osuwisko od lat stanowi niemały problem.

Jeszcze w tym roku powstać mają projekty budowlane i wykonawcze dla ustabilizowania osuwiska w miejscowości Podole w gminie Przecław oraz w miejscowości Zgórsko w gminie Radomyśl Wielki.

Dokumentacje będą opracowane na zrealizowanej jeszcze w ubiegłym roku dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Z materiałów tych wynika, że osuwisko w Podolu jest „dużym, aktywnym, skalno-zwietrzelinowym osuwiskiem w skarpie doliny Wisłoki i nasypu drogowego”.

Autorzy dokumentacji sugerują, by ze względów ekonomicznych wykonać zabezpieczenie tylko górnej części osuwiska w postaci kotwionej palisady na długości ok. 140 spiętej oczepem żelbetowym wraz z przebudową i wzmocnieniem skarp. Dodatkowo proponują wykonanie odwodnienia powierzchniowego i wgłębnego w rejonie drogi.

Z kolei osuwisko na drodze powiatowej z Wadowic Górnych do Zgórska - w miejscowości Zgórsko - określane jest jako „nieduże, aktywne w części południowej i okresowo aktywne w części północnej. Na aktywność tego osuwiska rzutuje spływ wód opadowych z drogi powiatowej oraz wody opadowe i roztopowe infiltrujące w grunty. 

Autorzy dokumentacji zwracają uwagę, że istniejące zabezpieczenie dla fragmentu tego osuwiska w postaci palisady zakotwionej około 7 metrów poniżej powierzchni drogi nie jest naruszone. W związku z tym rekomendują, by podobne zabezpieczenie w postaci palisady kotwionej około 7-8 metrów poniżej powierzchni drogi, wykonać na pozostałym, niezabezpieczonym fragmencie osuwiska.

Dodatkowo proponuje się dokonanie regulacji koryta potoku oraz umocnienie skarby poniżej drogi poprzez narzuty kamienne, konstrukcje z koszy gabinowych i wyłożenie geosyntetykami stabilizującymi powierzchnię terenu oraz wyrównanie stoku, by zapobiec stagnowaniu wód w zagłębieniach. 
 

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Zatroskany :Zatroskany :

3 1

Dobrze , ale jakie są tego przyczyny , czy aby nie wcześniejsza fuszerka ???
trzeba to ustalić bo ciągle można tylko naprawiać. 09:19, 20.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%