Zamknij

ASF już na granicy powiatu mieleckiego. Czy jest się czego bać?

08:30, 09.12.2019 K.S Aktualizacja: 08:49, 09.12.2019
Skomentuj Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone zagrożeniom ASF. Fot.  Starostwo Powiatowe w Mielcu Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone zagrożeniom ASF. Fot. Starostwo Powiatowe w Mielcu

W siedzibie mieleckiego Starostwa odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone zagrożeniom ASF. W spotkaniu,  któremu przewodniczył Stanisław Lonczak, starosta powiatu mieleckiego udział wzięli wójtowie, burmistrzowie oraz podległe służby i inspekcje.

Przedmiotem obrad była sytuacja dotycząca rozwijającego się w województwie podkarpackim afrykańskiego pomoru świń (ASF). Choć powiat mielecki na chwilę obecną jest jeszcze wolny od ASF to sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna dla lokalnych producentów trzody chlewnej i zakładów przetwórstwa mięsnego, których w skali całego województwa najwięcej ulokowanych jest właśnie w rejonie Mielca. 

Wyznaczona strefa buforowa dotyka już granic powiatu mieleckiego. Włączone zostały do niej powiaty ościenne: tarnobrzeski i kolbuszowski. - Podczas spotkania dyskutowano nad sposobami zabezpieczeń, które pomogły by powstrzymywać ten niebezpieczny wirus – przekazuje Marek Patyk z Biura Promocji i Informacji Starostwa Powiatowego w Mielcu.

Piotr Chrabąszcz, powiatowy lekarz weterynarii szczegółowo omówił sytuację, która w tej chwili jest w powiecie mieleckim oraz w powiatach ościennych naszego województwa. Zostały przekazane również wytyczne wojewody w zakresu zasad zabezpieczenia gospodarstw oraz wszystkich hodowców świń. Stosowne zalecenia i materiały zostały przekazane wszystkim włodarzom gmin i powiatu mieleckiego w celu dalszego ich przekazania do swoich mieszkańców.

Został także skierowany apel do myśliwych o wzmożenie akcji likwidowania dzików, bo to właśnie one są głównymi i nosicielami tej choroby. Zwrócono także uwagę na sprawę wałęsających się psów i różnego rodzaju drapieżników, które wchodzą na obszar gospodarstw domowych. One również są nosicielami tej choroby. 

Warto zaznaczyć, że oprócz prowadzonych działań niezwykle ważna jest bioasekuracja gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. Zasady konieczne do przestrzegania przez producentów i hodowców świń w celu skutecznego zabezpieczenia gospodarstw przed ASF to przede wszystkim:

1. Zakaz wprowadzania do chlewni świń z nieznanych źródeł. 

2. Zabezpieczenie budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych.

3. Utrzymywanie świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których są utrzymywane tylko świnie, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne.

4. Zakaz wchodzenia na teren gospodarstwa osób postronnych. Wykonywanie czynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynności tylko w danym gospodarstwie. Stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń, przed rozpoczęciem tych czynności, środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń, w tym mycie i odkażanie rąk oraz oczyszczanie i odkażanie obuwia, a także używanie odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przeznaczonego wyłącznie do wykonywania tych czynności.

5. Zakaz wjazdu na teren gospodarstwa wszelkich pojazdów, a szczególnie samochodów zakładów mięsnych oraz firm utylizacyjnych. 

6. Wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie, i wyjściami z tych pomieszczeń, przy czym szerokość wyłożonych mat powinna być nie mniejsza niż szerokość danego wejścia lub wyjścia, a długość - nie mniejsza niż 1 m, a także stałe utrzymywanie tych mat w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.

7. Bezwzględny zakaz stosowania tzw. „zlewek”. Karmienie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących.

8. Zakaz wprowadzania na teren gospodarstwa upolowanych/padłych dzików lub wyposażenia służącego do polowań na dziki. 

9. Zakaz wykorzystywania słomy lub zielonki zebranych z pól, na których przebywają dziki.

10. Zrezygnowanie z uczestnictwa w polowaniach na dziki przez właścicieli i pracowników chlewni. 

11. Utrzymywanie świń w zamkniętych pomieszczeniach (drzwi) i dbałość o to aby w oknach były zamontowane siatki ochronne; chroniące przed ewentualnym świadomym wrzuceniem do chlewni materiału zakaźnego.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem afrykańskiego pomoru świń. Na chorobę podatne są wyłącznie świnie, dziki i ich krzyżówki. Afrykański pomór świń to wyłącznie problem gospodarczy.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(14)

borynaboryna

5 4

boże a ja wczoraj byłem na dyskotece 09:47, 09.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MyslacyMyslacy

12 7

Macie ASF myslal by kto wy pod dyktando zachodu zabijacie nawet ostatni egzemplarz swini w wolsce najpierw ptasia grypa,wsciekłe krowy ROLNICY pogoncie ta PiS owska zaraze 10:49, 09.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KokKok

9 0

Ktoś na tym kasę chce zrobić i zależy mu by jak najwięcej dzików było 11:07, 09.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wolawola

13 1

Dzika nie widziałem ale psów i ich odchodów pełne chodniki. 12:51, 09.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnitaAnita

4 4

W POwiecie mamy jeszcze jest bardzo dużo
Ś w i ń 15:08, 09.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Za nicZa nic

9 2

Szanowni ekolodzy powinni zaciągnąć warty, ale nie honorowe, lecz rzeczywiste, wziąć miękkie kijki i odganiać delikatnie dziki od granic naszego powiatu. Strzelać do nich przecież nie pozwolą, sami powinni choć raz samodzielnie coś załatwić, a nie wymagać od innych. 15:32, 09.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do za nicdo za nic

2 0

chłopie to nic nie da te dziki są szkolone same wyskakują z samolotów na spadochronach 20:06, 09.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Za nicZa nic

1 0

To powinni ustawić się z siatkami i łapać spadające 22:48, 09.12.2019


asfasf

7 2

jeszcze trochę a wałówa w polsce to będzie rarytas dla pebsu tylko w święta , a wszystko na to wskazuje jak duńczycy z niemcami wyeliminują polskich rolników z interesu . Jaki rząd taki swąd 20:12, 09.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jola Jola

0 0

A czym karmione są świnie polskie ile ferm stosuje w żywieniu kukurydzę i pszenica ukraińska a potem asf przecież na Ukrainie aż sf to normalność 21:25, 09.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MartaMarta

2 0

W gospodarstwach takich jak w powiecie mieleckim, rolnicy raczej robią pasze ze swoich zbóż. Nie są to tak ogromne ilości świn, by sprowadzać zboże, więc każdy karmi swoim 21:45, 09.12.2019


GuzioGuzio

2 0

No właśnie gdzie kontrolę tego co wchodzi do Polski gadka o jakiejś bioasekuracji i takie tam nie chodzenie do lasu głupoty dyrdymaly a większość wie z kad wjeżdża asf - całkowita blokada i embargo na wszysko z Ukrainy xd opoki w Polsce nie będzie czysto 21:30, 09.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntyAnty

3 0

To jest celowa zagrywka, żeby już całkiem położyć polskie rolnictwo. Bedzie jak w Hiszpanii. Bedziemy wpier****ć stare mięso z Danii, Hollandii, itd. Jakoś tam dzików i innego gadziarstwa nie brakuje, jak i ekologicznych ferm, gdzie świnie hasają po łąkach cały rok i tam im dziki nie przeszkadzają. U nas też od setek lat ludzie hodowali zwierzęta i karmili je tym co zebrali z pola i dobrze było. Teraz wymogi większe niż w szpitalu na ostrym dużuże a choroba "postępuje".Próbowali z pryszczycą, chorobą Auszkiego czy jakoś tak, teraz afrykański pomór, otem znów wyskoczą z ptasią grypą, sarsem, *%#)!& chorobą szalonych krów i bedziemy żreć trawe. Przed wstąpieniem do UE polska żywność nie miała sobie równych w Europie, teraz jest to samo g**wno co na zachodzie. 08:09, 10.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gienekgienek

0 0

Jak , to sie mawia ...umiesz liczyc? licz na siebie!!!!!!!!!!! 23:45, 11.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%