Zamknij

Elektrownia wodna na Wisłoce zagrozi ujęciu wody? Apel Bieńka

11:25, 16.08.2019 M.B Aktualizacja: 11:51, 17.08.2019
Skomentuj

Kilka dni temu ukazał się komunikat Urzędu Miejskiego w Mielcu, w którym prezydent Jacek Wiśniewski wyraźnie sprzeciwia się budowie elektrowni wodnej na Wisłoce. W podobnym tonie wypowiedział się też przewodniczący Rady Miejskiej w Mielcu Bogdan Bieniek. Według niego inwestycja ta zagraża ujęciu wody dla miasta.

Sprawa dotycząca budowy elektrowni wodnej na rzece Wisłoce ciągnie się już od wielu lat. W 2015 roku do urzędu gminy trafił ponowny wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. Już wtedy pomysł realizacji tego ogromnego przedsięwzięcia spotkał się z wieloma głosami sprzeciwu. Teraz temat powraca na nowo. Przeciwny budowie elektrowni wodnej jest prezydent Jacek Wiśniewski.

[ZT]52702[/ZT]

Do prezydenta trafiło też pismo od Bogdana Bieńka, przewodniczącego Rady Miejskiej, w którym apeluje on o ochronę ujęcia wody dla miasta, które może być zagrożone budową elektrowni wodnej. – Wystąpiłem z interpelacją do prezydenta w temacie budowy elektrowni na rzece Wisłoka w okolicy naszego ujęcia wody. Wnioskuję o podjęcie wszelkich działań administracyjnych w celu ochrony ujęcia wody dla miasta Mielca, w związku z toczącym się postępowaniem o decyzji środowiskowej w tym temacie – napisał Bieniek. - W mojej ocenie ta inwestycja jest zagrażająca naszemu ujęciu wody.

Bogdan Bieniek zaznaczał, że dzisiaj na Wisłoce wybudowany jest 1-metrowy próg spiętrzający, który służy ujęciu wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Mielcu. Prywatny inwestor, który chce wybudować elektrownie wodną, planuje w odległości 135 metrów od tego ujęcia, stworzyć trzy powłoki piętrzące wodę do wysokości 4,2 metra. – Skutkuje to podniesieniem poziomu Wisłoki wraz z dopływami i rowami melioracyjnymi na odległość 9 kilometrów do Kiełkowa – przekazuje Bieniek.

- Będą oczywiste skutki negatywne dla rzeki i wałów przeciwpowodziowych, czyli bezpieczeństwa ludzi oraz roślin i ryb, a jakość wody pitnej dla 60 tysięcy mielczan może być zależna od działań prywatnego przedsiębiorcy – zaznaczał Bogdan Bieniek. – Poprzez wybudowany próg woda zamiast bezpośrednio do ujęcia wody dla miasta, popłynie obok, na turbiny elektrowni. Dla nas mieszkańców proponuje się dopływ wody poprzez bajpasy rurowe do ujęcia MPGK.

- Moim zdaniem jest to sytuacja groźna i niezrozumiała, dlaczego akurat przedsiębiorca chce budować tę elektrownię w pobliżu ujęcia wody – dodawał. – Planowany do budowy próg i turbiny nie powinny i nie mogą być budowane w tak bliskiej odległości od jedynego ujęcia wody pitnej.

Miejskiego Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej nie wyraziło zgody na przeprowadzenie inwestycji, negatywną decyzję środowiskową wydał wójt Gminy Mielec. Bieniek przywołał też doświadczenia z podobną inwestycją w Dębicy. – Pismo prezesa Wodociągów Dębickich potwierdza negatywne oddziaływanie elektrowni na ujęcie wody w Elektrowni Pilzno zbudowanej przez tego samego przedsiębiorcę – informuje.

- Wjazd ciężkich maszyn budowlanych do koryta rzeki, budowa betonowego progu i konstrukcji pod turbiny spowoduje zmącenie i zanieczyszczenie wód w tym substancjami ropopochodnymi. Nie trudno uzmysłowić sobie opady deszczu skutkujące nagłym wezbraniem wód Wisłoki w trakcie betonowania tych obiektów – napisał w swoim apelu Bieniek.

- Do czasu wybudowania nowego ujęcia wody dla Mielca na bazie wód czwartorzędowych nie wolno narażać bezpieczeństwa jego mieszkańców poprzez tego typu budowlę w tym miejscu – kończył Bogdan Bieniek.

Słowa przewodniczącego rady poparł Fryderyk Kapinos. – Przychylam się do tej interpelacji. Ten sam przedsiębiorca już kilka lat temu chciał wprowadzić elektrownię, były ekspertyzy uczelni, które wskazywały, że znacznie pogorszy się jakość wody, jeśli taki próg spiętrzający będzie na rzece Wisłoce w takiej odległości przed ujęciem wody – powiedział.

– Nad tym tematem pracujemy ponad dwa miesiące. Staramy się opracować taką strategię, żeby nasze dokumenty, przyniosły skutek finalny – czyli nie zgadzamy się na budowę elektrowni wodnej na Wisłoce – odpowiadał prezydent Jacek Wiśniewski. - Temat ten był poruszany na konwencie wójtów, przy obecności wiceministra infrastruktury pana Rafała Webera. Obiecał on, że po uzyskaniu wszelakiej dokumentacji od nas, również przyglądnie się budowie tej elektrowni. Razem z wójtem Józefem Piątkiem zleciliśmy kompleksową ekspertyzę hydrologiczną i hydrauliczną tego terenu. Poprosiliśmy o wizualizację dotyczącą obecnego stanu i tego, co się stanie, jeśli dojdzie do budowy elektrowni. O kolejne nienależne badanie zwróciło się też MPGK.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(19)

Twój nickTwój nick

8 19

Jakby zalać Mielec od Połańca do Przecławia to by się rozwiązał problem Melnoxu - no i byłoby fajne jezioro 11:55, 16.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

zxszxs

32 4

Ekologiczne źródła prądu są ważne ale powinny być też bezpieczne dla ludzi. Obszary przemysłowe na całym świecie zajmują olbrzymią powierzchnię. Nie rozumiem dlaczego nikt na świecie jeszcze na to nie wpadł aby zagospodarować dachy marketów i zakładów produkcyjnych. Dlaczego żadne państwo nie wprowadziło obowiązku zakładania baterii słonecznych i obowiązku sprzedawania prądu do sieci dla firma z wielkopowierzchniowymi budynkami. Może to wbrew interesom wielkich elektrowni i kopaczy węgla i się nie da czegoś takiego przepchnąć. 12:15, 16.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

785785

17 18

Robią coś - źle, nie robią - też źle. Brak zasięgu - sieć do dupy, postawić nadajnik - nie ma mowy... 12:20, 16.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

666666

2 4

Brak zasięgu? Takie rzeczy były kilkanaście lat temu a nie teraz 09:44, 17.08.2019


MeliorzycielMeliorzyciel

13 9

Spiętrzanie wody powyżej większych osiedli przez prywatnych inwestorów w celach komercyjnych jest rzeczywistym zagrożeniem dla mieszkańców zwłaszcza na rzekac o ogromnej zlewni. Można by było to ryzykować spiętrzając wodę maksymalnie do 1,5 m przy możliwości natychmiastowego otwarcia spływu kontrolowanego przez samorządy gmin objętych zlewnią . Całkowity zaś zakaz spiętrzania przy dzisiejszych anomaliach pogodowych i możliwych nadchodzących suszach bez możliwości tworzenia sztucznych retencji też może okazać się zgubny dla gospodarki wodami. Stanisław. 13:53, 16.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dziobakdziobak

5 2

1. dachy istniejących budynków nie są przystosowane do montażu fotovoltaiki, o czym nie dawno informowała dyrektor pogotowia
2. idąc tokiem Meliorzyciela to na Wisłoce należałoby wybudować tamę na wysokości Mielca gdyż wezbrana Wisłoka potrafi zatrzymać Wisłę i zagraża Połańcowi
3. Elektrownia wodna to bardzo dobry pomysł, a bazując na różnicy zużycia energii pomiędzy dniam a nocą można rozważyć jeszcze elektrownię szczytowo-pompową 20:41, 16.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JusbJusb

5 2

najbardziej eco jest atom, nie spiętrza wody i nie potrzebuje dachu na fotovoltaikę,
a może ktoś zamierza utworzyć ogromne prywatne jezioro i zalać durnotę mielecką raz na zawsze, ciekawe czy jozwa odnalazł te lochy pod miastem
00:18, 17.08.2019


JanekJanek

18 4

Skoro to opłacalna inwestycja dl prywaciarza pytam dlaczego miasto tego nie buduje...nie koniecznie w tym miejscu...Bieniek Kapinos Wiśniewski .???Miasto nie może?Oczyszczalnie nie mamy prywatną to elektrownie tez mozna chyba?Myle się? 21:10, 16.08.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

ertert

14 0

Taki pomysł to już przekracza poziom percepcji tych osób, oni są powołani do wydawania grosza publicznego a nie do zarabiania tych pieniędzy dla miasta, to dla nich zbyt trudne. 21:25, 16.08.2019


JanuszJanusz

1 1

do Janka, samorząd ma się zajmować tym co przewiduje ustawa o samorządzie gminnym 09:53, 18.08.2019


WNIOSEKWNIOSEK

0 1

To SIĘ nie opłaci !!!!

A do tego;

Wady energetyki wodnej

Bardzo istotną wadą elektrowni wodnej jest ingerencja w środowisko naturalne.
Nie zanieczyszczamy środowiska bezpośrednio, ale doprowadzamy jednak często do niekorzystnych i NIEodracalnych zmian w środowisku naturalnym.
Wielokrotnie dochodzi do zamulania dna rzeki, która jest wykorzystywana do wytwarzania energii.

Budowa elektrowni wodnej jest kilkukrotnie droższa od budowy elektrowni konwencjonalnej, a sam proces przygotowawczy jest bardzo długi ze względu na OGROMNY poziom biurokracji niezbędnej w tego typu inwestycjach !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mieszkańcy terenów znajdujących się w pewnej odległości od elektrowni wodnych, skarżą się zazwyczaj na uciążliwy hałas który mocno utrudnia im życie.

Bardziej opłaca się dofinansować rodzinne elektrownie słoneczne !!!!

Specjalista 12:04, 18.08.2019


JusbJusb

13 3

a co na to ekolodzy, wyjechali na wakacje ?!
halo, obudźcie się, potrzebne wasze badania, mam wrażenie jakby ktoś nabijał nas w butelkę 00:22, 17.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WNIOSEKWNIOSEK

4 0

Zamiast tego kosztownego projektu zróbcie ludziom dofinansowanie do przydomowych instalacji fotowoltaicznych tak jak chciał tego zmarły prezydent - 85 % DOFINANSOWANIA DO 5 KW INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ DLA KAŻDEJ RODZINY !!!! 11:58, 18.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SpecjalistaSpecjalista

5 2

Bardzo istotną wadą elektrowni wodnej jest ingerencja w środowisko naturalne.
Nie zanieczyszczamy środowiska bezpośrednio, ale doprowadzamy jednak często do niekorzystnych i NIEodracalnych zmian w środowisku naturalnym.
Wielokrotnie dochodzi do zamulania dna rzeki, która jest wykorzystywana do wytwarzania energii. Budowa elektrowni wodnej jest kilkukrotnie droższa od budowy elektrowni konwencjonalnej, a sam proces przygotowawczy jest bardzo długi ze względu na OGROMNY poziom biurokracji niezbędnej w tego typu inwestycjach !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mieszkańcy terenów znajdujących się w pewnej odległości od elektrowni wodnych, skarżą się zazwyczaj na uciążliwy hałas który mocno utrudnia im życie.
Bardziej opłaca się dofinansować rodzinne elektrownie słoneczne !!!!
Specjalista 12:05, 18.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PolakPolak

2 1

Niech *%#)!& z tą elektrownią rzeka to nasze wspólne dobro a nie zniszczyć srodowisko i się śmiać. 13:47, 18.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jennyjenny

3 1

Za x lat będzie brakowało prądu i to jest pewne więc potrzebne są odnawialne żródła energi.
Widać ze w polsce nikt konkretnie sie tym nie zajmuje tylko byle dziś powinno zacząc sie budować elektrownie atomową -a na tle mielca ci co są przy korycie mieleckim to maja wszystko w du...e 15:13, 18.08.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

emkaemka

1 0

jeśli są potrzebne odnawialne źródła energii, dlaczego nie inwestuje się w fotowoltaikę, solary, mogliby zrobić jakieś dofinansowania, obniżki podatków z tego tytułu, dlaczego od razu niszczyć piękną rzekę i środkowisko naturalne i zaniszczyszczać wodę pitną?! 19:05, 20.08.2019


BRAWO emkaBRAWO emka

1 0

Masz 110% racji !!!

Jak komuś zależy to czemu nie zrobią dofinansowania do domowych elektrowni słonecznych???

Czemu mowa o elektrowni wodnej - BO TAM BĘDZIE PROCESOWAŁO 1000 URZĘDNIKÓW Z ICHNIEJSZEJ PARTII 23:32, 24.08.2019


zakzak

0 1

od kiedy ten BB jest expertem? 21:15, 18.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%