Zamknij

Pod Mielcem boją się kolejnych podtopień! Ważny apel!

11:08, 15.06.2019 P.C
Skomentuj

Gmina Mielec mając na względzie porządek i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg oraz terenów do nich przyległych, w związku z powtarzającymi się w ostatnich latach gwałtownymi i intensywnymi opadami deszczu informuje, że zgodnie z ustawą o drogach publicznych budowa lub przebudowa oraz utrzymanie zjazdów łącznie ze znajdującymi się pod nimi przepustami, należy do właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi.

Oznacza to, że czyszczenie lub wymiana rur przepustu w celu zapewnienia drożności należy do właściciela posesji; rowy przydrożne są przeznaczone tylko i wyłącznie do odprowadzania wód opadowych z pasa drogowego, dlatego też przy drogach powiatowych i gminnych  są to rowy niejednokrotnie odparowujące.

Zabrania się odprowadzania wód opadowych z posesji, pól, łąk czy lasów do rowów przydrożnych. Jest to zakaz bezwzględny i brak jest możliwości uzyskania zezwolenia zarządcy drogi. Wszystkie próby odprowadzenia wód innych niż opadowych pochodzących z pasa drogowego do rowów przydrożnych są działaniami bezprawnymi.

Do odprowadzenia nadmiaru wód opadowych i gruntowych z posesji służą urządzenia melioracyjne, które należy wykonać własnym staraniem i na własny koszt.

Utrzymanie drożności rowów pełniących funkcję rowów przydrożnych wraz z przepustami pod drogą należy do zarządcy drogi.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do obowiązku właścicieli nieruchomości należy utrzymywanie czystości i porządku na chodnikach przylegających do nieruchomości.

- Intensywne opady atmosferyczne przy niedrożnych przepustach powodować mogą lokalne podtopienia czego doświadczyliśmy w miesiącu maju. Pomimo drożnych rowów w niektórych miejscach odwodnienie nie jest sprawne przez w pełni zamulone przepusty. Dodatkowo bardzo często zdarza się, że średnica przepustu jest zbyt mała, co nie tylko utrudnia sprawny spływ wody ale powoduje szybkie i łatwe zatykanie się przepustów. Przypominamy, że wszelkie zjazdy z dróg na posesje powinny być uzgadniane z zarządcami dróg, którzy w stosownym zezwoleniu określą parametry przepustu pod zjazdem - przekazuje Urząd Gminy Mielec.

- W związku z powyższymi obowiązkami prosimy o dokonanie w trybie pilnym przeglądu przepustów pod zjazdami na swoje działki. W przypadku nie wywiązania się właścicieli posesji z obowiązku właściwego utrzymania zjazdów i dalszego uniemożliwiania swobodnego spływu wód w rowach przydrożnych, a tym samym powstawania zastoisk, niedrożne zjazdy (w przypadku kolejnych zagrożeń) będą rozbierane przez służby drogowe, a kosztami robót obciążony zostanie właściciel lub użytkownik działki, do której zjazd jest wykonany - dodaje Urząd Gminy Mielec.

 

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

bradbrad

3 3

Cieszy mię ten rym: mądr Polak po szkodzie:

lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,

nową przypowieść Polak sobie kupi,

że i przed szkodą, i po szkodzie *%#)!& 12:05, 15.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

bradbrad

3 0

To jest cytat z Kochanowskiego Jana , a NIE Z ULICY , więc po co te dziwne znaczki.Czyżby już Kochanowski był zakazany w tej ,, metropolii,,? 12:08, 15.06.2019


reo

MyMy

3 0

W gminie wiejskiej mielec nie ma kto przyjsc do ludzi i im pomoc ! Tylko sie chycili jakis przepustow ! W gminie wiejskiej mielec nie ma z kim rozmawiac kier inwestecji a zarazem w - ce wojt robi kariere pan wojt mowi to co mu pracownicy powiedza i tak w kolko ! Na starej Woli Mieleckiej byly tyle samo wody co po powodzi w 2010 r i gmina twirdzi ze sie nic nie nalezy ! 14:15, 15.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Normalne jajaNormalne jaja

5 1

Ile jest gospodarstw domowych np w gminie mieleckiej jak i osciennych gminach ze woda z dachow spuszczana jest melioracjami do rowow przydroznych- prawda jest taka ze nikt z tym nic nie robi a przepis zostaje bez realizacji- poza tym prawie kazdy ma wybrukowane min pol podworka a pozniej placze ze go zalewa. Byle pozniej w czasie W w telewizji wystapic i plakaz ze zalalo i wolac o kase. Ludzie ogarnijcie sie- przepusty wyzatykane albo wcale ich nie ma, spolki wodne wala w ch.ja nie ma regulowania rzek i rowow a kase co miesiac biora. Pytanie kto wreszcie madry zauwazy to ze trzeba o wszystko nalezycie dbac. Pozdrawiam 17:37, 15.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

,,

7 1

Dlaczego melioracja mielecka jak i dziesiątki innych upadły, są likwidowane?
Duży może więcej, ale czy przepisy nie powinny wspierać takich potrzebnych firm?
Wkurza mnie straszenie ludzi i zrzucanie na nich wszystkich obowiązków.
W gminie wiejskiej Mielec gmina ma obowiązek kosić pas przydrożny i rowy. Mamy połowę czerwca, a ponad metrowej wysokości chaszcze gmina skosiła kilka dni temu.
Czy zarośnięte rowy nie wpływają na stosunki wodne?
Jakiś odpowiedzialny za ten stan rzeczy? Kiedy następne koszenie?
Skoro gmina bierze od ludzi podatki to niech choć część do nich wróci.
Dbanie o rowy melioracyjne, to jednak obowiązek gminy a nie obywatela.
Moja własność kończy się na płocie. Za płotem to mienie gminne, a za tym idą obowiązki.
Czy to nie tak powinno być? 19:58, 15.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dziobakdziobak

5 0

czy aby przypadkiem nie jest to dodatkowy parapodatek, woda zawsze popłynie w dół i praw fizyki nie da się zmienić; urzędnikom przypominam, że to oni i prawo są dla ludzi a nie odwrotnie. 00:40, 16.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%