Zamknij

Mielczanie w koalicji "Dość Trucia"

16:48, 15.12.2018
Skomentuj

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar spotkał się 7 grudnia 2018 r. - w czasie Szczytu Klimatycznego w Katowicach - z niepolitycznymi przedstawicielami Koalicji Miast i Regionów Przeciw Toksycznym Emisjom Przemysłowym i Niebezpiecznym Składowiskom Odpadów “DOŚĆ TRUCIA 2018”.

Na spotkaniu pojawili się m.in. przedstawiciele Skawiny, Dąbrowy Górniczej, Strzemieszyc, Łazisk Górnych, Krakowa, Gdańska i Mielca. Opowiadali o smogu, zanieczyszczeniu powietrza przez przemysł, dzikich wysypiskach, zapyleniu, odorze, zanieczyszczeniu powietrza oraz  Zatoki Gdańskiej.

Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego przedstawił główne postulaty w ramach koalicji „Dość trucia”. Jej członkowie domagają się gruntownej reformy inspekcji ochrony środowiska - tak, by mogła ona prowadzić skuteczny i ciągły nadzór nad tym co, ile i w jaki sposób emitują zakłady przemysłowe, oceniać wpływ emisji (faktycznej, a nie deklarowanej przez zakłady!) na zdrowie i życie pracowników oraz mieszkających w sąsiedztwie ludzi. W razie wykrycia zagrożenia dla ludzkiego zdrowia lub dla środowiska naturalnego, inspekcja powinna móc w trybie natychmiastowym zatrzymać produkcję i wymusić jej hermetyzację oraz likwidację nieprawidłowości.

Ponadto konieczna jest konsolidacja rozproszonej odpowiedzialności urzędów różnego szczebla w zakresie wydawania pozwoleń na działalność potencjalnie negatywnie oddziaływującą na środowisko. Wydanie nowego pozwolenia musi uwzględniać m.in. tło dopuszczonej już na danym obszarze emisji, które można ocenić jedynie na podstawie wszystkich danych kontrolnych i wszystkich pozwoleń. Stąd wynika potrzeba gromadzenia tych informacji w jednym miejscu, najlepiej na poziomie gmin, oraz umożliwienia obywatelom łatwego wglądu do tych danych.

Wymaga to zmian w prawie oraz regularnych przeglądów wydanych pozwoleń na emisję niebezpiecznych substancji na poziomie uprzemysłowionych obszarów (gmin/miast/dzielnic i osiedli) oraz analizy ich całościowego wpływu na zdrowie i życie mieszkańców, pracowników oraz na stan środowiska. Analiza taka musi wiązać się również z opracowywaniem i aktualizowaniem dostarczanych samorządom m.in. przez GUS i NFZ danych epidemiologicznych w tych rejonach, w tym informacji o częstości występowania chorób mogących mieć związek z oddziaływaniem przemysłu (nowotwory, choroby dróg oddechowych i in.).

Koalicja "Stop Truciu" chce stworzyć ogólnopolską mapę terenów zdegradowanych i zagrożonych degradacją środowiska w wyniku oddziaływania przemysłu oraz innej uciążliwej działalności (np. składowisk, wysypisk i miejsc gromadzenia odpadów). Mapa ta powinna być podstawą do uruchomienia pilnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ludzi i stanu środowiska przez eliminację toksyn oraz poważnych zagrożeń środowiskowych w zdegradowanych rejonach.

Koalicja domaga się również przeglądu obowiązujących norm emisyjnych dla emitowanych przez przemysł związków chemicznych i pierwiastków oraz, wzorem państw rozwiniętych, obniżenia ich tak, aby odpowiadały obecnemu stanowi wiedzy o toksyczności poszczególnych substancji. Walkę z zanieczyszczeniami poprzez ciągłe podnoszenie dopuszczalnych poziomów emisji uważa za niedopuszczalną i karygodną.

Konieczne w związku z tym jest stworzenie ewidencji przetwarzanych i utylizowanych w Polsce odpadów, dostosowanie wojewódzkich programów gospodarowania odpadami do krajowego i zagwarantowanie utylizacji lub przetwarzania przede wszystkim lokalnych odpadów komunalnych, żeby zapewnić czystość polskim miastom i gminom, a nie napędzać obrót odpadami importowanymi z zagranicy.

Adam Bodnar wskazał na działania, które mogą zostać podjęte przez RPO, podkreślając, iż nie uda się zastąpić prawodawcy. RPO przypomniał swą ważną kompetencję w postaci możliwości zaskarżania uchwał oraz wskazywania w wystąpieniach do organów władzy, że coś się może zmienić.

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

stachstach

11 2

na razie to trujecie łeb a powietrze dalej brudne, firmy firmami ale wiem i doświadczam, jak jeden zapali w piecu we wsi a rozpala i jest nie korzystny wiatr to cała wieś czuje. Taki z tego morał żę jest bida w polsce,a tam gdzie bida to i syf. Gdyby ludzie zarabiali to by se palili gazem i jeździli oszczędnymi samochodami no i kronospan by miał wiekrzy respekt nie jak do dziadów 18:53, 15.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

5 1

Zima to czas gdy zanieczyszczenie wzrasta ze zdwojoną siłą ale nie umniejszajmy winy tych syfiarzy z krono bo to dla nich woda na młyn.Proszę zwrócić uwage zwłaszcza nocami jak kopcą 19:31, 15.12.2018


reo

kolokolo

3 0

będzie się zarabiało to się będzie gazem grzało i się bardziej ekologiczne auta kupowało nie ma problemu tylko cza kasy a się nie ma to sie pali syfem i jeździ starymi autami 11:45, 16.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do obserwator!Do obserwator!

2 0

Oni kopcą gdy się tylko d.u.p.ą do nich odwrócisz. Najbardziej dają do pieca jak wiatr w stronę miasta. Proponuję żebyś wziął ziomali, szczerbatych, weterynarzy, kwiaciarki i architekta ustawił koło Krono posterunek, siedział i pilnował. Mieszkańcy będą ci dozgonnie wdzięczni. Napewno dzięki temu jakość powietrza się poprawi. Dzięki takim działaniom pod publiczkę właśnie jest jak jest. Kolejne gwiazdy promują się na plecach Krono. *%#)!& ludzie to łykają i ich popierają. A tamci tylko robią kasę na tym i się śmieją. Może brakuje przykładów? A smród palonego węgla, plastiku i innych ekologicznych paliw niesie się w powietrzu. 14:16, 16.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

no takno tak

0 0

najbardziej w strone miasta bo prezydent nie z PIs to sie nie boją, a w druga strone jest gmina Tuszów a tam jest wójt z PIS 14:55, 16.12.2018


hahahahahaha

0 0

wszystko się da. Da się też i palić gazem w domach i autem ekologolicznym jeżdzic. Tylko niech rząd myśli w tym kierunku a nie podnosi ceny gazu , czy np cena auta ekologicznego musi byc tak droga ? czemu gaz do samochodu nie moze byc tani ? to jest bardzo ekologiczne paliwo ,pamietam jak gaz kosztował 1 zl , czy musi kosztować teraz 3 zl ? 11:41, 17.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%