Zamknij

Wybór progresywnych soczewek kontaktowych - na co zwrócić uwagę?

09:41, 17.10.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:51, 17.10.2018
Skomentuj

Z wiekiem zaczynają się u nas pojawiać problemy z widzeniem z bliska. Jest to naturalna kolej rzeczy i nie ma możliwości, by jej uniknąć. Kierowcom zaczyna rozmazywać się tablica rozdzielcza, panie mają trudności z wykonaniem makijażu, klawiatura oraz ekran komputera stają się coraz bardziej zamazane, a w dodatku coraz mniej wyraźne są metki z cenami w sklepie. Czytając książkę, odsuwamy ją od siebie stopniowo coraz dalej, aż w końcu brakuje nam ręki, żebyśmy mogli cokolwiek przeczytać. To schorzenie to prezbiopia, inaczej starczowzroczność, czyli pogorszenie akomodacji oka. Jest to proces ciągły i w związku z tym trudno jednoznacznie wskazać początek prezbiopii. Jest jednak parę objawów, które pomogą określić, czy mamy już starczowzroczność. Istotne jest także, czy dany pacjent zmaga się już z jakąś wadą wzroku, a jeśli tak, to z jaką.

Objawy prezbiopii

•  trudności ze złapaniem ostrości wzroku, zwłaszcza przy słabym oświetleniu lub zmęczeniu,
•  zmęczenie oczu,
•  bóle głowy,
•  zamazywanie się obrazu z bliskich odległości,
•  problemy z czytaniem,
•  trudności podczas odręcznego pisania,
•  problemy z wyostrzeniem widzenia dalekiego po długotrwałej pracy z bliska.

Metody korekcji prezbiopii

•  okulary
jednoogniskowe (osobne do dali i do bliży),
okulary dwuogniskowe (zapewniające wyraźne widzenie jedynie z dwóch odległości, bez odległości pośrednich),
okulary progresywne (okulary wieloogniskowe, umożliwiające wyraźne widzenie ze wszystkich odległości oraz zapewniające płynne przejścia pomiędzy nimi),
okulary półprogresywne (biurowe);

•  soczewki kontaktowe

monowizja (oko dominujące otrzymuje soczewkę z mocą do dali, oko towarzyszące – z mocą do bliży. Metoda ta nie sprawdza się jednak w przypadku większych różnic mocy, gdyż skutkuje bólami lub zawrotami głowy);
soczewki kontaktowe dwuogniskowe (nigdy tak naprawdę się nie spopularyzowały),
progresywne soczewki kontaktowe (inaczej multifokalne, wieloogniskowe. Zyskują coraz więcej zwolenników, gdyż umożliwiają równoczesne wyraźne widzenie z bliży, dali oraz odległości pośrednich).

•  zabieg chirurgiczny.

Wybór soczewek kontaktowych progresywnych – od czego zacząć?

Soczewki kontaktowe wieloogniskowe (multifokalne) różnią się między sobą konstrukcją oraz materiałem wykonania. Z tego względu inaczej zachowują się na oczach pacjenta. Proces doboru szkieł progresywnych możliwy jest jedynie pod okiem doświadczonego specjalisty: okulisty lub optometrysty. Niezbędne jest wykonanie szczegółowego badania wzroku, na podstawie którego określi on, jaka metoda korekcji wzroku najlepiej sprawdzi się w tym przypadku.

Dla kogo soczewki multifokalne?

Starczowzroczność występuje najczęściej u osób powyżej 40 roku życia, co często wiąże się także z osłabionym filmem łzowym. W takim wypadku noszenie soczewek kontaktowych nie będzie komfortowe, a przysporzy jedynie dodatkowych kłopotów. Bardzo istotna jest także dotychczasowa wada wzroku pacjenta. Teoretycznie najlepszymi kandydatami do noszenia soczewek multifokalnych są pacjenci krótkowzroczni stosujący już wcześniej szkła kontaktowe. Po ten rodzaj korekcji wzroku często sięgają także pacjenci nadwzroczni, u których prezbiopia rozpoczyna się stosunkowo wcześnie. Nie chcąc zdradzać swojego wieku, czy też potrzeby stosowania okularów do czytania, zaopatrują się w soczewki progresywne.

Jakie soczewki progresywne?

Miękkie soczewki kontaktowe progresywne różnią się między sobą konstrukcją. Podstawowym podział to ten uwzględniający szkła z centrum do bliży oraz szkła z centrum do dali. Do tego dochodzą różne tryby wymiany soczewki oraz materiał ich wykonania. Wszystko to składa się na dość skomplikowany proces, jakim jest dobór szkieł mulfikokalnych. Najczęściej pacjenci muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż dopasowanie soczewek nie jest możliwe podczas jednej wizyty. Druga sprawa, to że okres adaptacji do szkieł wynosi czasem nawet 2 tygodnie. Bardzo wielu pacjentów decyduje się obecnie na stosowanie zarówno korekcji okularowej, jak i kontaktologicznej. Tym poleca się w szczególności jednodniowe soczewki multifokalne, które z powodzeniem mogą być noszone okazjonalnie. Osoby spędzające dużo czasu w biurze, przed ekranem komputera, będą musiały rozważyć wybór materiału (silikonowo-hydrożelowego), który będzie eliminował objawy suchości oczu. Wszystkie wątpliwości, sugestie oraz oczekiwania warto konsultować ze swoim specjalistą, który z pewnością wskaże najdogodniejsze rozwiązanie. Przepisane szkła kontaktowe progresywne można zaś nabyć w większości stacjonarnych optyków lub w sklepach internetowych, jak https://www.soczewki365.pl/.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%