Zamknij

Mielec ma nowe stowarzyszenie. Zapowiadają największe konsultacje w historii

19:33, 14.11.2023 ks Aktualizacja: 10:51, 16.11.2023

- Naszym głównym celem jest zatrzymanie odpływu mieszkańców i rozwój naszego miasta - mówi Radosław Swół, prezes nowego Stowarzyszenia Teraz Mielec, które właśnie zaprezentowało swój wstępny program.

Pierwszym celem stowarzyszenia ma być przeprowadzenie „największych w historii Mielca konsultacji społecznych”. Te mają ruszyć początkiem grudnia - do skrzynek pocztowych mielczan trafić ma 34 tysiące ankiet.

- Mamy też swoje pomysły - przekonuje Radosław Swół, obecnie radny miejski i przewodniczący klubu radnych PiS. Wymienia chociażby bezpłatną komunikację miejską, inwestycje w wodę głębinową, budowę sali koncertowej, rozwój lotniska i realizację programu mieszkaniowego.

[FOTORELACJA]10503[/FOTORELACJA]

- Chcielibyśmy podzielić się ideą Stowarzyszenia Teraz Mielec, dlaczego powstaliśmy i co chcemy zrobić - powiedział na wstępie konferencji programowej Stowarzyszenia Teraz Mielec jej przewodniczący Radosław Swół. Jak przekonywał, „dzisiaj nie ma żadnego pomysłu na miasto Mielec, brak jest jakiejkolwiek oferty dla młodych ludzi”.

- Od 2018 roku sukcesywnie tracimy mieszkańców. Było nas 61 tysięcy, dzisiaj jest nas 57 tysięcy. Jeżeli nie zmienimy tego teraz, to za chwilę będzie nas 50 tysięcy, bo są pewne koszty stałe utrzymywania infrastruktury miejskiej, sektora usług publicznych. Jeżeli jest nas mniej to koszty jednostkowe muszą być wyższe - płacimy więcej, a to znowu zniechęca do osiedlania się w Mielcu - przekonuje.

Dlatego kluczowym celem Stowarzyszenia Teraz Mielec ma być zatrzymanie odpływu młodych ludzi z Mielca. - Teraz Mielec powstał właśnie po to, aby to zmienić, aby to zatrzymać, aby miasto zaczęło się rozwijać, żeby w naszym mieście zaczęło przybywać mieszkańców. Mamy na to plan, bo wiemy, co chcemy zrobić i jak to zrobić - przekonywał obecny radny miejski Radosław Swół.

„Największe konsultacje społeczne w historii Mielca”

Jak podkreślał, „Teraz Mielec” chce „rzeczywistego włączenia mieszkańców w proces długoterminowej strategii miasta”. - Chcemy razem z mieszkańcami budować program zmian w zakresie infrastruktury i usług publicznych. Chcemy to osiągnąć poprzez różne formy konsultacji - podkreśla.

 - Nigdy w Mielcu nie było konsultacji na taką skalę. Nie mówimy, że znamy rozwiązanie. Mówimy: domyślamy się, ale chcemy zapytać mieszkańców, niech mieszkańcy nam powiedzą, co w mieście trzeba zmienić, co poprawić - wyjaśniał.

Owe konsultacje społeczne mają mieć szeroki charakter. Przede wszystkim do skrzynek mielczan ma trafić w sumie 34 tysiące ankiet, które po wypełnieniu będzie można wrzucić do urn przygotowanych w sklepach lokalnej sieci A&K oraz Orzech. Ankiety mają być też dostępne na stronie internetowej stowarzyszenia. Będzie je można także wysłać mailem lub wypełnić wspólnie z ankieterami, którzy mają się pojawić na ulicach Mielca od 25 listopada.

Szereg diagnoz i potrzeb już wskazali

Swół w swojej prezentacji wskazał jednak także na szereg kluczowych zagadnień, które trzeba dzisiaj w Mielcu rozwijać - właśnie po to, żeby zatrzymać odpływ młodych z miasta. Jednym z nich ma być zupełnie bezpłatna komunikacja miejska. Jak przekonywał prezes Stowarzyszenia Teraz Mielec, miasto w ubiegłym roku wyłożyło na funkcjonowanie MKS 17 mln zł, podczas gdy przychody z biletów to zaledwie 2 mln zł.

Zwrócił on także uwagę na potrzebę budowy nowych źródeł wody dla miasta. Dzisiaj mielczanie czepią wodę powierzchniową z Wisłoki mimo, że już kilkanaście  lat temu w Lasach Biesiadczańskich wykonano odwierty do czerpania wody głębinowej. - Naszym zdaniem trzeba to zrobić, bo takie źródła będą znacznie bezpieczniejsze - nie tylko ze względu na zanieczyszczenie rzek, ale i poziom rzek. Trzeba wybudować rurociąg i stację uzdatniania wody od nowa - mówił.

Swół mówił też o potrzebie rozbudowy infrastruktury drogowej - chociażby w zakresie trasy w kierunku Warszawy, a więc dzisiaj głównie na odcinku od Mielca do Kielc, ale i rozbudowie infrastruktury kolejowej. - Udało się dzięki zaangażowaniu i wsparciu marszałka przywrócić kolej do Mielca. Nie jest tajemnicą, że połączenia drogowe i kolejowe to był, jest i będzie czynnik rozwoju miast - mówił.

- Chcemy wpisać Mielec w plany realizacji połączeń z drogami krajowymi i autostradą A4, żeby było szybkie i bezpieczne - dodawał.

Plan, „aby ludzie chcieli tutaj mieszkać”

W obszarze kultury Swół poruszył kwestie budowy sali widowiskowo-koncertowej na osiedlu Smoczka. Nawiązał przy tym do obecnego stanu Domu Kultury. - Jest pytanie, na ile on dzisiaj przystaje do XXI wieku - mówił.

Finalnie lider Stowarzyszenia Teraz Mielec mówił też o potrzebie rozwoju mieleckiego lotniska. - Potrzebujemy strategii rozwoju, promocji tych terenów i racjonalnego gospodarowania tymi terenami, a nie wyprzedaży i prywatyzacji terenów miejskich pod produkcję gwoździ. Lotnisko jest jedno, więc nie marnotrawmy tych terenów - mówił.

- Chcemy zaproponować mieszkańcom Mielca pewną ciągłość. Jeżeli zaproponujemy tereny mieszkaniowe, opiekę żłobkowo-przedszkolną, jeśli zadbamy o szkolnictwo wyższe, dobrze płatne miejsca pracy i sposób na atrakcyjne spędzenie czasu wolnego to ludzie będą chcieli tutaj mieszkać - przekonywał.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%