Zamknij

Jubileuszowe dożynki w Surowej. To już 25 lat! [ZDJĘCIA]

22:30, 15.08.2023 ks Aktualizacja: 16:53, 16.08.2023
Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl

Już po raz 25. w Surowej, niewielkiej, nadwiślańskiej miejscowości w gminie Borowa, odbył się Gminny Przegląd Wieńca Dożynkowego połączony właśnie z tradycyjnym Świętem Plonów - dożynkami, które są zwieńczeniem tegorocznych plonów. To także osobisty jubileusz sołtysa Surowej - Stanisława Miłosia, który także po raz 25. jest zaangażowany w organizację tego wydarzenia.

[FOTORELACJA]10237[/FOTORELACJA]

- Obrzęd dożynkowy pragniemy rozpocząć podziękowaniem dla rolników, by w ten sposób ukoronować ich ciężką i mozolną pracę. Dożynki, w nawiązaniu do dawnej, pięknej tradycji stają się akcentem podkreślającym fakt ukończenia ciężkiej pracy, a w tym roku była ona naznaczona wyjątkowymi „humorami” pogody - przyznała Agnieszka Adamczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borowej.

O „humorach” pogody mówił także wójt Stanisław Mieszkowski. - Niestety w tym roku nie wszyscy mogą jeszcze spać spokojnie, a wszystkiemu winna jest pogoda. Rolnicy w tym roku zostali poszkodowani dwukrotnie. Początkowo brak opadów spowodował starty. Później intensywne deszcze spowodowały duże problemy z kontynuacją żniw. Opady powodowały, że żniwa były przerywane, bo trudno było wjechać na pole kombajnami - mówił.

A jednak te trudności nie wpłynęły na radosne świętowanie, do jakiego przyzwyczaiły już wszystkich gości dożynki w Surowej. Zaprezentowanych zostało aż 17 bujnych wieńców dożynkowych, które pokazują nie tylko piękno natury, ale i ogromne zdolności mieszkańców. 

- Tradycja związana z obrzędami dożynkowymi ma głębokie korzenie sięgające czasów naszych przodków. To czas, kiedy możemy razem świętować plony ziemi, dzielić się radością ze zbiorów i przekazywać te wartości kolejnym pokoleniom - mówił wójt gminy Borowa. - Ważne jest, aby pamiętać, że rolnictwo to nie tylko praca, ale także pasja i oddanie. Wasza ciężka praca, wytrwałość i wiedza są kluczowe dla utrzymania równowagi między człowiekiem a naturą. Dzięki wam mamy dostęp do zdrowych i świeżych produktów - podkreślał Stanisław Mieszkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%