Zamknij

Kiedy warto zastanowić się nad napisaniem testamentu?

12:17, 06.11.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:24, 06.11.2018

Testament w sposób oczywisty kojarzy nam się ze starością i śmiercią, więc większość z nas odkłada jego sporządzenie na odległą przyszłość.

Na podstawie mojego doświadczenia zawodowego chciałbym omówić w tym artykule dwa konkretne przypadki, w których jednak warto rozważyć wcześniejsze sporządzenie testamentu.

Pierwszym przypadkiem jest młode małżeństwo posiadające niepełnoletnie dzieci. W razie nagłej śmierci męża lub żony do dziedziczenia dojdą także ich niepełnoletnie dzieci, co oznacza w praktyce potrzebę uzyskania sądowej zgody na zbycie udziału dziecka (lub dzieci) w każdej rzeczy wchodzącej w skład spadku. Następnie po uzyskaniu takiej zgody bardzo często środki finansowe (odpowiadające udziałowi dziecka w danej rzeczy) są „zamrożone” na lokacie  bankowej, aż do czasu uzyskania przez dziecko pełnoletności i żyjący rodzic nie może z nich korzystać.

Jak widzimy komplikuje to jeszcze dodatkowo życie małżonkowi, którego właśnie dotknęła tragedia niespodziewanej śmierci współmałżonka. Dla przykładu, obecnie coraz częściej małżonkowie mają dwa samochody, którymi poruszają się niezależnie od siebie. W przypadku śmierci jednego z nich, jeden z pojazdów staje się z reguły zbędny. Racjonalna jest więc jego szybka sprzedaży. Samochód (nawet nieużywany) generuje przecież koszty - trzeba go co najmniej ubezpieczać w zakresie OC i raz w roku wykonywać przegląd techniczny. Dodatkowo z  upływem czasu traci on też na wartości.

W wyżej opisanej sytuacji każdy z małżonków może sporządzić wzajemny testament powołując do całego spadku wyłącznie drugiego współmałżonka (z pominięciem niepełnoletnich dzieci). Testament można napisać samemu w domu, jest tylko warunek by sporządzić go własnoręcznie (a więc nie na komputerze lub z pomocą innej osoby) i podpisać. Taki testament nie pociąga zatem praktycznie żadnych kosztów jego sporządzenia  Trzeba  także pamiętać, że nie wolno robić testamentów wspólnych – każdy małżonek sporządza testament osobno. Testament taki (jak każdy inny ) można w dowolnym czasie zmienić lub odwołać. W razie wątpliwości należy skonsultować się z radcą prawnym lub adwokatem, bądź  powierzyć sporządzenie testamentu notariuszowi.

Drugim przypadkiem wartym omówienia jest małżeństwo z dłuższym stażem, które posiada już pewien wspólnie wypracowany majątek, ale nie ma dzieci. Warto pamiętać, że w przypadku nagłej śmierci współmałżonka (i braku testamentu) spadek nie przejdzie wyłącznie na drugiego małżonka, ale do dziedziczenia dojdzie najczęściej rodzeństwo zmarłego. W praktyce może to oznaczać konieczność spłaty tych osób przez żyjącego małżonka. W tym przypadku także warto rozważyć opcję testamentów wzajemnych, tak by po śmierci jednego z małżonków spadek przeszedł w całości na drugiego z nich.

autor: radca prawny Paweł Martyński

Kancelaria Radcy Prawnego „TEMIDA”
ul. Sienkiewicza 1
39 – 300 Mielec
tel. ( 17) 77 33 270
kom. 66 997 86 30
www.kancelaria.mielec.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%