Zamknij

Kronospan idzie do sądu przeciw ministrowi i marszałkowi?! [KALENDARZ DECYZJI]

01:07, 14.10.2018 P.C Aktualizacja: 01:14, 14.10.2018
Skomentuj

Mielecki zakład Kronospan, wskazywany przez mieszkańców miasta jako główne źródło zanieczyszczenia powietrza, wysłał do mediów komunikat prasowy, w którym zapowiada zaskarżenie decyzji ministra środowiska.

Komunikat Kronospanu zaczyna się od deklaracji likwidacji w przyszłym roku dwóch kominów, które według działaczy Stowarzyszenia Specjalna Strefa Ekologiczna są źródłem emisji formaldehydu. - W 2019 roku zlikwidujemy emitory E23 i E23a. Jesteśmy aktywni i stawiamy na czyny – nie słowa - przekazuje Kronospan.

- Jesteśmy otwarci i transparentni - czytamy dalej w materiale prasowym firmy z 11 października 2018 roku.  - Dlatego też wielokrotnie  podkreślaliśmy, że zgadzamy się z ideą Pozwolenia Zintegrowanego i najlepiej o tym świadczą rezultaty naszych działań, potwierdzone niezależnymi badaniami redukcji emisji. Wartym przypomnienia jest fakt,  iż zgodnie z Decyzją Środowiskową wydaną przez Prezydenta Miasta Mielca,  a nakładającą na nas obowiązek prowadzenia pomiarów ciągłych pyłów ogółem, na emitorze E5 zostało zainstalowane urządzenie, prowadzące taki pomiar - relacjonuje firma. Komin oznaczony jako E5 to jeden z największych istniejących emitorów w mieleckim zakładzie Kronospanu.

Dalej Kronospan wskazuje jednak na swoje problemy z realizacją Pozwolenia Zintegrowanego. - Chcemy jednak  by wszystkie zastosowane rozwiązania  były skuteczne, a ich wyniki wiarygodne. Jesteśmy w trakcie prac nad urządzeniami służącymi do prowadzenia  pomiarów ciągłych pozostałych substancji wymienionych w zmienionym Pozwoleniu Zintegrowanym, ale biorąc pod uwagę innowacyjność rozwiązań technologicznych, skuteczność ich działania musi zostać potwierdzona praktycznymi testami na naszej instalacji - podkreśla firma i… zapowiada, że chce na drodze prawnej próbować uchylić nowe Pozwolenie Zintegrowane w 2018 roku wydane przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie podtrzymane później przez Ministerstwo Środowiska.

- Zważywszy na  fakt narzucenia nam, jako pierwszemu zakładowi w Polsce, konieczności prowadzenia pomiarów ciągłych na instalacji do produkcji płyt wiórowych,  mamy zastrzeżenia co do kwestii realnych terminów wdrożenia takiego obowiązku. Dlatego też postanowiliśmy zaskarżyć decyzję Ministra Środowiska, oddalającą nasze odwołanie od Pozwolenia Zintegrowanego z czerwca 2018 roku. Procedura prawna wymaga od nas zaskarżenia decyzji w całości. Treść zaskarżenia pokrywa się z tym, co wskazywaliśmy już w przeszłości, w odwołaniu - komunikuje Kronospan.

Firma, teoretycznie, zostawia sobie możliwość wycofania się z pomysłu zaskarżenia decyzji ministerialnej. - Zakładając zakończenie prac nad urządzeniami dostosowanymi do naszej instalacji, a służącymi do pomiarów ciągłych, oraz potwierdzeniu ich skuteczności po przeprowadzeniu praktycznych testów w wyznaczonych w Pozwoleniu Zintegrowanym terminach, wycofamy złożone odwołanie - czytamy w komunikacie Kronospanu.
Można odnieść wrażenie, że mielecki Kronospan w ciągu miesiąca zmienił swoje stanowisko w sprawie decyzji ministra środowiska.


Kalendarz decyzji i oświadczeń

Co kilka tygodni firma przekazuje mieszkańcom Mielca, między innymi za pośrednictwem mediów, komunikaty opowiadające o swoich działaniach prawnych. Jak prezentuje się kalendarz wydarzeń związanych z nowym Pozwoleniem Zintegrowanym dla Kronospanu?
 

Czerwiec 2018

Urząd Marszałkowski wydaje nowe Pozwolenie Zintegrowane dla Kronospanu. Firma ostro krytykuje marszałka Podkarpacia Władysława Ortyla. - Działania Pana Marszałka zagrażają funkcjonowaniu firmy i stoją w sprzeczności do wolności gospodarczej w innych państwach, gdzie wspiera się rozwój firm takich jak nasza. Skutkiem aktywności Pana Marszałka Ortyla mogą być problemy w bieżącym funkcjonowaniu zakładu, likwidacja miejsc pracy oraz wpływów do budżetu. Konsekwencje opieszałości Pana Marszałka mogą grozić zamknięciem przedsiębiorstwa. Wymagania, przedstawiane  przez urzędników wojewódzkich wobec Kronospanu, są skrajnie trudne do wykonania pod kątem technicznym, finansowym i technologicznym - przekazywał wówczas Kronospan.


Lipiec 2018

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i Stowarzyszenie Specjalna Strefa Ekologiczna złożyły odwołania do Ministerstwa Środowiska od decyzji Marszałka Województwa Podkarpackiego, zmieniającej pozwolenie zintegrowane dla fabryki Kronospanu w Mielcu. Marszałek Województwa nadaje rygor natychmiastowej wykonalności dla Pozwolenia Zintegrowanego. Kronospan także składa odwołania do Ministerstwa Środowiska od decyzji, które zapadły w Urzędzie Marszałkowskim.  

Ekolodzy twierdzą, że firma w odwołaniu kwestionuje obowiązek monitoringu na największych emitorach oraz zbyt dużą jej zdaniem częstotliwość pozostałych pomiarów, podważa też nałożony na nią obowiązek zmniejszenia emisji tlenków azotu. Według ekologów, Kronospan nazywa nowe obowiązki „uciążliwymi i kosztownymi” oraz odwołuje się także od nowych obowiązków zwiększenia kontroli używanych surowców.

Kronospan taką interpretację swojego odwołania nazywa nieprawdziwymi informacjami. - Odwołanie dotyczy częstotliwości poboru oraz konieczności ich magazynowania przez okres 1 roku. Nie dotyczy samego obowiązku - podkreśla Kronospan. Zakład przypomina, że uruchomił system UTWS, który ma redukować emisję zanieczyszczeń - Od początku uruchomienia nowego systemu działa pomiar ciągły pyłu na emitorze E5, co jest zgodne z zapisami Decyzji o Uwarunkowaniach Środowiskowych, wydanych przez Prezydenta Daniela Kozdębę - to fragment z komunikatu Kronospanu.


Sierpień 2018

Ministerstwo Środowiska wstrzymuje rygor natychmiastowej wykonalności. Wydaje się, że cieszy to stronę ekologów ze Stowarzyszenie Specjalna Strefa Ekologiczna, bo mają nadzieję na znaczące zmiany w całym Pozwoleniu Zintegrowanym. Kronospan nazywa tę decyzję „trudną do zrozumienia i zaakceptowania”.


Wrzesień 2018

Ministerstwo Środowiska oddala wszystkie odwołania, także Kronospanu i przywraca rygor natychmiastowej wykonalności dla Pozwolenia Zintegrowanego. Wydaje się, że Kronospan przyjmuje tę decyzję z zadowoleniem.  - Minister rozpatrzył w trybie autokontroli skargę Kronospan Mielec na uchylenie rygoru.  Jest to wynik naszego odwołania i uznania za bezzasadne argumentów przytaczanych przez wnioskujących o uchylenie rygoru - mówi Dagmara Mach, Dyrektor ds. Sprzedaży Kronospan Mielec sp. z o.o.

- Minister Środowiska uznał, że zachodzi niezbędność niezwłocznego wdrożenia decyzji w życie. Instalacja po modernizacji spełnia wymagania najlepszej dostępnej techniki wynikających z konkluzji BAT. Jej eksploatacja przyczyni się do poprawy jakości powietrza, zwłaszcza ze względu na znaczące ograniczenie emisji pyłu, a także substancji zapachowych powodujących uciążliwość, na które od dawna skarżą się mieszkańcy Mielca. Za nałożeniem rygoru natychmiastowej wykonalności przemawia zatem interes społeczny. Natomiast określenie w decyzji terminów dla wymagalności obowiązku prowadzenia pomiarów ciągłych jest konieczne, ponieważ na wykonanie stanowisk do pomiarów, zakup, i zainstalowanie aparatury pomiarowej potrzebny jest czas i środki finansowe – to uzasadnienie decyzji Ministerstwa Środowiska.

- Ostatnie zdanie z przytoczonego uzasadnienia, dotyczącego przywrócenia rygoru natychmiastowej wykonalności, świadczy dobitnie o tym, że Ministerstwo rozumie, że wdrożenie pomiarów ciągłych wymaga określonego czasu. Skuteczność pracy instalacji została potwierdzona nie tylko prowadzonymi pomiarami, odczuwalnym zmniejszeniem wpływu zakładu na jakość powietrza, ale również przez Ministerstwo Środowiska. Podsumowując – rygor natychmiastowej wykonalności został przywrócony, a nasze proekologiczne zmiany zauważone i potwierdzone. Cieszymy się, że sprawy znalazły najbardziej optymistyczne dla mielczan rozstrzygnięcie. Mamy nadzieję, że tego typu rozstrzygnięcia postawią tamę przed kolejnymi kłamliwymi interpretacjami, noszącymi znamiona umyślnych manipulacji, dotyczących naszej działalności - to fragment komunikatu Kronospanu z 10 września 2018 roku.

- Na większości emitorów wprowadzone zostały rygorystyczne wartości emisji wynikające z konkluzji BAT lub nawet ostrzejsze. Pozwolenie jest najbardziej restrykcyjne z dotychczas wydanych. Ustalone w decyzji wymagania mają też wyraźnie nakreślone terminy ich wdrożenia przez Kronospan Mielec. Najpóźniej od 1 listopada 2019r. na emitorze E-101 musi być spełniona rygorystyczna wartość dopuszczalna dla LZO. Natomiast od 1 listopada 2018r. musi zostać obniżona o co najmniej 50 %  emisja NOx z emitora E-5.  (…) Firma czy chce czy nie, Pozwolenie Zintegrowane obowiązuje w całości. Wydając pozwolenie, badaliśmy możliwość jego wykonalności. Nasze rozeznanie z potencjalnymi wykonawcami w zakresie monitoringu było rzetelne i uważamy, że jest to wykonalne w terminach jakie wyznaczyliśmy w pozwoleniu zintegrowanym. Jak widzimy nasze zdanie podziela również Minister Środowiska. Stąd też od 1 stycznia 2019 roku firma musi wprowadzić ciągły pomiar na dwóch kluczowych emitorach. Pomiar będzie dotyczył m.in. tlenków azotu, dwutlenku siarki, formaldehydu, pyłu ogółem, lotnych związków organicznych, tlenku węgla i fluoru - komentował wówczas marszałek Podkarpacki Władysław Ortyl.


Październik 2018

Kronospan informuje o zaskarżeniu decyzji ministra środowiska o utrzymaniu w mocy Pozwolenia Zintegrowanego wydanego przez Urząd Marszałkowski. To najprawdopodobniej oznacza, że zakład postanowił tym razem na drodze sądowej próbować uchylić Pozwolenie Zintegrowane.

- Firma zaskarżyła decyzję Ministerstwo Środowiska i teraz przed sądem (WSA) będzie walczyć o to, żeby dalej było tak, jak jest jej najwygodniej - taki komentarz do tego działania Kronospanu opublikowało w portalu Facebook Stowarzyszenie Specjalna Strefa Ekologiczna.

 

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(15)

econic62 econic62

25 0

Krono do sądu masakra w tym kraju można wszystko uciekajmy z Mielca bo pewnie pójdziemy do więzienia za to że w nim mieszkamy a Krono przez mieszkańców nie może normalnie odpalić komina hahahah masakra..... 07:58, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

lakilaki

19 1

KRONO w trosce o mieszkańców podaje do Sądu decyzje Marszałka i Ministra za to że dbają o zdrowie mieszkańców ........ tak KRONO dba o Mielczan ............ ciągły pomiar a co za tym idzie - prawdziwe dane co przez całą dobę idzie w powietrze rozłoży KRONO na łopatki ! boja się tego jak szatan święconej wody ! 09:31, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZawiszaZawisza

17 1

A zamknąć to coś w cholerne i będzie spokój najwyżej będziemy do Hiszpanii jeździć do pracy. 09:48, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ziomek Ziomek

12 11

Głosujemy na Ziomala i Kronospan wyp..... la. 09:49, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mielecki81mielecki81

17 0

Przecież ta ustawka była jasna od początku. Marszałek wydaje dla Krono pozwolenie które niby zakłada wdrożenie ciągłego monitoringu i pokazuje jaki to jest super dla mieszkańców Mielca a Krono tą decyzję zazkarża do sądu który przyznaje mu rację i wszyscy są zadowoleni. Marszałek po niby zrobił coś pod publikę przed wyborami a Krono bo będzie zachowane status quo.
Pozdro dla kumatych... 13:01, 14.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jusbjusb

2 0

mam zasadnicze pytanie: komu tak bardzo zależy na lokalizacji Krono w Mielcu, firmie czy lokalnym władzom, bo może to jedno i to samo stąd zabawa w ciuciubabkę 14:15, 14.10.2018


Precz z kronosyfemPrecz z kronosyfem

3 18

Po zmianie ustawy Krono może sobie skarzyć. Rząd się nie ugnie. Głosuję tylko na Kapinosa i radnych PiS-u. Tylko on załatwi środki zewnętrzne i dopilnuje tróciciela. 13:59, 14.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jusbjusb

7 0

piszemy poprawnie "truciciela" szanowny fanie pisu,
zadam pytanie: co dotychczas przeszkadzało kandydatowi Kapinos załatwić "owe zewnętrzne środki" dla miasta, przecież wystarczająco długo rządzi autorytatywnie sam. 14:25, 14.10.2018


fiftyfiftyfiftyfifty

4 0

mateuszek kłamczuszek jeżdzi po polsce i wszystko obiecuje (załatwi środki zewnętrzne) jedyne co PiSrael nam załatwi to podwyżki prądu 30%.wody 40%,paliw, wywozu śmieci 100% a o żarciu nie wspomnę, a wszystko to w niedalekiej przyszłości. 15:41, 14.10.2018


fiftyfiftyfiftyfifty

16 1

Panie PISMAKU Na wstępie jest napisane Mielecki zakład Kronospan - a powinno być
austriacka firma kronospan działajaca na terenie miasta Mielca . Do pana wiadomości ta korporacja nigdy nie była,nie jest i nigdy nie będzie Mielecka. A ten artykuł to ściema żeby ciemny lud zagłosował na PiSrael. 15:25, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

k 125k 125

11 0

przez 3 miesiące było dobrze ale od kilkunastu dni gruby komin dymi w nocy po staremu 16:16, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Essence.Essence.

10 0

Spójrzmy na to inaczej - podliczając koszty społeczne "utrzymania Kronospanu" - koszty zdrowia mieszkańców w łącznie ze śmiertelnymi zejściami, koszty zmiany ustaw, koszty administracyjne całego systemu, koszty protestów, etc. Podliczmy to i wystawmy firmie fakturę. Żart ? A może właśnie tak trzeba z nimi "rozmawiać" ... 19:58, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WieśniakWieśniak

5 0

"Jesteśmy otwarci i transparentni - czytamy dalej w materiale prasowym firmy z 11 października 2018 roku"

Melnox jest wieloma rzeczami, ale otwartość i transparentność napewno nie są na liście.
W niedzielę będzie okazja aby podziękować kilku osobom. 08:08, 15.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zxszxs

6 0

Pozatym jednym oficjalnym protestem przeciw temu że wszyscy żyjemy przypomnijcie sobie ostatnie miesiące. Najpierw Krono protestuje przeciw decyzji marszałka, potem Krono protestuje przeciw uchyleniu decyzji marszałka przez ministra, teraz Krono protestuje przeciw ponownemu przywróceniu decyzji marszałka przez ministra. Czy ta fima jest normalna? Oni już sami nie widzą czego chcą. Zrozumiałbym i przystał na prośbę przesunięcia monitoringu ciągłego o kilka miesięcy bo tu opóźnienia u firm opracowujących i montujących mogą się zdarzyć ale nalegać na anulowanie całości obostrzeń w celu ochrony środowiska to jakaś kpina. 09:45, 15.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hmhm

1 0

jakoś im nie wierzę 14:06, 16.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%